Wybierz region

Wybierz miasto

  KONIN - Powstanie pomnik Piłsudzkiego bo samorządowcy nie mają gdzie składać kwiatów

  Autor: Anna Pilarska, współpraca AREM

  2007-10-27, Aktualizacja: 2007-10-27 08:58

  Popiersie Józefa Piłsudskiego stanie w przyszłym roku przed konińskim ratuszem. Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że w Koninie brakuje pomników, przy których można by składać kwiaty przy okazji świąt narodowych i ...

  Popiersie Józefa Piłsudskiego stanie w przyszłym roku przed konińskim ratuszem. Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że w Koninie brakuje pomników, przy których można by składać kwiaty przy okazji świąt narodowych i ważnych rocznic.

  Obecnie wiązanki są składane przy pamiątkowych tablicach zamontowanych na historycznym Domu Zemełki w sercu konińskiej starówki. Jedna z nich jest poświęcona ofiarom tragicznych wydarzeń w tym miejscu 11 listopada 1918 roku.
  Popiersie Piłsudskiego ma rozwiązać problem deficytu pomników. Co ciekawe, marszałek przebywał w Koninie przed laty, ale jedynie kilka godzin. Odwiedził stacjonujący w mieście 18. Pułk Piechoty. Był na mszy w farze, a później na błoniach wręczył pułkowi sztandar.
  – Po uroczystej mszy w pobliskim kościele farnym będzie można przejść do pomnika Józefa Piłsudskiego i upamiętnić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości – snuje plany na przyszły rok Szymon Pawlicki, aktor pochodzący z Konina, działacz solidarnościowy, inicjator budowy.
  Pawlicki zaraził swą inicjatywą już kilkudziesięciu mieszkańców Konina, przede wszystkim działaczy społecznych i przedstawicieli władz miasta, którzy przystąpili do komitetu budowy. O konieczności znalezienia odpowiedniego miejsca na popiersie Piłsudskiego przekonywał także radnych, którzy gremialnie poparli pomysł.
  – Moim obowiązkiem, jako koninianina, jest przypominanie wydarzeń historycznych, które miały wpływ na kształt naszej Ojczyzny – mówił Szymon Pawlicki do miejskich rajców.
  Jeśli uda się zebrać pieniądze i załatwić wszelkie formalności, stanie przed ratuszem na miejscu, w którym kilka-naścielat temu znajdował się obelisk poświęcony żołnierzom radzieckim. Przeniesiono go na koniński cmentarz, gdzie znajduje się ich zbiorowy grób.
  Projekt przyszłego pomnika autorstwa innego koni-nianina – Jana Sznajdra przewiduje, że będzie to obelisk z białego granitu z popiersiem marszałka oraz tablicą pamiątkową rytą w spiżu. W sumie ponad dwa metry wysokości. Jeśli się uda, to na przyszłoroczne obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uda się oficjalnym delegacjom złożyć kwiaty przed marszałkiem.
  Problemu z miejscem, gdzie złożyć kwiaty nie mają poznańscy oficjele. W mieście bowiem jest kilkadziesiąt pomników, z czego najczęściej odwiedzanymi przy okazji różnych uroczystości są monumenty: Żołnierzy Alianckich, Cyta-delowców oraz Żołnierzy Radzieckich, Ofiar Katynia i Sybiru oraz pomnik Ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
  Plac przed krzyżami upamiętniającymi wydarzenia z czerwca ’56 roku, jest szczególnie „modny”.
  Na nim to, obok oficjalnych uroczystości, rozpoczynał się między innymi Marsz Równości czy kończył 1-majowy pochód poznańskiego SLD, przerywany okrzykami członków Naszości: „Józek, nie daruje ci tej nocy”.
  Nową jakość w spotkaniach pod pomnikami wyznaczył wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba. Od dwóch lat, rocznicę wybuchu II wojny światowej kombatanci rozpoczynają przed Pomnikiem Armii „Poznań” o symbolicznej godzinie 4.45. Warty odnotowania jest również dość nowy monument Karola Marcinkowskiego, na cokole którego jest napis zawierający błąd logiczny. Okazuje się bowiem, że znany społecznik, był „twórcą pracy organicznej”, a nie jej idei.
  Poznaniacy mają jednak ulubione miejsca, które odwiedzają codziennie i bez kwiatów. To m.in. pomnik Starego Marycha na deptaku Półwiejskiej czy odsłonęty w tym roku głaz „Poznańska Pyra”.

  Głos Wielkopolski dostępny także w wersji elektronicznej - ZAMÓW TERAZ SMS-em!

  Sonda

  Czy według Ciebie nauczyciele powinni stosować taką formę protestu jak strajk?

  • Tak (59%)
  • Nie (41%)
  • Nie mam zdania (0%)