Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nauki 2015 w Zielonej Górze na sportowo! [program]

kali
Mariusz Kapała
Tegoroczny Festiwal Nauki 2015 w Zielonej Górze pod hasłem ,,Sport. Na zdrowie!’’ będzie wyjątkowy. Bo potrwa nie dwa, ale trzy dni. Bo odbędzie się nie na deptaku, lecz na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 58. Bo będą na nim prawdziwi mistrzowie! I choć uniwersytet kojarzy się wszystkim z nauką, książkami, to przecież na UZ sport, jak i w życiu, odgrywa niebagatelną rolę.

Już po raz 12. Uniwersytet Zielonogórski zaprasza nas na Festiwal Nauki, który odbędzie się 13-15 czerwca br.

Jak mówi prorektor prof. Zdzisław Wołk, impreza została przeniesiona ze względu na sportowy charakter i wydłużona ze względu na atrakcje dużego kalibru. Już pierwszego dnia, czyli w sobotę, 13 czerwca, ważne wydarzenie. A mianowicie mecz reprezentacji Uniwersytetu Zielonogórskiego i Medyka Konin. Niełatwo będzie zwyciężyć, ponieważ piłkarki to obecnie najlepsza drużyna Ekstraligi. Na swoim koncie mają m.in. tytuł Mistrza Polski oraz udział w Lidze Mistrzów. - Będziemy grali w okrojonym czasie, czyli dwa razy po 30 minut - mówi dyrektor uczelnianego AZS Marek Lemański. - Zapraszamy kibiców, bo jest niebywała okazja, by zobaczyć najlepsze piłkarki i świetne widowisko.
Warto również dodać, że napastnikiem kobiecej drużyny z Konina jest Ewa Pajor, która przez UEFA została uznana za najlepszą piłkarkę do lat 17, a od jesieni, dołączy do najlepszego obecnie klubu Europy - VfL Wolfsburg. O klasie zespołu świadczy fakt, że w jego szeregach jest Nadine Kessler, która zdobyła Złotą Piłkę za sezon 2014.
- Zielonogórski skład to reprezentacja UZ, czyli studenci i pracownicy naszej uczelni - wyjaśnia M. Lemański. - Staramy się dobrze przygotować do meczu, który zaplanowaliśmy w godzinach 16.00 - 17.00. Robimy wszystko, by była to nie tylko impreza rekreacyjna, ale prawdziwie sportowa. Liczymy na mocny doping kibiców.
Ale na stadion przy ul. Wyspiańskiego 58 warto przyjść wcześniej. Nie tylko dlatego, żeby zająć sobie wygodne miejsce. Już od godziny 10.00 do 14.00 boisko wypełni się młodymi zawodnikami. - Współpracujemy z Akademią Piłkarską Falubaz - mówi Małgorzata Ratajczak-Gulba, koordynator Festiwalu Nauki 2015. - Rozegrany zostanie Turniej o Puchar Rektora UZ. Liczymy, że Na murawie pojawi się ponad setka dzieci w wieku 7-11 lat, a na trybunach zasiądą ich rodzice i przyjaciele.

Uniwersytet zaprasza też wszystkich mieszkańców regionu, by wykonali tradycyjny test Coopera i sprawdzili swoją kondycję fizyczną. Na czym on polega? Na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Można biec, maszerować, skakać, byle pieszo. - Testowi można poddać się niezależnie od wieku, dlatego zapraszamy do rodzinnego udziału w tym bardzo popularnym teście na wytrzymałość - dodaje M. Lemański. - Uczestnicy dostaną koszulki, numery startowe, wodę... Na miejscu będą odpowiednie tabele w z wynikami, by sprawdzić jak to jest z tą naszą kondycją. Na test zapraszamy w godzinach 11.00 - 15.00.

NIEDZIELA również będzie wyjątkowa!

**
Drugiego dnia imprezy, a więc w niedzielę od 12.00 do 17.00, na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 58 stanie miasteczko festiwalowe. Zaprezentują się na nim wszystkie wydziały uczelni i nie tylko. Organizatorzy zadbali bowiem o to, by doskonale przez kilka godzin mogły się tu bawić całe rodziny. Będzie więc można napić czegoś zdrowego i zjeść coś ciepłego, ale i lodów też nie zabraknie. Nie zapomniano również o rowerzystach.

- Przygotowaliśmy specjalne miejsca, gdzie będzie można bezpiecznie zostawić rower i uczestniczyć we wszystkich punktach programu festiwalu, który w tym roku odbywa się pod hasłem ,,Sport. Na zdrowie!’’ - mówi Małgorzata Ratajczak-Goluba z UZ.

Do miasteczka naukowego będzie można bezpłatnie dojechać autobusem MZK.

A co tam też będzie się działo?! Będziemy mogli sami wykonać - w technice sitodruku - kolorowe koszulki. Oczywiście z motywami sportowymi. Gdzie? Szukajcie stoiska Wydziału Artystycznego! Warto też sprawdzić swoją sprawność. Będzie to możliwe na stoisku Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Tam też z nietypowych materiałów będziemy mogli wybudować most! Natomiast Wydział Ekonomii i Zarządzania pokaże, jak ukończyć bieg maratoński wykorzystując funkcje zarządzania. Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji udowodni, że komputer może posłużyć nie tylko do rozrywki, ale stać się osobistym trenerem czy nawet terapeutą, który pomoże realizować ćwiczenia. A Wydział Fizyki i Astronomii? Uzmysłowi nam, że fizyka jest wszechobecna – również w sporcie, a prezentowane pokazy będą m. in. związane z oddziaływaniami, oporami ruchu, sprężystością ciał – zjawiskami, z którymi spotyka się każda osoba uprawiająca sport.

Chcesz sprawdzić się w roli dziennikarza sportowego albo poznać historię olimpiad czy śląską legendę o Liczyrzepie? Zgłoś się do stoiska Wydziału Humanistycznego, gdzie znajdziesz też gry i zagadki w języku polskim i niemieckim.

Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii da nam do wykonania zadania, które będą umieszczone w różnych miejscach stadionu. Natomiast Wydział Mechaniczny zaprezentuje szkielet anatomiczny, na którym zostaną zamontowane najważniejsze implanty wprowadzane do żywego organizmu. Systemy stabilizacji będą drukowane na żywo za pomocą drukarki 3D. Będzie też można sprawdzić swoje zdolności manualne na trenażerze laparoskopowym – urządzeniu używanym podczas zabiegów implantacji.

Czym nas zaskoczy Wydział Nauk Biologicznych? Zaserwuje nam naparami z „energodajnych” roślin. Pokaże też możliwości współpracy psa i kota z człowiekiem. Pracownicy udzielą nam też porad behawioralnych...

Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu zaprasza na gry i zabawy dla najmłodszych, którzy wykonają m.in. makietę zdrowego stylu życia. Na stoisku Wydziału Prawa i Administracji uzyskamy porady prawne z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego czy prawa pracy. W Pracowni Pielęgniarstwa każdy z nas będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze czy skontrolować poziom cukru. Będzie namiot pomiarowy (W dobrej kondycji z RPO), w którym zbadają nam skład ciała, wykonają pomiar antropologiczny, otłuszczenia, siły ręki, skoczności (skok dosiężny), równowagi/koordynacji czy wydolności.

PONIEDZIAŁEK - dzień trzeci - Sprawdź, co będzie się działo

Nie zawsze jest okazja, by zajrzeć na UZ od kuchni. Tymczasem podczas Festiwalu Nauki 2015 taka możliwość będzie. Otóż trzeciego dnia imprezy ( w poniedziałek 15 czerwca) wydziały zapraszają do siebie przedszkolaków, uczniów wszystkich typów szkół. Wystarczy się zgłosić, by interesująco spędzić dzień. Na pewno będzie to superlekcja.
Atrakcji, podobnie jak w dwóch poprzednich dniach, nie zabraknie. I tak np. Wydział Artystyczny zaprasza na otwarcie wystawy dr Katarzyny Dziuby pt. ,,Processing’’ (godz. 11.00) czy wystawy studentów z Instytutu Sztuk Wizualnych (12.00).
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Lądowej przygotował też wiele ciekawych wykładów np. Sport w sztuce – sztuka w sporcie (10.00-10.45), Jak pokonać tą przeszkodę? Kształtowanie konstrukcji mostowych (12.00-12.45), Wyzwania jedności Europy.
Plany rozbudowy dróg w Polsce oraz budowa transeuropejskiej sieci transportowej (13.15-14.00). Przedszkolaki i dzieci z klas I-III mogą także wziąć udział w warsztatach - Akademia Małego Inżyniera (9.00-9.45). Poprzez zabawę dowiedzą się one: Jak rozpoznać, kto kim jest na budowie? Po co nosi się kask? Który materiał jest lepszy: żwir czy piasek, tektura czy papier, gwóźdź czy śruba? Co się dzieje, gdy ziemia drży? Natomiast dla starszych odbędą się warsztaty praktyczne budowania modeli sportowych (14.15-16.15). W bogatym programie także pokazy (Ogrody chemiczne, Testy siły), dyskusje, quizy, wystawy...
Wydział Ekonomii i Zarządzania zaprasza na wykład i dyskusję panelową na temat ,,Kształtowania wizerunku w oparciu o wydarzenia sportowe’’ (11.00-12.00), a także na warsztaty pod hasłem ,,Sztafeta do euro’’ (12.00 - 13.00).
A co przygotował Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji? Między innymi wykłady: Odnawialne źródła energii dla każdego - energia zaoszczędzona i odzyskana (10.00 - 10.40), Magia kolorów (10.45 - 11.25), Telemedycyna - nowy lekarz osobisty (11.30 - 12.10).
Nie zabraknie pokazów, np. Gry 3D, Robotyka dla każdego - od klocków Lego do robotów przemysłowych, Jak można sterować na odległość (od 10.00).
Dzięki wykładom naukowców z Wydziału Fizyki i Astronomii dowiemy się, jak pobyt w kosmosie wpływa na zdrowie (11.00 - 11.45) albo jak zbudować amatorski radioteleskop (15.00 - 15.45). Nie zabraknie pokazów ph. Zjawiska fizyczne, a sport i zdrowie (od 9.00).
Wydział Humanistyczny także przygotował wiele atrakcyjnych wykładów związanych z hasłem tegorocznego Festiwalu Nauki, m.in. Czy niewiastom wypada uprawiać sport? (10.00 - 11.00), Historia piłki nożnej w Anglii XX wieku (11.00 - 12.00). Zaplanowano też pokazy i konkursy oraz debatę oksfordzką - Dokąd zmierza lubuski sport? (12.15 - 14.00) czy sesję plakatową - Dziennikarstwo sportowe (10.00 - 12.00).
Matematyka też nie musi być ani trudna, ani nudna. Przekonywać o tym będą pracownicy Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, którzy zapraszają m.in. na wykład ,,Sport, matematyka, rekordy’’ (11.00 - 11.45), pokazy i ćwiczenia, a także podsumowanie konkursu ,,Matematyka bez Granic’’ (15.00 - 18.00).
Wydział Mechaniczny już od 9.00 zorganizuje ciekawe pokazy (skuter o napędzie elektrycznym, prototyp elektrycznego wózka inwalidzkiego, maszyna wytrzymałościowa, pomiar chropowatości zwierciadła, sprawności kierowcy i inne).
Naukowcy z Wydziału Nauk Biologicznych też będą bić rekordy - w świecie roślin i zwierząt (11.30-12.15), opowie bakteriach... na zdrowie (10.00 - 10.30, 11.00 - 11.30), zastanowią się nad tym, czy można żyć bez starości? (12.30 - 13.30), zorganizują warsztaty o roślinach, które dodają energii (10.00 - 11.00, 12.30 - 13.30, 14.00 - 15.00)... Atrakcją będą też specjalne podchody.
Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu proponuje zajęcia ruchowe, integrujące grupę (10.00 - 11.30), Zumbę Kids (11.00 - 12.00) czy inscenizację ,,Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć’’ (10.00 - 11.00)
Wydział Prawa i Administracji zachęca do gry o tematyce prawniczej, w której startują trzyosobowe drużyny (10.00 - 11.00). Na wykłady i pokazy zaprasza także Biblioteka Uniwersytecka (m.in. prezentacja zbiorów specjalnych, sport mistrzów, kurs szybkiego czytania).

ZGŁOSZENIA:
WYDZIAŁY
Artystyczny - dr Rafał Ciesielski, tel. 605 270 380, e-mail: [email protected].
Budownictwa, Architektury i Inżynierii Lądowej - mgr inż. Anna Kucharczyk, tel. 68 328 78 03, e-mail: [email protected]
Ekonomii i Zarządzania, dr inż. Patrycja Łychmus, tel. 68 328 23 14, e-mail: [email protected]
Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji, dr inż. Marek Sawerwain, tel. 68 328 23 21, email: [email protected]
Fizyki i Astronomii, Joanna Kalaga, tel. 696 148 521, e-mail: [email protected]
Humanistyczny, dr hab. Bogumiła Burda, prof. UZ, tel. 503 096 984, e-mail: [email protected]
Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, dr Tomasz Bartnicki, e-mail: [email protected]
Mechaniczny, dr inż. Jerzy Sobich, tel. 68 328 23 05, 508 150 846, e-mail: [email protected]
Nauk Biologicznych, dr Krystyna Walińska, tel. 68 328 24 83, e-mail: [email protected]
Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu, Katedra Opieki, Terapii i Profilaktyki Społecznej, dr Jolanta Lipińska-Lokś, 507 847 084, e-mail: [email protected], Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, dr Mirosława Nyczaj-Drąg, tel. 660 695 231, e-mail: [email protected]
Prawa i Administracji, dr hab. Bogdan Ślusarz, prof. UZ, tel. 68 328 26 89, e-mail: [email protected]
Biblioteka Uniwersytecka, dr Eligiusz Podolan, tel. 68 328 21 42, e-mail: [email protected], dr Janina Wallis, tel. 68 328 29 69, e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto