18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia finansowa: ABC konta osobistego

Informacja prasowa
Przed podjęciem decyzji o wyborze konta bankowego musimy zastanowić się, do czego ma ono nam służyć i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Zazwyczaj pierwszą sprawdzaną przez nas informacją są wszelkie koszty związane z prowadzeniem rachunku. W rzeczywistości tę właśnie kwestię możemy spokojnie przemyśleć na końcu.

O wiele większe znaczenie mają koszty operacji bankowych, jak przelewy, zlecenia stałe czy wypłata gotówki w bankomatach. Wybierając konto osobiste powinniśmy przeanalizować cztery obszary związane z jego użytkowaniem: oszczędzanie, wypłaty z bankomatów, operacje bankowe (zwłaszcza przelewy i e-banking) oraz dostępność do kredytów.

Najważniejsze kwestie związane z wyborem ROR-u wyjaśnia Jacek Pomorski, Dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych BOŚ Banku.

Czym jest konto osobiste, a czym rachunek oszczędnościowy?

Konto osobiste wspiera nas w codziennych operacjach finansowych. To tu trafia wynagrodzenie przelewane przez pracodawcę, za jego pomocą realizujemy podstawowe płatności, opłacając rachunki za prąd czy mieszkanie. W zamian za regularne wpływy na rachunek możemy liczyć na ułatwienia w otrzymywaniu kolejnych produktów bankowych – np. limitu debetowego.

Rachunek oszczędnościowy to z kolei dodatkowe konto, powiązane z rachunkiem głównym i przeznaczone dla osób, które chcą połączyć oszczędzanie z łatwym dostępem do zgromadzonych środków. Konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie porównywalne ze standardowymi lokatami bankowymi. Jednocześnie posiadacz takiego rachunku może z niego wypłacać pieniądze bez utraty odsetek – tak jak to dzieje się w przypadku lokat. Oczywiście są pewne ograniczenia – zwykle bezpłatna jest jedna wypłata w miesiącu – można jednak już tutaj mówić o elastycznym zarządzaniu oszczędnościami.

O czym warto pamiętać korzystając z karty płatniczej?

Wypłacanie gotówki z bankomatów oraz płatności przy użyciu terminala – to najczęstsze sposoby korzystania z kart płatniczych. Warto jednak być ostrożnym podczas wypłaty pieniędzy z dowolnego bankomatu. Wiele banków pobiera prowizję za tego typu operacje. Nie jest to jednak regułą, bo np. BOŚ Bank umożliwia swoim klientom pobieranie gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce bezpłatnie. Do każdej karty płatniczej zawsze wydawany jest specjalny, czterocyfrowy numer PIN. Musimy pamiętać, by nigdy nie zapisywać go ani na karcie, ani na żadnym innym dokumencie w portfelu. Nie powinniśmy też udostępniać go osobom trzecim. Jeśli mamy kłopot z zapamiętaniem PINu, możemy go zmienić na dowolny w każdym bankomacie naszego banku.

Jak obecnie banki starają się uatrakcyjnić ofertę rachunku osobistego?

Ciekawą propozycją oferowaną przez banki jest możliwość zarabiania na koncie osobistym, nie dzięki zwykłemu oprocentowaniu, ale poprzez program premiowy. W ten sposób, za dokonywanie określonych operacji, możliwe jest otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Na przykład w BOŚ Banku w skali roku za dokonywanie określonych przez BOŚ Bank operacji można otrzymać maksymalnie do 720 zł. W taki sposób premiowane są niektóre operacje bankowe, jak przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów kartą innej instytucji finansowej. Duże znaczenie ma też sposób założenia konta. Po co niepotrzebnie tracić czas na dojazd do banku oraz niezliczone formalności, skoro przykładowo w BOŚ Banku można to zrobić przez Internet i bez wizyty kuriera?

Jaki jest najlepszy sposób na szybką i niewielką pożyczkę w banku?

Środki na niespodziewane lub pilne wydatki możemy zdobyć ubiegając się o kredyt gotówkowy. Nie jest to jednak jedyny sposób na dostęp do szybkiej gotówki. Alternatywnym rozwiązaniem jest limit debetowy udzielany w ramach rachunku osobistego. W tym wypadku nie ma dodatkowych formalności czy zabezpieczeń – wystarczą regularne wpływy na konto. Warto też pomyśleć o karcie kredytowej – gdy płacimy nią w sklepach możemy liczyć na kredyt, który trzeba będzie spłacić (w całości lub w części) nawet po ponad 50 dniach.

Źródło: informacja prasowa

Konto osobiste w kilka kliknięć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto