Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to będzie za bieg! Wzdłuż nowych granic Zielonej Góry

Anna Chreptowicz
123RF
W sobotę, 28 lutego o godzinie 6.00 ponad setka osób zgromadzi się na ul. Francuskiej. To stąd wystartuje bowiem pierwszy w naszej lokalnej historii ultramaraton wzdłuż nowych granic Zielonej Góry.

- Cały czas myślałem o obiegnięciu Zielonej Góry. Przed połączeniem miasta i gminy trasa wynosiła 60 km. Jednak, kiedy z dniem 1 stycznia 2015 r. dystans wzrósł do około 100 km, pomyślałem, że może warto by coś zrobić w tym kierunku - opowiada nam Andrzej Dąbrowa, pomysłodawca i współorganizator ultramaratonu. - Najpierw miał to być typowo koleżeński bieg. Prowadziliśmy ze znajomymi projekt na Facebooku pod nazwą Nowe Granice. Ale pojawiło się duże zainteresowanie naszym pomysłem. Pozyskaliśmy nawet sponsora. No i... zdecydowaliśmy się na organizację biegu. I przyznam, że nie znam drugiej takiej sytuacji, w której udałoby się dopiąć całą organizację tak dużego przedsięwzięcia w zaledwie 40 dni!

Będzie to pierwszy ultramaraton w województwie lubuskim i jeden z nielicznych w całej zachodniej Polsce - mówi A. Dąbrowa. - Wystartujemy spod szkoły podstawowej nr 18. Tam też, po 14,5 godziny, czyli mniej więcej o godzinie 20.30, planujemy się spotkać na mecie.

Trasa zielonogórskiego ultramaratonu wyniesie 100 km i będzie biegła wzdłuż nowych granic miasta, głównie leśnymi traktami, z dala od głównych ulic. - Dlatego kierowcy nie będą musieli się martwić tym, że pojawią się w sobotę jakieś utrudnienia w ruchu. Największe natężenie biegaczy będzie w okolicach ul. Łużyckiej ok. godziny 6.10. Tam też ruchem będzie kierowała policja. Na poszczególnych odcinkach trasy staną również wolontariusze, których zadaniem będzie pomoc uczestnikom biegu. Wskazywanie drogi, wstrzymywanie ruchu, gdy pojawi się taka konieczność. Przyznam, że wciąż mamy braki jeśli chodzi o wolontariuszy. Dlatego, jeśli ktoś chciałby pomóc przy zabezpieczeniu trasy, prosimy o kontakt - apeluje A. Dąbrowa.

A którędy pobiegną maratończycy?

Spod SP nr 18, ul. Łużycką skierują się w stronę os. Cegielnia i dalej do Rybna, Łochowa, Jeleniowa, Jarogniewic, Barcikowic, Zatonia, Suchej, Nowego Kisielina, Janów, Stożnego. - Jednym z ciekawszych odcinków naszego maratonu będzie bieg wzdłuż Odry, w okolicach Lasu Nadodrzańskiego. Zależy nam bardzo na tym, żeby spopularyzować miejsca, które weszły w tym roku w granice Zielonej Góry. A są to miejsca naprawdę piękne. Okolice Droszkowa, Nowego Kisielina, Jeleniowa, gdzie można spotkać stada jeleni. Naprawdę, coś pięknego! Zachęcam do zaglądania na naszą stronę internetową: www.nowegranice.pl gdzie zamieściliśmy dokładną mapkę z trasą. A na profilu facebookowym codziennie publikujemy przydatne informacje dotyczące maratonu.

Ultramaraton został podzielony na trzy kategorie. Pierwsza przeznaczona jest dla doświadczonych maratończyków, których zadaniem będzie przebiegnięcie całego dystansu. Do tej kategorii zapisali się biegacze z całej Polski, dla których zielonogórski bieg jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoją wyjątkowość. W większości prowadzi bowiem przez niziny i będzie dobrym treningiem przed maratonami górskimi.
Druga i trzecia to kategorie dla sztafet, dwu-, trzy- lub czteroosobowych. - Nie wnikamy w to, jak biegacze w sztafetach dzielą się dystansem do przebiegnięcia. Należy jednak zaznaczyć, że ultramaraton jest dla ludzi, którzy są w stanie przebiec około 25 km - mówi A. Dąbrowa i dodaje, że najlepsi zawodnicy z kategorii indywidualnej oraz najlepsze sztafety zostaną nagrodzone pucharami. Przewidziane są również dodatkowe nagrody.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto