Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy egzaminu gimnazjalnego naprawdę trzeba się tak bardzo bać? Próba 7-9 grudnia

Jolanta Paczkowska
Agata i Justyna z III H Gimnazjum nr 1 w Nowej Soli już zaczęły przygotowania. Też mają obawy przed nowościami.
Agata i Justyna z III H Gimnazjum nr 1 w Nowej Soli już zaczęły przygotowania. Też mają obawy przed nowościami. Jolanta Paczkowska
"Szykuje się pogrom na egzaminie gimnazjalnym", "Nauczyciele i uczniowie przerażeni!", "Egzamin gimnazjalny będzie piekielnie trudny" - krzyczą media. Mimo że od kilku lat było wiadomo, że w tym roku zmieni się egzamin gimnazjalny, CKE dopiero teraz opublikowało jego nową wersję. I uczniowie, i nauczyciele są zaskoczeni stopniem jego trudności, nazywają go "małą maturą".

W tym roku szkolnym egzamin po raz pierwszy zostanie przeprowadzony według nowych zasad. Nauczyciele biją na alarm, według nich pytania są wyjątkowo skomplikowane i niezrozumiałe.

Oburzeni uczniowie z Małopolski zbierają podpisy pod petycją, by pisać test według starych reguł. Ich list ma pod koniec miesiąca trafić do MEN. Przekonują, że nie są przygotowywani do formy zadań, jaka została zaproponowana w nowych egzaminach.

W przypadku fizyki, pojawią się zagadnienia, których w ogóle nie ma w podstawie programowej, a ze względu na niewielką liczbę godzin tego przedmiotu omawiane są pobieżnie - skarżą się nauczyciele w "Dzienniku Gazeta Prawna".

Małgorzata Wojtkowiak-Janasik z gimnazjum w Bojanowie ocenia egzamin pod kątem języka polskiego. Uważa, że temat rozprawki został sformułowany zbyt zawile. - Ale najbardziej bulwersujące jest to, że nie opublikowano arkusza dla uczniów z dysfunkcjami - mówi. Oni potrzebują więcej czasu. No i zgodnie z wytycznymi MEN, trzeba im dostosowywać wymagania.

Tymczasem na stronie Ministerstwa pojawił się komunikat, że w diagnozie wiadomości i umiejętności będą mogli uczestniczyć również uczniowie z dysfunkcjami. Szkoły, które zgłosiły chęć udziału w badaniu diagnostycznym, otrzymają pocztą płyty CD z kompletem materiałów. 6 grudnia do szkół trafią arkusze A6 w wersji papierowej.

7, 8 i 9 grudnia odbędzie się badanie wiedzy i umiejętności uczniów trzecich klas gimnazjów - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Udział szkół w badaniu jest dobrowolny i ma pomóc w przygotowaniach do nowego egzaminu gimnazjalnego na wiosnę 2012 r.

Przypomnijmy.

Czytaj dalej >>>>

Egzamin gimnazjalny 2012 będzie się zasadniczo różnił od testów z lat ubiegłych. Zasadniczą nowością jest rozdzielenie egzaminów z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej na dwa testy każdy. Tym sposobem absolwenci gimnazjum będą musieli podejść do osobnych egzaminów z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego (część humanistyczna), a także z przyrody oraz z matematyki (cześć matematyczno-przyrodnicza). Oprócz tego każdego gimnazjalistę czeka jeszcze egzamin z języka obcego.

Ma to umożliwić obserwację postępów, jakie uczniowie poczynili w tych przedmiotach na różnych etapach swojej nauki - na zakończenie szkoły podstawowej, na egzaminie gimnazjalnym i na maturze. W przyszłym roku zmieniona będzie także część egzaminu sprawdzająca znajomość języka obcego. Będzie ona podzielona na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.

Z każdej części testu uczniowie otrzymają osobne wyniki. Nie będą one podawane, tak jak do tej pory, w punktach. Obowiązywać będą dwie skale: procentowa (która wykorzystywana będzie przy rekrutacji) oraz centylowa (która pozwoli uczniowi sprawdzić, jak jego wyniki wyglądają na tle innych zdających).

Na pocieszenie trzeba zaznaczyć, że gimnazjaliści będą mieli więcej czasu na napisanie poszczególnych części egzaminu. Część humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza trwały do tej pory po 120 minut każda, od tego roku uczniowie będą mieli łącznie o 30 minut więcej na każdą z części.

Drodzy Gimnazjaliści, będziemy z Wami, jak w ubiegłym roku. Zaglądajcie do nas!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto