Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania "Język polski jest Ą-Ę" - Jak dobrze operować językiem? [WIDEO]

Paulina Rezmer
Zbigniew Grochal
Zbigniew Grochal
Dziś rozpoczyna się akcja w obronie języka polskiego. W kampanię "Język polski jest Ą-Ę" zaangażowali się między innymi prof. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka i Jacek Bryndal. Nie zabrakło też poznańskiego aktora, Zbigniewa Grochala. Posłuchajcie, jak czyta legendę o poznańskich koziołkach.

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To doskonała okazja, by zachęcić posługujących się polszczyzną do dbałości o jakość ojczystego języka. Kampania "Język Polski jest Ą-Ę" pod patronatem Rady Języka Polskiego ma na celu walkę z nagminnym pomijaniem w pisowni znaków diakrytycznych. Czym one są? Kropkami, kreskami, ogonkami, haczykami i kółkami umieszczanymi nad literą w ten sposób, by zmienić jej brzmienie.

Posłuchajcie legendy o poznańskich koziołkach przeczytanej przez aktora Teatru Nowego, Zbigniewa Grochala.

- Język polski ciągle ewoluuje - podkreśla profesor Jerzy Bralczyk. - Jednak moim zdaniem nie zawsze są to zmiany na lepsze. Uważam, że język polski jest ą-ę i tak powinno zostać. Używajmy polskich znaków za każdym razem, gdy wysyłamy sms lub mail - uczula i zachęca prof. Jerzy Bralczyk.

Nie tylko znany językoznawca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Żeby uświadomić użytkownikom polszczyzny, jak uciążliwe jest unikanie polskich znaków raperzy Łona i Webber już w 2009 roku nagrali utwór ĄĘ, którego tekst pozbawiono znaków diakrytycznych. Teraz w ramach kampanii nagrania zrealizowali Goya, Kasa i Atrakcyjny Kazimierz. Specjalnie dla Naszego Miasta legendę o poznańskich koziołkach przeczytał też aktor Teatru Nowego, prof. Zbigniew Grochal, który przyznał, że rzadko trafiają mu się trudniejsze niż to zadania.

Posłuchaj piosenek zaśpiewanych bez polskich znaków!

Znaki diakrytyczne są najbardziej charakterystycznymi dla naszego języka, jednak w dzisiejszych czasach są poważnie zagrożone. Polacy używają ich coraz rzadziej - niemal co drugi esemes wysyłamy bez polskich ogonków i kreseczek. Aż 63% Polaków nie zawsze dba o poprawność językową swoich wypowiedzi ustnych, a co druga osoba nie przykłada wagi do poprawności swoich wypowiedzi pisemnych.

Znaki diakrytyczne w XV wieku usystematyzowali reformatorzy polskiej ortografii, Jakub Parkoszowic, Stanisław Zaborowski, Jan Seklucjan i inni. Wkład w uporządkowanie ogonków i kresek mieli również krakowscy drukarze, którzy zadecydowali o ujednoliceniu głosek s, š, ś, ustalili znaki ą i ę. Czystości mowy ojczystej strzeże Rada Języka Polskiego, ale też każdy posługujący się językiem Mickiewicza, Miłosza i Wyspiańskiego.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kampania "Język polski jest Ą-Ę" - Jak dobrze operować językiem? [WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto