(© Jolanta Paczkowska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

21 listopada br. podczas sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego została podjęta uchwała nadająca tytuł Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego Tadeuszowi Wronie - kapitanowi Boeinga 767 Polskich Linii Lotniczych LOT. Przypomnijmy. 1 listopada kapitan lądował awaryjnie na warszawskim Okęciu bez wysuniętego podwozia. Dzięki perfekcji załogi nikomu nic się nie stało.

Lubuskie dziękuje Tadeuszowi Wronie

Tadeusz Wrona urodził się w 1954 r. w Żywcu. Pilot-bohater niemal połowę swojego życia mieszkał w Nowej Soli. Razem z rodzicami i starszym bratem Kazimierzem przeprowadzili się tu ze Słubic.

Od przeszło 30 lat jest pilotem szybowcowym. Samoloty pasażerskie zaczął pilotować w latach 90. W powietrzu spędził co najmniej 15 tys. godzin. Swoją przygodę z lataniem rozpoczął mając 16 lat i właśnie wtedy zgłosił się na szkolenie do Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Bardzo szybko piął się w górę, startował z sukcesami w zawodach. Po szkole średniej dostał się na Politechnikę Rzeszowską i wyjechał. Potem dostał pracę w LOT. Obecnie należy do Aeroklubu Leszczyńskiego.

Tadeusz Wrona co jakiś czas odwiedza Aeroklub Ziemi Lubuskiej. W 2007 roku przyjechał na uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia Aeroklubu, a w tym roku był gościem szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie standard, które odbyły się w czerwcu w Przylepie. Jako trzeci pilot w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej zdobył Złotą Odznakę z Trzema Diamentami, która jest potwierdzeniem wszechstronności pilota. Dawniej, aby ją uzyskać, trzeba było osiągnąć pułap 5 tys. metrów oraz wykonać przelot zamknięty na dystansie 300 km i przelot otwarty na dystansie 500 km.

Zobacz: Tadeusz Wrona pilot-bohater we wspomnieniach nowosolan [zdjęcia]

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!