Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz cieplej na starówce. Więcej domów w miejskiej sieci grzewczej

Leszek Kalinowski
Arch. GL
Radny Kazimierz Łatwiński w trosce o czystsze powietrze w mieście pytał na sesji o możliwość doprowadzenia sieci cieplnej na starówkę, szczególne do ul. Jedności? Czy Elektrociepłownia może poprowadzić tam sieć cieplną?

Prezydent Janusz Kubicki odpowiada, że Elektrociepłownia Zielona Góra rozpoczęła rozbudowę sieci cieplnej w rejonie starówki już w roku 2009. Obecnie z ciepła sieciowego na Starym Rynku korzystają m.in. ratusz i banki. Ciepło sieciowe dostarczane jest też do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz kilku wspólnot mieszkaniowych ze Starego Rynku, ul. Żeromskiego, Grottgera.

W zeszłym roku rozpoczęto w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych budowę sieci cieplnej na pl. Słowiańskim, gdzie przyłączono budynek Wydziału Prawa UZ. W dalszej przyszłości zamierza się przyłączyć budynki sądów. Sieć cieplna została też wykonana na pl. Powstańców Wielkopolskich (w tym roku zamierza się przyłączyć budynek Filharmonii Zielonogórskiej). Kolejna rozbudowa sieci cieplnej jest realizowana wzdłuż al. Niepodległości w
okolicach ul. Kazimierza Wielkiego i pl. Bohaterów. W pierwszym półroczu zamierza się wybudować także blisko 250 m sieci cieplnej na pl. Matejki, tak aby zdążyć przed rewitalizacją.

A co z ul. Jedności? W tym roku planuje się wybudować sieć cieplną od ul. Długiej do budynku przy ul. Jedności 62. Zostanie wybudowane także przyłącze do obiektu przy ul. Jedności 31. Stworzy to możliwości techniczne do ewentualnej rozbudowy sieci cieplnej i przyłączania kolejnych budynków w przyszłości.

Jednocześnie buduje się sieć rozdzielczą w kierunku ul. Botanicznej. To obszar pozbawiony dotychczas dostępu do sieci. W ramach tego zadania w tym roku planuje się wybudować ok. 2 km sieci cieplnej i przyłączyć szkoły w tym rejonie.

Elektrociepłownia odkąd jest operatorem sieci ciepłowniczej, konsekwentnie realizuje plan rozwoju i modernizacji systemu ciepłowniczego Zielonej Góry. Spółka chce aktywnie uczestniczyć w walce ze smogiem, a realizowane przez nią projekty w znaczący sposób przyczyniają się do likwidacji niskiej emisji w mieście.

Spółka zaopatruje w ciepło sieciowe nowo powstające budynki w Zielonej Górze - w sposób naturalny nie przyczyniają się one do wzrostu niskiej emisji zanieczyszczeń. Przez ostatnie 6 lat przyłączono do sieci 85 budynków o łącznej mocy 21 MW.

Elektrociepłownia działa też na rynku wtórnym - istniejące obiekty wyposażone dotychczas w nieefektywne kotłownie otrzymują węzły cieplne. W latach 2012-2017, przyłączając do sieci cieplnej obiekty z rynku wtórnego, spółka przyczyniła się do likwidacji 69 kotłowni o łącznej mocy 15 MW.

Rozbudowując węzły cieplne o moduł przygotowania ciepłej wody użytkowej we współpracy z zielonogórskimi spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami w ciągu ostatnich 6 lat zlikwidowano blisko 2.700 podgrzewaczy wody tzw. junkersów. Należy podkreślić, że ponoszone koszty inwestycyjne na etapie realizowanych projektów przyłączeniowych są po stronie spółki, 100 proc. nakładów związanych z budową sieci i przyłączy do obiektów oraz zakup i montaż węzła cieplnego pokrywa ECZG. Po stronie odbiorcy pozostaje jedynie przygotowanie pomieszczenia pod zabudowę węzła cieplnego oraz dostosowanie instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody, co jest szczególnie istotne w przypadku realizowanych przyłączeń na rynku wtórnym.

W ostatnim okresie zauważono duże problemy po stronie odbiorców w zakresie przystosowania instalacji wewnętrznej do odbioru ciepła sieciowego z uwagi na brak możliwości finansowania. Niezbędne jest poszukiwanie możliwych źródeł dofinansowania dla mieszkańców, którzy chcieliby się przyłączyć do sieci ciepłowniczej jednak ich sytuacja nie pozwala na sfinansowanie modernizacji instalacji wewnętrznych.

Opracowywane obecnie mechanizmy wsparcia ograniczają się jedynie do dofinansowania wymiany indywidualnych źródeł węglowych na źródła gazowe lub kotły węglowe nowej generacji. Nie ma też określonego priorytetu dla ciepła sieciowego. Ogrzewanie z sieci jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem w zakresie likwidacji niskiej emisji, a tym samym pomaga w walce ze smogiem. W tym temacie spółka będzie współpracować z miastem.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto