Minister Elżbieta Rafalska Minister Elżbieta Rafalska

Minister Elżbieta Rafalska (© TVN24)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Program "Dobry start", zwany inaczej 300+, to nowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Polega na wypłacie jednorazowego świadczenia dla każdego uczącego się dziecka. Właśnie ruszyła akcja informacyjna. Kiedy i gdzie można składać wnioski?

300+ dla każdego ucznia szkoły podstawowej i ponadpodstawowej

Program "Dobry start", tzw. 300+, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Będzie polegał na wypłacie raz w roku jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł dla każdego dziecka lub osobie uczącej się do 20. roku życia (do 18. roku życia, jeśli dziecko nie będzie kontynuowało nauki). Jak zaznaczyła minister Elżbieta Rafalska, w przypadku niepełnosprawnych dzieci lub niepełnosprawnych osób uczących się świadczenie będzie wypłacane do 24. roku życia.



Wnioski o wyprawkę dla dziecka 300+ będzie można składać już od 1 lipca 2018 r.
Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Pieniądze będą wypłacane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty.

Wnioski o wypłatę świadczenia drogą internetową będzie można składać od 1 lipca (poprzez portal Emp@tia), a od 1 sierpnia drogą papierową. Podania o 300+ można będzie składać w urzędach gmin, MOPS lub wydziałach świadczeń. Gmina po rozpoznaniu wniosku będzie miała 2 miesiące na wypłatę świadczenia.

Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.

Jak zaznacza minister E. Rafalska, z programu "Dobry start" może skorzystać ok. 4,6 mln.

Kiedy nie będzie przysługiwało 300+?
Z programu "Dobry start" wyłączone będą przypadki, gdy dziecko zostanie umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeśli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, albo w pieczy zastępczej (w takim przypadku świadczenie "Dobry start" będzie przysługiwało osobom sprawującym pieczę zastępczą).

Wnioski o przyznanie świadczenia 300+, które zostaną złożone w lipcu i sierpniu, powinny zostać rozpatrzone, włącznie z wypłatą pieniędzy, nie później niż do końca września.

Zgodnie z wyliczeniami łączny koszt programu to 1,4 mld zł.

Przeczytaj też: https://gazetalubuska.pl/300-plus-wyprawka-dla-dziecka-kto-otrzyma-zapowiedziany-przez-premiera-dodatek-300-zl-dla-dziecka-w-wieku-szkolnym-zasady/ar/13099706


Z regionu

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!