Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geopark Łuku Mużakowa

red.
Turkusowe, zielone, czerwone, pomarańczowe i brunatne zbiorniki wodne są niebywałą atrakcją Geoparku Łuku Mużakowa. Odsłonięte ludzką ręką, czynnikami atmosferycznymi i działaniem wody pokłady trzeciorzędowe zainteresują każdego turystę. Stanowią doskonałą lekcję geologii.

Łuk Mużakowa jest pierwszym w Polsce obszarem, który otrzymał certyfikat Ministerstwa Środowiska nadający rangę Geoparku Krajowego (2003 r.). Nobilitację zyskał za sprawą występowania tzw. geotopów, czyli miejsc o specjalnym znaczeniu dla nauk o Ziemi. W polskiej części łuku, pokrywającej się z zasięgiem Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie, naukowcy rozpoznali i udokumentowali 34 geotopy. Wyróżnikiem tego obszaru są wysokie walory przyrody nieożywionej, pozostałości techniczne po kopalni węgla brunatnego „Babina”, fantastyczne formy erozyjne, kolorowe jeziorka i zażelazione bulgoczące źródełka. Ciekawe formy rzeźby terenu stanowią także rowy wietrzeniowe, tzw. gizery, powstałe w wyniku powolnego utleniania odsłoniętych warstw węgla brunatnego.

Górnicza przeszłość obszaru Łuku Mużakowa przyczyniła się do powstania największego w Polsce zespołu sztucznych zbiorników wodnych, zwanych pojezierzem antropogenicznym. Największe ich skupiska występują w rejonie Łęknicy, Chwaliszowic, Trzebiela i Tuplic. Jeziora powstały w dawnych wyrobiskach poeksploatacyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest stale zmieniająca się barwa wód, niespotykane formy ukształtowania terenu oraz bogactwo florystyczne otoczenia. W całym regionie zachowało się około 110 zbiorników wodnych a najstarsze z nich liczą około 100 lat.

W rejonie Geoparku znajdą też coś dla siebie miłośnicy dawnej architektury. Szczególnie warte polecenia są obiekty związane z dawną kulturą łużycką. Chaty łużyckie i zabudowania gospodarcze, wzniesione z wykorzystaniem głazów narzutowych, odnajdziemy m.in. w Żarkach Wielkich i Niwicy. Przykładem typowego budownictwa serbskiego jest znajdujący się we wsi Buczyny prywatny Skansen Łużycki.

Zobacz: Park Mużakowski

Kontakt

Krajowy Geopark Łuku Mużakowa, ul. Wojska Polskiego 2/1, 68-208 Łęknica, tel. 68 375 34 75, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto