Wybierz region

Wybierz miasto

  PROKURATURA - Czeka na polityków

  Autor: Łukasz Cieśla i współpraca KMK, RAF

  2007-10-30, Aktualizacja: 2007-10-30 09:14

  Niektórzy wielkopolscy parlamentarzyści, którzy nie zasiądą ponownie w ławach Sejmu i Senatu mają problem. Wobec części z nich są bowiem prowadzone śledztwa.


  Niektórzy wielkopolscy parlamentarzyści, którzy nie zasiądą ponownie w ławach Sejmu i Senatu mają problem. Wobec części z nich są bowiem prowadzone śledztwa. Do tej pory posłowie i senatorowie mogli spać spokojnie dzięki immunitetowi. Po zaprzysiężeniu nowego Sejmu prokuratorzy bez żadnych problemów będą mogli postawić im zarzuty.

  Kłopoty z prawem ma aktualny jeszcze poseł Samoobrony Józef Pilarz. Prokuratura w Wągrowcu wydała postanowienie o przedstawieniu mu zarzutu. Dotyczy on uchylania się od płacenie składek ZUS. Poseł formalnie nie usłyszał zarzutu. Z powodów zdrowotnych nie stawiał się do prokuratury. Mimo to startował w niedawno zakończonych wyborach. Jego adwokat tłumaczy, że Pilarz nigdy nie zasłaniał się immunitetem, a wniosek o jego uchylenie został cofnięty przez samą prokuraturę.

  Zarzuty może też usłyszeć jego partyjna koleżanka Renata Beger. Śledczy z Szamotuł sprawdzają, czy popełniła ona przestępstwo płacąc za podpisy pod listami wyborczymi. Beger utrzymuje, że dawała pieniądze na paliwo. Decyzja o ewentualnych zarzutach powinna zapaść w połowie listopada.

  W tym samym miesiącu ma wyjaśnić się sprawa Bernarda Ptaka, w przeszłości w Samoobronie, w tych wyborach na liście PiS. On także mandatu nie zdobył. Jemu zarzuca się, że podczas awantury na polu groził rolnikowi. Prokuratura Rejonowa w Kościanie złożyła wniosek o uchylenie immunitetu posłowi. Poznańska Prokuratura Okręgowa uznała go jednak za przedwczesny.

  W grudniu z kolei będzie gotowa opinia w sprawie upadku Wielkopolskiego Banku Rolniczego. Po zapoznaniu się z dokumentem śledczy podejmą decyzję, czy postawią zarzuty byłym posłom LPR: Romanowi Giertychowi i Wojciechowi Wierzejskiemu. Obaj zasiadali bowiem we władzach upadłego banku.
  Immunitet poselski nie będzie także chronił prezesa poznańskiego PiS, Jana Filipa Libickiego. Wcześniej był szefem rady nadzorczej TBS "Nasz Dom" . Wiosną ujawniliśmy, że brakuje istotnej dokumentacji z początkowych lat istnienia tego TBS-u, gdy działał w nim Libicki. Efektem publikacji jest śledztwo prokuratury i badanie sprawy przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  Sonda

  Czy według Ciebie nauczyciele powinni stosować taką formę protestu jak strajk?

  • Tak (59%)
  • Nie (41%)
  • Nie mam zdania (0%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.