Wybierz region

Wybierz miasto

  Wielkopolska nie chce już dalszych rządów PiS

  Autor: Małgorzata Linettej

  2007-10-22, Aktualizacja: 2007-10-22 14:55

  Wszystkie sondaże przedwyborcze pokazywały, że Platforma Obywatelska wygra w Wielkopolsce, a najwyraźniej w Poznaniu. To się sprawdziło, jednak nikt nie przewidział, że wygrana będzie aż tak spektakularna.

  Wszystkie sondaże przedwyborcze pokazywały, że Platforma Obywatelska wygra w Wielkopolsce, a najwyraźniej w Poznaniu. To się sprawdziło, jednak nikt nie przewidział, że wygrana będzie aż tak spektakularna.

  Poznań
  okręg nr 39
  Frekwencja:
  66,83% (miasto 69,08% powiat 61,77%)

  Wyniki:
  Platforma Obywatelska 58,60%
  Prawo i Sprawiedliwość 21,04%
  Lewica i Demokraci 12,63%
  Polskie Stronnictwo Ludowe 5,45%
  Liga Polskich Rodzin 0,99%
  Polska Partia Pracy 0,68%
  Samoobrona 0,60%

  Platforma Obywatelska zdobyła w Poznaniu siedem mandatów. Dwóch posłów wprowadzi do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość, a jednego Lewica i Demokraci.

  Najwięcej głosów w okręgu zdobył przewodniczący poznańskiej PO Waldy Dzikowski. Głosowały na niego 110 467 osób. Mandaty poselskie prawdopodobnie zdobyli także dotychczasowi Arkady Fiedler (25 585), Michał Stuligrosz (24 513), Dariusz Lipiński (20 695), Agnieszka Kozłowska - Majewicz (17 040), Bożena Szydłowska (12 309) oraz Marek Zieliński (10 207).

  Do sejmu z Poznania wejdzie dwóch posłów z PiS: wicepremier Zyta Gilowska (54 307) i Jacek Tomczak (14 323). Ostatni mandat w okręgu przypadł posłance SLD startującej z trzeciego miejsca listy LiD Krystynie Łybackiej (24 405).

  Do senatu wejdą Marek Ziółkowski i Jadwiga Rotnicka z Platformy Obywatelskiej.

  PO zdeklasowała PiS, osiągając ponad połowę głosów w regionie. To klęska rządzącego przez ostatnie dwa lata ugrupowania.

  Poznaniaków najbardziej interesował pojedynek kandydatów z numerami jeden na listach PO i PiS. Jak wiemy, Jarosław Kaczyński wystawił wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską do startu w Poznaniu, by zachęciła pragmatycznych poznaniaków do głosowania na PiS. Nic z tego nie wyszło. Niespodzianką jest także zwycięstwo Krystyny Łybackiej nad Tomaszem Lewandowski z poznańskiej listy LiD. Okazało się, że "odświeżanie" lewicy przez centralę w Poznaniu nie działa.

  Tak jak wskazywały sondaże, mimo dobrego wyniku PSL w całej Polsce i w naszym regionie, w Poznaniu formacja ta nie uzyskała na tyle dobrego wyniku, by zdobyć mandat poselski. Stało się tak mimo że poznańską "jedynką" tej partii był znany i ceniony profesor Jerzy Smorawiński.

  Poza parlamentem znalazły się Samoobrona i LPR, co oznacza, że nie zobaczymy w ławach poselskich ani Renaty Beger, ani Józefa Pilarza, który po odejściu z Samoobrony, wrócił na łono tej partii tuż przed wyborami.

  Sonda

  Czy według Ciebie nauczyciele powinni stosować taką formę protestu jak strajk?

  • Tak (59%)
  • Nie (41%)
  • Nie mam zdania (0%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.