18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Czarnej Dywizji w Żaganiu

por. Joanna Nowakowska / chor. Krzysztof Gonera
por. Joanna Nowakowska / chor. Krzysztof Gonera
Radość i refleksja, łzy wzruszenia i żołnierska duma, pamięć o bohaterach i lekcja dla przyszłych pokoleń. Tych i wiele innych pozytywnych emocji i odczuć mieli okazję doświadczyć wszyscy, którzy 17 września br. w Żaganiu towarzyszyli żołnierzom podczas dorocznego święta "Czarnej Dywizji".

- Nie bylibyśmy warci przyszłości, gdybyśmy nie pamiętali o przeszłości. Otworzyliśmy Salę Tradycji Czarnej Dywizji. To miejsce jest nie tylko poznawcze, ale wierzymy w to, że będzie pełnić rolę edukacyjną - powiedział dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc) generał dywizji Mirosław Różański w przeddzień pancerniackiego święta (16 września br.) podczas ceremonii przecięcia wstęgi, inaugurującej oddanie ekspozycji szerokiemu gronu odbiorców.

Kolejnego dnia, sobotnie obchody kawalerzyści z Żagania rozpoczęli wspólnie z rodziną generała broni Tadeusza Buka od złożenia wieńca i zapalenia zniczy pod pomnikiem byłego dowódcy Wojsk Lądowych. Syn generała, Mariusz, przeciął wstęgę otwierając uroczyście salę im. generała broni Tadeusz Buka, stanowiącą stałą ekspozycję Sali Tradycji 11DKPanc i będącą miejscem upamiętniającym żołnierzy „Czarnej Dywizji”, którzy oddali życie w służbie.

Pamięć o współczesnych bohaterach oraz ich poprzednikach przywołana była także podczas Mszy Świętej odprawionej w żagańskim Kościele Garnizonowym oraz podczas uroczystego apelu na Placu Generała Maczka. W tym dniu, kiedy świąteczna radość ustępuje również miejsca zadumie i pamięci o tych, którzy złożyli na ołtarzu ojczyzny najwyższe ofiary, wspomniano współbraci, żołnierzy „Czarnej Dywizji”. - Wśród nas, w szeregu pozostaną na zawsze generał broni Tadeusz Buk, porucznik Łukasz Kurowski, kapral Hubert Kowalewski, młodszy chorąży Jarosław Maćkowiak, sierżant Paweł Poświat - podkreślił dowódca 11DKPanc. Podczas apelu rodzice śp. młodszego chorążego Jarosława Maćkowiaka prócz smutku, czuli dumę z syna, który otrzymał Tytuł Honorowy „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”.

W tym świątecznym dniu żołnierzom „Czarnej Dywizji” towarzyszyli m.in.: kombatanci z 1. Dywizji Pancernej i 1. Korpusu Pancernego WP, byli dowódcy i żołnierze dywizji, przedstawiciele władz, młodzież szkolna, mieszkańcy Żagania, delegacje zagraniczne z 1. Dywizji Pancernej z Hanoweru, 13 Dywizji Grenadierów Pancernych z Lipska oraz subgubernatorzy prowincji Ghazni. - W imieniu mieszkańców prowincji Ghazni, składam żołnierzom 11 Dywizji Kawalerii Pancernej serdeczne życzenia z okazji święta. Jednocześnie tym wszystkim, którzy pomagają nam Afgańczykom w trudzie utrzymania ładu i pokoju życzę szczęśliwego powrotu do rodzin - powiedział podczas uroczystego apelu na Placu Generała Maczka burmistrz Ghazni, Said Abdul Basir Noory.

Mieszkańcy pancernej stolicy Polski w dniu święta dywizji mieli okazję doświadczyć wielu niezwykłych przeżyć. Przygotowaną dla amatorów militariów, ale przede wszystkim dla dzieci atrakcją był dynamiczny pokaz znanego z serialu „4 pancerni i pies” czołgu T-34. Każdy, kto zawitał na Skwer Czołgisty miał sposobność spotkania z załogą „Rudego-102” oraz ujrzenia czołgu w pełnym pędzie. Oprócz historycznych pojazdów wojskowych dla zwiedzających przygotowano pokaz współczesnego sprzętu, m.in.: czołg Leopard 2A4, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżna wyrzutnia rakietowa Langusta oraz armatohaubica Dana. Dla smakoszy w specjalnie przygotowanej kuchni serwowano wojskową grochówkę oraz chleb z piekarni polowej. Na wyspie Pałacu Książęcego najmłodsi uczestnicy święta pokonywali ścieżkę saperską oraz chemiczny tor przeszkód. Dla śmiałków przygotowano przejście po moście linowym nad rzeką oraz umożliwiono przepłynięcie łodzią saperską. Na scenie głównej zaś z programem artystycznym wystąpili soliści i zespoły z klubów wojskowych.

Widowiskiem, które przyciągnęło największą liczbę odbiorców było przedstawiony przez Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej fragment walk z okresu II wojny światowej. Gdy padł pierwszy strzał, wykrzyczano pierwsze komendy, licznie zgromadzeni na wyspie Pałacu Książęcego świadkowie – mieszkańcy Żagania - mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w lekcji historii. Zorganizowana z wielkim rozmachem inscenizacja batalistyczna ukazująca epizod forsowania rzeki Dives była odzwierciedleniem zaciętych walk wojennych z udziałem żołnierzy generała Maczka z 10 Pułku Strzelców Konnych.

Zgodnie z mottem widniejącym w Sali Tradycji 11DKPanc, świętu „Czarnej Dywizji” przyświecało w tym roku motto „Poznać dzieje – zrozumieć dziedzictwo”. Ponadkulturowy wymiar hasła połączył nie tylko pokolenia, ale i nacje. - Cieszymy się, że jesteśmy w kraju, w którym ludzie potrafią tak wspaniale bawić się i świętować. Dziękujemy żołnierzom za to, że są w naszym państwie i wspierają nas w drodze do osiągnięcia pokoju - zaznaczył reprezentant delegacji afgańskiej subgubernator dystryktu Nawur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto