Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6. Przedsionek Raju: czas na niezwykłe spotkania z muzyką dawną. Zagrają nam mistrzowie! [PROGRAM]

Redakcja
Doron Schleifer rozpoczynał swoje spotkanie z muzyką jako chłopiec, śpiewając w synagodze, w której kantorem był jego ojciec. Jest absolwentem Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie, a studia kontynuował w Bazylei, gdzie obecnie mieszka. Występuje jako solista i członek wielu zespołów, ale szczególnie znany jest jako współzałożyciel wokalnej formacji Profeti della Quinta, w skład której wchodzą muzycy izraelscy osiedli w Szwajcarii. W ubiegłym roku zadebiutował na festiwalu „Muzyka w Raju”.
Doron Schleifer rozpoczynał swoje spotkanie z muzyką jako chłopiec, śpiewając w synagodze, w której kantorem był jego ojciec. Jest absolwentem Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie, a studia kontynuował w Bazylei, gdzie obecnie mieszka. Występuje jako solista i członek wielu zespołów, ale szczególnie znany jest jako współzałożyciel wokalnej formacji Profeti della Quinta, w skład której wchodzą muzycy izraelscy osiedli w Szwajcarii. W ubiegłym roku zadebiutował na festiwalu „Muzyka w Raju”. Materiały prasowe organizatora
Aż 27 koncertów poświęconych muzyce dawnej zaplanowano w ramach 6. edycji cyklu Przedsionek Raju 2017, który zapowiada sierpniowy festiwal Muzyka w Raju.

W najbliższy piątek, 28 lipca 2017 r., o 18.00, w dawnym zborze w Letnicy w gminie Świdnica, zabrzmią utwory Georga Philippa Telemanna (1681 – 1767). I dzieła tego wybitnego kompozytora baroku w repertuarze orkiestry Kore nie są tu przypadkiem.

Artysta jest przypominany w wielu krajach z okazji 250. rocznicy jego śmierci. Kompozytor, związany przez kilka lat z terenami dzisiejszej Ziemi Lubuskiej, będzie głównym bohaterem 15. edycji festiwalu Muzyka w Raju (18-26 sierpnia) w Gościkowie-Paradyżu.

Cykl Przedsionek Raju anonsuje i zaprasza na to wydarzenie. Jak? 27 koncertami w wioskach i miastach Lubuskiego oraz Wielkopolski i Dolnośląskiego.

- Przedsionek Raju jest dzieckiem festiwalu Muzyka w Raju, który od kilkunastu lat odbywa się w Paradyżu - tłumaczy ideę przedsięwzięcia Cezary Zych, dyrektor Festiwalu Muzyka w Raju i prezes Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”. - Paradyski festiwal jest wydarzeniem bardzo szczególnym, między innymi dlatego, że rzadko się zdarza, by tej klasy muzycy mogli spędzić wspólnie w jednym miejscu dwa, a czasami nawet trzy tygodnie. Łatwo możecie sobie wyobrazić, że oprócz typowych dla festiwali prób i koncertów dużo czasu spędzamy na długich rozmowach. Jeden z wniosków, który z tych rozmów wypływa, może wydać się zaskakujący. Artyści, którzy na co dzień występują w najsłynniejszych salach koncertowych świata, nagrywają płyty dla najbardziej znanych wytwórni płytowych, grają i śpiewają w legendarnych teatrach operowych, tęsknią do sytuacji, w których mogą zrobić coś w sposób jak najmniej formalny, wolny od zamieszania związanego z wielkimi wydarzeniami muzycznymi. Potrzebują jak najbliższego kontaktu z publicznością i okazji do refleksji nad sensem tego, co robią i co powinni robić. Marzą też o tym, by w przyjaznym otoczeniu sprawdzać swoje nowe artystyczne pomysły. Nasze koncerty uważają za wymarzone do realizacji tych celów. Nie ma dla nich żadnego znaczenia, że wystąpią w maleńkiej wiosce lub w miasteczku, a nie w wielkiej metropolii. Tego, co znajdą tutaj, nie odnajdą nigdy tam.

Na wszystkie koncerty cyklu Przedsionek Raju - wstęp wolny!

Partnerami cyklu są samorządy miejscowości, w których odbywają się koncerty, parafie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Zagrają na 6. Przedsionku Raju

Jesenka Balic Zunic - urodziła się w Chorwacji, ale w czasie wojny w krajach dawnej Jugosławii razem z rodziną przyjechała do Danii. Ukończyła studia w klasie skrzypiec w kopenhaskiej akademii muzycznej oraz naukę w klasie skrzypiec barokowych w konserwatorium paryskim. Jest liderem duńskich zespołów i jednym z niewielu na świecie muzyków grających na violoncello da spalla. Jesenka jest także stałym członkiem orkiestry Kore.

Marianna Henriksson - urodziła się w Helsinkach i na tamtejszej Akademii Muzycznej rozpoczęła studia, które kontynuowała w Berlinie. Brała też udział w licznych kursach prowadzonych przez czołowych klawesynistów europejskich. Dużą część swojego czasu poświęca projektom interdyscyplinarnym, przede wszystkim związanym z tańcem oraz skandynawskiej muzyce ludowej. Jest stałą członkinią zespołów Les Ambassadeurs i Kore.

Corina Marti - jest jedną z barwniejszych postaci bazylejskiego środowiska muzyki dawnej, gdzie studiowała grę na klawesynie i flecie prostym. W czasie studiów w Bazylei jej specjalnością stała się muzyka późnośredniowieczna i renesansowa. Jest profesorem w Schola Cantorum Basiliensis, a jednocześnie koncertuje i nagrywa, przede wszystkim z zespołem La Morra, którego jest współzałożycielką i współliderem.

Joanna Boślak-Górniok - jest jedną z najbardziej doświadczonych polskich klawesynistek. Studiowała w Katowicach i w Strasburgu. Od dwóch lat pracuje nad rozwojem projektu orkiestrowego Kore, do współpracy w którym zaprosiła grupę zagranicznych i polskich muzyków, przede wszystkim młodszego pokolenia. Joanna Boślak-Górniok pracuje na Uniwersytecie Śląskim.

Doron Schleifer - rozpoczynał swoje spotkanie z muzyką jako chłopiec, śpiewając w synagodze, w której kantorem był jego ojciec. Jest absolwentem Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie, a studia kontynuował w Bazylei, gdzie obecnie mieszka. Występuje jako solista i członek wielu zespołów, ale szczególnie znany jest jako współzałożyciel wokalnej formacji Profeti della Quinta, w skład której wchodzą muzycy izraelscy osiedli w Szwajcarii.

Kore - projekt orkiestrowy zainicjowany przez Fundację Muzyki Dawnej „Canor” oraz polską klawesynistkę Joannę Boślak-Górniok. W zespole spotykają się muzycy z kilku krajów ze znaczącym udziałem muzyków polskich. Kore zrealizowało kilka projektów we współpracy z Filharmonią Narodową oraz spełniało rolę orkiestry festiwalowej na festiwalach „Muzyka w Raju” oraz „Poznań Baroque”.

Program Przedsionka Raju 2017 (Lubuskie, Głogów, Zbąszyń)

Piątek, 28 lipca, 18.00, Letnica, Zbór. Wykonawcy: Kore
Sobota, 29 lipca, 19.00, Brody, Kościół pw. Wszystkich Świętych. Wykonawcy: Kore
Niedziela, 30 lipca, 18.00, Letnica, Zbór. Wykonawczyni: Jesenka Balic Zunic
Niedziela, 30 lipca, 19.30, Międzyrzecz, Kościół pw. św. Wojciecha. Wykonawcy: Kore
Poniedziałek, 31 lipca, 19.00, Pniewo, Międzyrzecki Rejon Umocniony. Wykonawcy: Jesenka Balic Zunic, Corina Marti, Łukasz Pendrak
Wtorek, 1 sierpnia, 18.00, Głogów, Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Wykonawcy: Doron Schleifer, Corina Marti
Środa, 2 sierpnia, 19.30, Świebodzin, Kościół pw. św. Michała Archanioła. Wykonawcy: Doron Schleifer, Corina Marti
Czwartek, 3 sierpnia, 18.00, Zbąszyń, Filharmonia Folkloru Polskiego. Wykonawczynie: Jesenka Balic Zunic, Kore
Piątek, 4 sierpnia, 19.00, Żagań, Kościół pw. Nawiedzenia NMP. Wykonawcy: Doron Schleifer, Corina Marti
Piątek, 4 sierpnia, 19.30, Świebodzin, Kościół pw. św. Michała Archanioła. Wykonawczynie: Jesenka Balic Zunic, Kore
Sobota, 5 sierpnia, 17.00, Międzyrzecz, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Wykonawczyni: Jesenka Balic Zunic
Sobota, 5 sierpnia, 19.00, Żary, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Wykonawcy: Doron Schleifer, Corina Marti
Niedziela, 6 sierpnia, 18.00, Ołobok, Kościół pw. św. Bartłomieja. Wykonawczynie: Jesenka Balic Zunic, Kore
Niedziela, 6 sierpnia, 19.00, Brody, Kościół pw. Wszystkich Świętych. Wykonawcy: Doron Schleifer, Corina Marti
Wtorek, 8 sierpnia, 18.00, Świdnica, Muzeum Archeologiczne. Wykonawczyni: Corina Marti
Środa, 9 sierpnia, 18.00, Brzeźnica, Kościół pw. św. Marii Magdaleny. Wykonawczynie: Marianna Henriksson, Kore
Czwartek, 10 sierpnia, 18.00, Zbąszyń, Filharmonia Folkloru Polskiego. Wykonawczyni: Jesenka Balic Zunic
Piątek, 11 sierpnia, 19.00, Biecz (gm. Brody) Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Wykonawczyni: Jesenka Balic Zunic
Piątek, 11 sierpnia, 19.00, Żary, Ratusz. Wykonawczynie: Marianna Henriksson, Kore
Sobota, 12 sierpnia, 18.00, Letnica (gm. Świdnica), Zbór. Wykonawczynie: Marianna Henriksson, Kore
Sobota, 12 sierpnia, 18.00, Chotków (gm. Brzeźnica), Kościół pw. Narodzenia NMP
Wykonawczyni: Jesenka Balic Zunic
Niedziela, 13 sierpnia, 17.00, Klępsk, Kościół pw. Nawiedzenia NMP. Wykonawczyni: Jesenka Balic Zunic
Niedziela, 13 sierpnia, 19.00, Zielona Góra, Galeria BWA. Wykonawczynie: Marianna Henriksson, Kore

Zobacz też: Andrzej Krzywy: Dalej mamy coś do powiedzenia w muzyce

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto