Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bank Mleka Kobiecego działa już w zielonogórskim szpitalu

Redakcja
Dr Aleksandra Wesołowska (z lewej), mamy dawczynie oraz marszałek Elżbieta Anna Polak podczas otwarcia Banku Mleka Kobiecego w zielonogórskim szpitalu
Dr Aleksandra Wesołowska (z lewej), mamy dawczynie oraz marszałek Elżbieta Anna Polak podczas otwarcia Banku Mleka Kobiecego w zielonogórskim szpitalu Ilona Burkowska
W zielonogórskim szpitalu uniwersyteckim działa Bank Mleka Kobiecego. To inwestycja, która powstała z myślą o najmniejszych pacjentach - głównie wcześniakach z całego regionu, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem od swojej mamy.

Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka od mam karmiących, które mają tego pokarmu za dużo, jego bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom.

– Takiego miejsca w naszym szpitalu brakowało. Jest ono uzupełnieniem opieki nad noworodkami, a szczególnie wcześniakami. Obok budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które jest miejscem docelowego umieszczenia tych oddziałów i banku mleka – mówił podczas oficjalnego otwarcia banku Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiej lecznicy.

Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Banku Mleka podkreśla, że zielonogórska placówka jest pierwszą w województwie, a 16 tego typu placówką w Polsce. I dodaje, że nie ma lepszego pokarmu dla malucha niż mleko mamy, gdyż jego skład dopasowuje się do potrzeb dziecka w zależności od jego wieku i zdrowia.

Potwierdza to Anna Marszałek, młoda mama z Zielonej Góry, która oddaje mleko do banku od trzech tygodni. – Zachęcam dziewczyny, które mają więcej pokarmu i chciałyby się podzielić, bo warto – mówi i przekonuje, że to nic trudnego. Mleko można odciągać w domu, mrozić i dostarczać do banku.

Co ważne, dawczyniami mogą być też mamy wcześniaków, gdyż ich pokarm jest najbardziej dostosowany do potrzeb najmniejszych dzieci.

W Zielonej Górze z mleka od mam-dawczyń, skorzystały już pierwsze maluszki przebywające na oddziale neonatologii.
Doktor Marzena Michalak-Kloc, koordynator banku mówi, że dzieci urodzone najwcześniej, z najniższą masą urodzeniową, nawet poniżej kilograma, bardzo potrzebują składników i bakterii zawartych w kobiecym mleku, których nie zastąpi im żadna gotowa mieszanka. I zaznacza, że mleko z banku trafi do każdego dziecka, które będzie go potrzebowało.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że ta inicjatywa świetnie wpisuje się w kompleksową opiekę nad matką i dzieckiem. - Mleko mamy jest darem bezcennym. Dlatego w imieniu wszystkich noworodków i niemowlaków, dziękuję mamom, które zgodziły się być dawczyniami.

Do Banku Mleka Kobiecego w Zielonej Górze można zgłosić się dzwoniąc pod nr 68 329 64 29 w godz. 7-14.30, informacje są też na stronie internetowej szpitala i banku mleka.

Zobacz też: Małe Mądrale odcinek 6 "Dom i Podłoga"

Czytaj też:**
Lekarze przyjmujący w niedzielę i święta w Lubuskiem [WYKAZ]**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bank Mleka Kobiecego działa już w zielonogórskim szpitalu - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto