Wybierz region

Wybierz miasto

  PIŁA - Weterynarze kryli Farmutil?

  Autor: LUCA

  2007-10-29, Aktualizacja: 2007-10-28 22:50

  Jedną z pierwszych spraw, którą zajmie się minister rolnictwa w nowym rządzie, będzie skarga złożona przez ekologów z Piły. Napisali już liczący dziesięć stron list.

  Jedną z pierwszych spraw, którą zajmie się minister rolnictwa w nowym rządzie, będzie skarga złożona przez ekologów z Piły.

  Napisali już liczący dziesięć stron list. Informują w nim o nieprawidłowych ich zdaniem działaniach pilskiej inspekcji weterynaryjnej. Wyślą go, kiedy okaże się, kto będzie nowym szefem resortu .

  - Jest wiele spraw, które do dzisiaj nie zostały przez pilską inspekcję do końca wyjaśnione - mówi Marek Kąckowski ze Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej. - Przykładowo na jednej z działek należących do Farmutilu zakopano co najmniej pięć tysięcy ton padliny. Do tej pory wykopano tylko 3,4 tony. Co się stało z pozostałą częścią odpadów? - pyta Marek Kąckowski.
  Ekolog zapewnia, że działacze alarmowali stowarzyszenie o zagrożeniach związanych z działaniem zakładów mięsnych w Śmiłowie jeszcze za czasów rządów SLD.

  - Wtedy niewiele wskóraliśmy - podkreśla Kąckowski. - Z kolei, za rządów PiS pilska inspekcja weterynaryjna przychylniej reagowała na nasze wnioski o zbadanie wskazanych nieprawidłowości. Często potwierdzała zarzuty wysuwane pod adresem zakładów w Śmiłowie. Jednak już minister środowiska tego samego rządu, którego także prosiliśmy o zajęcie się sprawą zanieczyszczeń, unikał spotkania z nami .

  Stowarzyszenie chce zainteresować nowego ministra rolnictwa w rządzie Platformy Obywatelskiej między innymi wątkiem dotyczącym transportu i utylizacji odpadów pochodzenia zwierzęcego przez firmę wchodzącą w skład śmiłowskiego holdingu Far-mutil HS.
  Zdaniem pilskich ekologów, właśnie w tej dziedzinie systematycznie dochodziło do łamania prawa, a powiatowi inspektorzy weterynaryjni przez kilka dobrych lat przymykali na to oko.

  Sonda

  Czy według Ciebie nauczyciele powinni stosować taką formę protestu jak strajk?

  • Tak (59%)
  • Nie (41%)
  • Nie mam zdania (0%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.