Co zrobić, gdy znajdzie się psa?

Zobacz, co zrobić, gdy znajdzie się psa (© elcho/sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Znalazłeś bezpańskiego psa, kota lub inne zwierzę? Sprawdź, co powinieneś zrobić.

Co zrobić gdy znajdziesz psa?
1. Ustal, czy na pewno jest bezpański.
Nie wszystkie psy biegające luzem potrzebują naszej pomocy. Przydatna jest umiejętność odróżnienia psa zagubionego, zbłąkanego od starego wygi, który puszcza się samopas na wycieczki.
W zasadzie na pierwszy rzut oka widać, że pies nie wie co ma ze sobą zrobić. Często wbiega na ulicę i plącze się między autami. Zachowuje się jakby uparcie czegoś szukał. Jego mowa ciała (podkulony ogon, przykurczone ciało, czasem hiperczujność, uporczywe rozglądanie się) mówi wyraźnie, że pies czuje się niepewnie. Wiele z takich zwierząt albo ucieka od ludzi, albo wręcz garnie się do każdego, szczególnie jeśli ktoś ma jedzenie. Przerażony i niepewny pies na pewno potrzebuje pomocy.
Na pewno każdy widział kiedyś psa, który sam chodzi na spacery i choć nie jest to odpowiedzialne ze strony właściciela, to nie trzeba takich psów na siłę "ratować" - chyba, że są chore, coś im dolega. Taki pies jest pewny siebie, zna zasady ulicy: nie pcha się pod koła, często przechodzi na pasach. Ludzi omija, nie jest nimi szczególnie zainteresowany. Chodzi własnymi, dobrze znanymi mu ścieżkami.
Jeśli masz wątpliwości, czy dany pies potrzebuje Twojej pomocy zapytaj okolicznych mieszkańców, sklepikarza, przechodnia z zakupami czy już widywał tutaj tego psa. Jego odpowiedź na pewno Tobie pomoże.
2. Załóżmy, że pies jest bezpański i potrzebuje pomocy. Jeśli naprawdę chcesz mu pomóc powinieneś w miarę możliwości go złapać i uniemożliwić ucieczkę. Sprawdź czy ma obrożę, jeśli tak, to czy jest na niej adresownik. Jeśli tak - zadzwoń po prostu do właścicieli. Jeśli nie - ustal do jakiej Gminy należy teren, na którym znalazłeś psa.
Przypadek A: teren miasta Zielona Góra. Dzwoń prosto do schroniska. Nie zwlekaj! Zadzwoń od razu kiedy go znajdziesz, nawet jeśli planujesz przetrzymać go w swoim domu do czasu znalezienia właścicieli. Wiele osób zgłasza u nas zaginięcie ukochanego zwierzaka, więc być może będziemy mogli Tobie od razu pomóc. Jeśli nie możesz dać psu domu tymczasowego tym prędzej dzwoń do schroniska. Niestety często zgłaszający musi uzbroić się w cierpliwość - mamy tylko jedno auto, które wyjeżdża po psy nie tylko na terenie miasta, ale też okolicznych Gmin, wozi i odbiera zwierzęta z lecznicy. Nie zawsze możemy przyjechać natychmiast. Jeśli możesz - sam przywieź psa.
Przypadek B: zwierze jest znalezione poza Zieloną Górą. Ustal jaka to Gmina i zgłoś jej zdarzenie. Każde znalezienie psa trzeba zgłosić Gminie, gmina zaś zgłasza to nam.
Nasze schronisko współpracuje z 13 Gminami, z terenu których może przyjmować zwierzęta. Każde przyjęcie musi być potwierdzone przez Gminę, dlatego zawsze znajdując psa poza Zielona Górą trzeba dzwonić do odpowiedniego Urzędu Gminy. Jeśli jest to po godzinach pracy należy zgłosić ten fakt Straży Miejskiej/ Gminnej, tam poinstruują nas jak dalej postępować.
Lista współpracujących ze Schroniskiem w Zielonej Górze Gmin oraz numery telefonów do zgłoszeń dot. zwierząt:
Gmina Czerwieńsk - 68 327 80 41
Gmina Kargowa - 68 352 51 31
Gmina Nowa Sól - 68 459 03 39
Gmina Otyń - 68 355 02 15
Gmina Sulechów - 68 385 11 11
Gmina Świdnica - 68 327 31 15
Gmina Świebodzin - 68 475 09 08
Gmina Zielona Góra - 68 475 56 84, gminny alarmowy- 605 55 65 55
Gmina Siedlisko - 68 388 32 18
Gmina Niegosławice - 68 378 12 83
Gmina Bojadła - 68 352 33 32, wew. 42
Gmina Bobrowice - 68 391 92 18, 600 371 080
Gmina Lubrza - 68 38 130 21
Gmina Nowogród Bobrzański - 68 329 09 62
Gmina Kotla - 76 831 83 61
Obowiązkiem Gminy jest reagować na takie zgłoszenia. Urzędnicy nie mogą nas zbyć, kazać psa wypuścić lub próbować zrzucić odpowiedzialność za znalezione zwierzę na osobę, która mu pomogła. Ważne jednak jest to, by wszystkie przypadki znalezienia zwierzaka zgłaszać od razu po nastąpieniu takiej sytuacji.
3. Co, jeśli Gminy, na terenie której znalazłem psa nie ma na tej liście?
Istnieje możliwość, że Gmina ma podpisaną umowę z innym schroniskiem niż Zielona Góra. Zgodnie z prawem każda Gmina musi mieć taką umowę zawartą. Należy zgłosić jej znalezienie psa i dopytać o procedurę działa w takim wypadku.
Kilka praktycznych informacji o Gminach:
- wiele Gmin prowadzi "kojce tymczasowe", gdzie przetrzymuje wyłapane na jej terenie zwierzęta. Niestety nie wszędzie warunki są dobre, w wielu miejscach są znacznie poniżej norm sanitarnych, psy są trzymane w tłoku i bez należytej opieki weterynaryjnej.
- wiele Gmin definiuje bezdomne zwierzęta jako "problem, który trzeba jakoś rozwiązać" i nie traktuje ich jak czujących istot... są też takie, które wiele obiecują swoim mieszkańcom, a odłowionego psa wypuszczają ponownie kilka kilometrów dalej.
- jeśli znalazłeś psa to zanim oddasz go do gminnego kojca sprawdź w jakie warunki idzie. Zapytaj gdzie możesz znaleźć ogłoszenia adopcyjne. Dowiedz się o zabiegi sterylizacji - ile ich przeprowadzono, kiedy, czy Gmina w ogóle to robi. Dopytaj o schronisko, do którego psy są oddawane: czy jest jakaś umowa? Jeśli nie to co robią z psami? Szukanie schroniska "na zlecenie" to po prostu szukanie najtańszej z możliwych opcji, więc zwierzęta trafiają do tzw. "mordowni". Dlatego dopytuj co Gmina ma zamiar zrobić z psem. Jeśli przekazać do schroniska - dobrze, ale jakiego, gdzie konkretnie i kiedy. Masz prawo wiedzieć takie rzeczy, to nie jest tajemnica. Wiadomo, że zawsze lepiej mieć wszystko na piśmie.
- jeśli urzędnik zbywa Cię, odmawia przyjęcia psa - zgłoś zdarzenie na piśmie. Będziesz miał podstawę by wnieść skargę, bo Gmina ma obowiązek reagować w takich sytuacjach. Bywają jednak ludzie, którzy zgłaszają, że znaleźli psa 2 lata temu... w takim wypadku są już jego właścicielami, czyli pies nie jest bezdomny.
- Chcesz dowiedzieć się jak Twoja Gmina pomaga bezdomnym zwierzętom? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronie Urzędu w zakładkę "BIP", odszukać "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Gminy... w roku ...(obecnym)" (taką Uchwałę ma obowiązek podjąć każda Gmina, do końca marca br. Jeśli w uchwale nie ma słowa o kojcach tymczasowych, nie ma też wymienionego konkretnego schroniska, z którym jest podpisana umowa a kwota na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami jest podejrzanie niska (np. 5 tys. złotych - przecież pod opiekę Gminy często trafiają psy chore, wychudzone, po przejściach, a ich leczenie jest kosztowne; do tego dochodzą zapisane w uchwale sterylizacje, czasem chipowanie; a gdzie pieniądze na utrzymanie zwierząt w schronisku?)
- jeśli masz wątpliwości co do prawidłowych działań Gminy, jeśli widziałeś taki tymczasowy punkt lub chciałeś go zobaczyć, ale odmówiono Ci wstępu, jeśli coś wzbudziło u Ciebie podejrzenia - zgłoś to Stowarzyszeniu "Inicjatywa dla Zwierząt", sprawdzimy jak Gmina traktuje swoje bezdomne zwierzęta.
- bezdomne zwierzęta to jeden z najbardziej zaniedbywanych przez Gminy "obszarów", bo są pozbawione głosu i nie upomną się o swoje prawa. Mogą tylko liczyć na ludzi, którzy nie zawsze są im życzliwi. Wiele zależy od mieszkańców Gminy i tego, czy wymagają od władz, by zajęły się porządnie i zgodnie z prawem zwierzętami.
Koty
Schronisko w Zielonej Górze przyjmuje koty tylko z terenu miasta Zielona Góra. W wyjątkowych przypadkach, na zlecenie konkretnej Gmin, zdarza się przyjąć zwierzęta z jej terenu. Jeśli znalazłeś kota w Zielonej Górze zadzwoń do schroniska. Pamiętaj, ze nie przyjmujemy zwierząt dzikich, wolno bytujących, bo zgodnie z prawem ich odławianie i przesiedlanie jest przestępstwem.
- jeśli możesz zaopiekuj się tymczasowo znalezionym kotem, to może uratować mu życie. Koty w schronisku szybko zarażają się wzajemnie, co jest szczególnie niebezpieczne dla kociąt. Zostając domem tymczasowym nie ponosisz kosztów związanych z opieką nad zwierzęciem - my je pokrywamy. Dajesz mu swój dom i czas.
- jeśli znalazłeś kota poza Zielona Górą musisz postępować podobnie jak w przypadku psa - ustalić do jakiej Gminy należy teren, a następnie zgłosić to w Urzędzie i porosić o pomoc. Jeśli chcesz pomagać kotom na terenie Twojej Gminy dowiedz się, czy Gmina wprowadziła program sterylizacji wolno butujących kotek. Sterylizacja, dokarmianie i stawianie budek znacząco wpływa na polepszenie życia dzikich kotów.
Inne gatunki
Schronisko nie może przyjmować zwierząt innych niż psy i koty, ale właściwie prawie każdy gatunek zwierząt domowych ma swoją fundację. Jeśli znajdziesz królika, chomika, szczurka czy musisz takie zwierzę oddać - najlepiej poszukaj w Internecie fundacji/stowarzyszenia stworzonych z myślą o tych zwierzętach. 

Komentarze (0)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 22.00.