Wybierz region

Wybierz miasto

  Skandynawowie chcą nam zabrać Euro 2012

  Autor: Zbigniew Kuczyński, Sztokholm

  2007-10-17, Aktualizacja: 2007-10-17 09:04

  Skandynawia już od ponad dziesięciu lat rozmawia o wspólnej organizacji piłkarskich mistrzostw Europy. Przypatrując się nieporadnym przygotowaniom Polski do Euro 2012, po cichu liczy na przejęcie turnieju.

  Skandynawia już od ponad dziesięciu lat rozmawia o wspólnej organizacji piłkarskich mistrzostw Europy. Przypatrując się nieporadnym przygotowaniom Polski do Euro 2012, po cichu liczy na przejęcie turnieju.

  – Będziemy gotowi. Już dzisiaj mamy pełną infrastrukturę i dzięki sieci połączeń drogowych i wielkim lotniskom jesteśmy złączeni z Europą. W 2011 r. będziemy mieli trzy nowoczesne stadiony w Szwecji: w Sztokholmie, Göteborgu i Malmö. Kopenhaga z nowoczesnym stadionem Parken i Ullevaal w Oslo tylko kompletują listę. W dodatku bogata Norwegia może w każdej chwili wybudować co najmniej jeden wielki obiekt – mówi dziennikowi „Polska” szwedzki korespondent chyba najsłynniejszego w Europie pisma piłkarskiego „France Football” Daniel Dray.
  Podczas gdy w Polsce dopiero planuje się budowę nowego Stadionu Narodowego, Szwedzi już ją rozpoczęli, i to bez żadnych dotacji państwowych. Inwestorem jest Szwedzki Związek Piłki Nożnej (SvFF). Nowy stadion narodowy w Sztokholmie pomieści 50 tys. widzów już na początku 2011 r. Koszty – 200 mln euro.
  W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, podczas której spółka budująca obiekt ogłosiła, że... właśnie sprzedała nazwę. Stadion będzie się nazywał Swedbank Arena, a sponsor zapłacił za umowę na 12 lat 20 mln euro.
  – To będzie najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie, porównywalny z Emirates Stadium w Londynie czy Allianz Arena w Monachium – cieszy się sekretarz generalny SvFF Sune Hellstroemer.
  Sztokholmskie media trąbiły od rana, że Euro (ale bez podawania daty) zorga-nizowane wspólnie przez Szwecję, Danię i Norwegię byłoby spełnieniem marzeń byłego szefa UEFA, Szweda Lennarta Johanssona.
  Nowy obiekt zostanie wybudowany na terenie gminy Solna, gdzie obecnie znajduje się stadion narodowy Rasunda. Będzie miał rozsuwany dach i podgrzewaną murawę. Wokół powstanie kompleks użytkowy z dużym hotelem, restauracjami oraz centrum kongresowym i handlowym.
  W pierwszym roku działania kompleksu przewidziano przynajmniej 45 imprez, meczów i koncertów dla ponadmilionowej publiczności. Większość z nich jest już zakontraktowana.
  Nowy stadion buduje również Malmö, które dzięki połączeniu mostem z Kopenhagą stało się częścią aglomeracji Oresund. Klub piłkarski Malmö FF stawia obiekt na 25–30 tys. widzów. Inwestycja już się rozpoczęła, a pierwszy mecz rozegrany zostanie za dwa lata. Malmö FF już podpisał kilka umów gwarantujących pokaźne dochody ze stadionu. Całość ma kosztować 60 mln euro. Przez 10 lat obiekt będzie nosił nazwę jednego z największych skandynawskich koncernów energetycznych, który zapłaci za to 15 mln euro.
  Szwecja ma dzisiaj 1,6 tys. km bezpłatnych autostrad i ponad drugie tyle szerokich dróg ekspresowych, które nie są autostradami tylko dlatego, że według tutejszej doktryny obronnej myśliwce Gripen muszą lądować na dobrych drogach bez barier.
  Państwowe koleje modernizują połączenia pomiędzy Malmö, Göteborgiem i Oslo, a pociągi już za trzy lata będą jeździć z szybkością 350 km/godz., natomiast most pomiędzy Danią i Szwecją tylko ułatwia komunikację z Europą. Już niedługo podróż koleją z Hamburga do Sztokholmu zajmie niecałe cztery godziny.
  Czy tą drogą zjadą do Skandynawii kibice piłkarscy z całej Europy na mistrzostwa Starego Kontynentu w 2012 r.? Nikt w Szwecji, Danii i Norwegii nie miałby nic przeciwko temu.

  Głos Wielkopolski dostępny także w wersji elektronicznej - ZAMÓW TERAZ SMS-em!

  Sonda

  Czy według Ciebie nauczyciele powinni stosować taką formę protestu jak strajk?

  • Tak (59%)
  • Nie (41%)
  • Nie mam zdania (0%)