(© policja.gov.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zielonogórscy policjanci rozpoczęli sezon letni, dlatego też od wczoraj, na wodach w naszym powiecie, pojawią się patrole. Będą to m.in. wspólne patrole z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Okres letni to ulubiony czas wypoczynku dla tych wszystkich, którzy preferują kontakt z wodą. Wielu z nas wybiera miejsca położone w pobliżu rzek, jezior, zalewów lub tereny morskie.

Natomiast ci, którzy nie mają możliwości wyjazdu szukają ukojenia od letnich upałów w miejskich basenach. W każdym z tych miejsc pamiętać musimy o własnym bezpieczeństwie, szczególnie na tych akwenach wodnych, które są kąpieliskami niestrzeżonymi, a z których każdego lata korzysta bardzo dużo osób. Dlatego też policjanci będą pełnić służbę na akwenach wodnych znajdujących się na terenie powiatu zielonogórskiego.

Wczoraj /8.06.br./ policjanci zielonogórskiej komendy rozpoczęli sezon letni. Do końca wakacji będą czuwać nad bezpieczeństwem osób korzystających z akwenów wodnych. Mundurowi będą kontrolować nie tylko kąpieliska strzeżone, ale również te tzw. „dzikie”, na których nie ma ratowników ani żadnych oznaczeń.

Pierwszy patrol pojawił się na rzece Odrze w Cigacicach. Policjanci wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sprawdzali szczególnie nabrzeże rzeki pod kątem ryzykownych zachowań osób tam przebywających.

Pamiętajmy! Aby bezpiecznie korzystać z kąpielisk należy wziąć pod uwagę kilka rad i wskazówek :

Oto niektóre z nich:

- Kąpiemy się tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.

- Stosujemy się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników.

- Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu.

- Nie wchodzimy do wody gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.

- Nie wskakujemy do wody gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem.

- Korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.

NIE WOLNO!
Wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.
Niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska.
Niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
Kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach.
Skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.

PAMIĘTAJ!
Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem.
Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych.


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!