Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z ulicą Dworcową w Zielonej Górze? Mieszkańcy nie mogą się doczekać końca remontu tej ważnej drogi w mieście [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas
Zielona Góra. 22 stycznia. Trwają prace przy remoncie ul. Dworcowej.
Zielona Góra. 22 stycznia. Trwają prace przy remoncie ul. Dworcowej. Mariusz Kapała / GL
Mijają miesiące, a okolice ulicy Dworcowej wciąż są rozkopane. Niektórzy Czytelnicy twierdzą, że w ostatnim czasie w tej okolicy o wiele mniej się dzieje, a tempo prac zwolniło. Kiedy możemy się spodziewać końca modernizacji?

- Jestem żywo zainteresowany pracami, które prowadzone są na ulicy Dworcowej - skontaktował się z nami pan Bronisław z Zielonej Góry. - Staram się chodzić, sprawdzać, często obserwuję, co w tej okolicy jest robione. Ostatnimi czasy na placu budowy jest zaledwie paru pracowników. Niewiele się tutaj dzieje.

Pan Bronisław podkreśla, że trwający remont to nie tylko utrudnienie dla mieszkańców.
- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznesy przy tej ulicy, codziennie ponoszą straty - uważa zielonogórzanin. - Przecież nie mamy srogiej zimy. Roboty powinny być już dawno skończone. Tym bardziej że remont to też kłopot dla kierowców i podróżnych, którzy chcą się dostać na dworzec PKS czy PKP. Może dałoby się chociaż uruchomić ruch od ronda Anny Borchers do dworca PKS?
- Remont daje nam się we znaki - dodaje mieszkanka ul. Spółdzielczej. - Dobrze, że chociaż wzdłuż ulicy pojawiły się chodniki. To duże udogodnienie dla starszych osób.

Przypomnijmy, że na ulicy Dworcowej prowadzone są prace nie tylko związane z budową Trasy Aglomeracyjnej, Centrum Przesiadkowego, ale i remontem wiaduktu nad ulicą Batorego.

W zeszłym roku magistrat pisał, że od 12 lutego 2018 r. rozpocznie się przebudowa ulicy Dworcowej. Wstępnie planowano, że w minionym też roku uda się zakończyć w tym miejscu modernizację.

Aby ułatwić codzienne życie mieszkańców okolicznych ulic, prace zostały podzielone na cztery etapy. By możliwy był dojazd do poszczególnych, przylegających do ul. Dworcowej, tras. Jednak miesiące mijały, a pierwotne plany, co do konkretnych terminów, uległy zmianom.

Na jakim etapie są więc prace na ulicy Dworcowej?
- Kanalizacja deszczowa na ul. Dworcowej jest wykonana w 100 proc. - wyjaśnia Monika Zapotoczna z departamentu prezydenta miasta. - Ze względu na intensywne i ciągłe opady deszczu od 7 do 13 stycznia nawodnieniu uległo koryto. Nie można prowadzić prac ziemnych, ani dalszego rozebrania koryta, do czasu osuszenia. Rondo przy ul. Ułańskiej zostanie dopiero rozebrane po wykonaniu stabilizacji i warstwy podbudowy z kruszywa. Rozebranie w tym momencie odcinka ronda spowoduje brak dojazdu do aktualnego frontu robót. Opóźnienie w pracach spowodowane było koniecznością wymiany gruntu na całej długości ul. Dworcowej. Jaki jest więc termin oddania do ruchu? Jeżeli pogoda pozwoli, to w dwa tygodnie po wykonaniu stabilizacji z podbudową oraz krawężników.

Kiedy miałyby się zakończyć prace na tej ulicy? Okazuje się, że miasto zna już konkretne daty.

- Termin zakończenia całości inwestycji (łącznie z ul. Dworcową) zaplanowany jest na 27 lutego tego roku - usłyszeliśmy w zielonogórskim magistracie. - Dworcowa zostanie oddana do ruchu po zakończeniu wszystkich robót. Obecnie wykonawca zakończył prace związane z budową kanalizacji deszczowej.

Dodatkowe modernizacje, polegające na wymianie gruntu, miały przyczynić się do opóźnienia prac w tym rejonie miasta. A co z obserwacją naszego Czytelnika, jakoby na budowie nie były prowadzone prace? Miasto odpowiada nam, że w minionym okresie wykonawca prowadził tutaj roboty sanitarne, które były związane z wykonaniem kanalizacji.

Mieszkańcy pytają też o inne inwestycje, prowadzone w tym rejonie miasta, a bezpośrednio związane z ulicą Dworcową. Tu także są spore opóźnienia... Chodzi między innymi o budowę Centrum Przesiadkowego czy przebudowę wiaduktu nad ulicą Batorego. Ostatnio niecierpliwią się coraz bardziej z powodu wciąż zamkniętego podziemnego przejścia kolejowego, które zostało przedłużone do ulicy Towarowej. Wiele osób próbuje tędy skrócić sobie drogę, a gdy okazuje się, że jest to niemożliwe, bo tunel został zagrodzony, decyduje się przejście przez tory.

Jak informował nas Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKPPLK, wciąż prowadzone są procedury związane z uzyskaniem stosownego pozwolenia na użytkowanie tunelu. A to zależy od decyzji, które zapadają w Gorzowie Wlkp.

Wydłużenie terminu wykonania zadaszeń peronów wynika m.in. ze zmiany konstrukcji zadaszenia łączącego perony z Centrum Przesiadkowym i wykonania dodatkowego zadaszenia na chodniku dla osób mających trudności z mobilnością do peronu nr 3.
Planowany termin zakończenia montażu zadaszeń - sierpień br. Natomiast zakończenie przebudowy wiaduktu nad ulicą Batorego planowane jest w połowie roku. Natomiast w przypadku Centrum Przesiadkowego przy sprzyjających warunkach atmosferycznych MZK przewiduje, że uruchomi je pod koniec kwietnia br.

PISALIŚMY O DWORCOWEJ W OSTATNICH MIESIĄCACH:Bacznie obserwujemy roboty wokół dworca PKP. Dlaczego?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z ulicą Dworcową w Zielonej Górze? Mieszkańcy nie mogą się doczekać końca remontu tej ważnej drogi w mieście [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto