Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dajmy się namówić na badania cytologiczne, bo one ratują nam życie

Paulina Kaszuba
Kobiety nie dbają o swoje zdrowie, bo zawsze wydaje im się, że są sprawy ważniejsze: dzieci, mąż, praca, dom. Kiedy już decydują się na badanie, często jest za późno - twierdzi doktor Magdalena Michalska.

Badanie cytologiczne, potocznie zwane cytologią, jest badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy. Pozwala ono na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy, ale też innych schorzeń takich jak np.: grzybice, czy stany zapalne wywołane przez bakterie lub wirusy. Jak wygląda samo badanie? Polega na pobraniu materiału z tarczy i kanału szyjki macicy w celu oceny mikroskopowej. Badanie jest proste do wykonania, bezbolesne i trwa kilka minut.
Jak każde badanie ginekologiczne wymaga od kobiety ogólnego rozluźnienia się.
Pierwsza cytologia powinna być wykonana tuż po rozpoczęciu pożycia płciowego, bądź po ukończeniu 18-tego roku życia. Badanie powinno się robić co najmniej raz w roku. Najlepszym okresem na pobranie wymazu jest czas, pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. Badanie jest rutynowe, wykonywane przez wszystkich lekarzy ginekologów.
Dla wielu pacjentek, szczególnie młodych, samo badanie ginekologiczne jest stresujące, połączone ze wstydem i obawami, w związku z czym kobiety niechętnie korzystają z tych badań. Pamiętajmy jednak, że rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących wśród kobiet. Na tle krajów Unii Europejskiej w Polsce nadal utrzymuje się wysoka zachorowalność na ten nowotwór. Częściej chorują kobiety młodsze. Według statystyk co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Gdyby każdej z nich choć raz w życiu pobrano cytologię, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o ok. 40%.
- Gorąco zachęcamy do wykonania bezpłatnego badania cytologicznego w poradniach ginekologiczno-położniczych naszego powiatu - mówi Jadwiga Wrońska, z Centrum Profilaktyki Medycznej i Promocji Zdrowia w Krotoszynie. Z profilaktycznych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety z roczników 1952-1986. Na badania można umawiać się osobiście lub telefonicznie w godzinach pracy poradni ginekologiczno-położniczych SPZOZ w Krotoszynie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto