Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12 jednostek OSP gasi w Lipiu

Piotr Ciastek
Rozmowa ze Zbigniewem Bystrzykowskim, komendantem Gminnej OSP w Lipiu

Zacznijmy od początków straży pożarnej na terenie gminy. Jak długo działa ona na terenie gminy Lipie?

Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych w naszej gminie ma długą i bogatą historię. W 2011 roku obchodziliśmy dwa piękne jubileusze 100-lecia jednostek OSP w Lipiu i w Parzymiechach. W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 90-lecia jednostki OSP w Szyszkowie. Historia OSP w Lipiu zaczęła się w 1911 roku. Jednostka została założona z inicjatywy byłego administratora majątku ziemskiego w Lipiu, Aleksandra Knothe, który został pierwszym jej prezesem. Sprzęt i umundurowanie, zakupione przez założycieli, były przechowywane w budynku zwanym remizą, która została specjalnie do tego celu przebudowana. Jednostka wyposażona była w jedną ręczną pompę, przewożoną na wozie zaprzężonym w 4 konie. Wóz posiadał zawieszone z boku deski, na których mogło się zabrać 10 strażaków. Do przewozu wody służyły 2 beczki, najpierw drewniane a później blaszane, o pojemności ok. 3000 litrów, umieszczone na dwóch kołach, zaprzężonych w jednego konia. Konie były własnością dworu. W 2001 r. jednostka weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, a w 2008 r. została włączona do VI Śląskiej Kompanii Ratowniczo-Gaśniczej.

Ile jednostek straży działa na terenie gminy i jakim wyposażeniem mogą się pochwalić?

Na terenie gminy Lipie działa obecnie 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: OSP Lipie (jednostka włączona do KSRG), OSP Albertów, OSP Danków, OSP Kleśniska, OSP Lindów, OSP Natolin, OSP Parzymiechy, OSP Rębielice Szlacheckie, OSP Stanisławów, OSP Szyszków, OSP Zbrojewsko, OSP Zimnowoda, które łącznie zrzeszają 306 członków czynnych, 29 wspierających i 19 honorowych. Każda jednostka w naszej gminie posiada swoją remizę strażacką. W ostatnich czterech latach jednostki wzbogaciły się o 2 samochody bojowe, nowoczesny sprzęt i pozyskały sporą ilość nowego umundurowania. Jest to zasługa zaradności i ofiarności samych druhów, a także dotacji otrzymywanych z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Urzędu Gminy Lipie. Duże znaczenie ma wsparcie naszych działań przez Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Kłobucku, na czele z Prezesem Henrykiem Kiepurą oraz aktywność Zarządu Gminnego ZOSP RP w Lipiu, której prezesem jest pani wójt, Bożena Wieloch. Z 12 jednostek OSP 10 wyposażanych jest w samochody strażackie. Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP w Lipiu od roku czyni starania w celu pozyskania dofinansowania na zakup nowego samochodu bojowego dla jednostki OSP Lipie.

Czy oprócz akcji gaśniczych, uczestniczycie w jakiś sposób w życiu gminy?

Akcje strażackie, w których uczestniczą jednostki OSP z naszej gminy to głównie pożary, powodzie i wypadki drogowe, ale nasi strażacy, szczególnie latem, pomagają mieszkańcom w walce z groźnymi owadami, takimi jak osy, szerszenie, czy pszczoły. Jednostki OSP reagują na każde wezwanie. Oprócz tych akcji, corocznie organizujemy Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze, których celem jest mobilizowanie druhów do intensywnego szkolenia pożarniczego, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Nasze jednostki uświetniają wiele gminnych i powiatowych uroczystości. W maju bieżącego roku druhowie uczestniczyli w pierwszej gminnej akcji krwiodawstwa.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto