Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poinformuj Seniorów. Hipoteka odwrócona od A do Z

Informacja prasowa
Materiały prasowe
Coraz częściej słyszymy o hipotece odwróconej – ciekawym rozwiązaniu finansowym, skierowanym do seniorów. Produkt wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie – rośnie liczba osób po 65 roku życia, które z niego korzystają. Jakie są jego zalety? Jak wyglądają aspekty prawne? W naszym tekście znajdziecie Państwo odpowiedzi od A do Z.

Na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii to rozwiązanie jest niezwykle popularne. Hipoteka odwrócona to rozwiązanie przeznaczone dla osób po 65 roku życia, które mają swoje mieszkanie lub dom. Nie da się ukryć, że finanse na rencie, czy emeryturze wyglądają raz lepiej, raz gorzej, a hipoteka odwrócona to swoistego rodzaju „dodatkowa emerytura”. Dlaczego tak zwykło się ją nazywać? Ponieważ to gotówka, którą senior dostaje od świadczeniodawcy co miesiąc – lub w innych, dowolnych odstępach czasu. Jest ona dodatkowym świadczeniem pieniężnym wzmacniającym domowy budżet. Zasada działania hipoteki odwróconej jest prosta. W ramach umowy o dożywocie beneficjent, którym jest senior posiadający nieruchomość, otrzymuje od świadczeniodawcy dożywotnią rentę hipoteczną w zamian za prawo do dysponowania po jego śmierci wspomnianą wyżej nieruchomością. – Rozpiętość kwot, które oferujemy seniorom jest duża, tak samo jak różne są ceny nieruchomości – zależnie od lokalizacji i standardu mieszkania, czy domu – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, który jest pierwszą i największą na polskim rynku instytucją oferującą hipotekę odwróconą. – Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje.

Zalety odwróconej hipoteki

Dodatkowe świadczenia pieniężne mogą być dla wielu seniorów alternatywą dla pogarszającej się sytuacji finansowej. Kwoty, które mogą oni otrzymać są zależne m.in. od płci, wieku oraz wartości posiadanej nieruchomości. Hipoteka odwrócona pozwala cieszyć się życiem tu i teraz, korzystać z niego, czerpać pełnymi garściami. Pozwala uniknąć sytuacji, w której brakuje na leki lub inne potrzeby. Co ważne – dożywotnia renta hipoteczna to świadczenie wolne od podatku dochodowego, świadczeniodawca płaci również za seniora comiesięczny czynsz, a sam senior ma gwarancję, iż do śmierci może korzystać ze swojego mieszkania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podpisanie dokumentów przekazujących prawo do zarządzania nieruchomością należy dokładnie przemyśleć. Strach, że można stracić tę nieruchomość i zostać bez dachu nad głową jest najczęstszą przyczyną rozterek seniorów. To właśnie dlatego Fundusz Hipoteczny DOM od 2008 roku, a więc od momentu powstania, edukuje i wyjaśnia wszelkie aspekty dotyczące hipoteki odwróconej. Jakie są zatem aspekty prawne, o których powinien wiedzieć senior? Konstrukcja umowy jest oparta o zapisy Kodeksu Cywilnego, w szczególności o Artykuły nr 908-916 dot. Umowy o Dożywocie. Warto również pamiętać, że senior dostaje m.in. gwarancję, iż do momentu śmierci mieszka w swoim domu – to tak jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać. Ponadto, gdyby pieniądze przestały być wypłacane, senior może unieważnić umowę, a własność nieruchomości zostanie mu zwrócona. Może on również wycofać się z umowy w dowolnej chwili – po zwróceniu otrzymanych kwot..– Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom, każda umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego. W związku z tym każdy senior może skorzystać także z bezpłatnej porady prawnej – wyjaśnia Robert Majkowski.

Życie po sześćdziesiątce

Pytania, które pojawiają się w kontekście hipoteki odwróconej powodują, że Fundusz Hipoteczny DOM ma na celu podniesienie świadomości funkcjonowania tego rozwiązania. To właśnie dlatego w całej Polsce odbywają się prelekcje dla seniorów, a Fundusz jest m.in. wydawcą „Życia Seniora” – kwartalnika dla osób na emeryturze, w którym każdy znajdzie mnóstwo dodatkowych informacji. Firma rozwija również sieć swoich placówek oraz dba o kontakt z seniorami. Niedawno powstał oddział w Gdańsku. To już piąte miejsce, po Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Katowicach, w którym można porozmawiać o wszystkich aspektach tego produktu.
Warto pamiętać, że hipoteka odwrócona to długofalowe podniesienie standardu życia, a dodatkowe pieniądze są swoistego rodzaju buforem bezpieczeństwa, którego każdy z nas potrzebuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto