Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompromis w sprawie spornej nazwy ulicy? Upamiętnią tylko żołnierzy?

Maciej Dobrowolski
Na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu postanowiono zmienić nazwę ul. II Armii
Na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu postanowiono zmienić nazwę ul. II Armii Mariusz Kapała
Mieszkańcy ul. II Armii w Zielonej Górze walczyli w ostatnim czasie, aby nie zmieniła ona nazwy na Ofiar Komunizmu. Czytelnicy sygnalizowali, że pomimo ich protestów, urzędy oraz poczta zaczęły już używać nowego imienia. Pojawiła się jednak szansa na kompromis.

Przypomnijmy, w tym roku w Zielonej Górze, ze względu na ustawę dekomunizacyjną, zmieniły się nazwy czterech ulic: Armii Ludowej będzie ulicą Władysława Jagiełły, II Armii - Ofiar Komunizmu, w Zielonej Górze Przylepie 22 lipca zmieni się w Solidarności, a 9 Maja - w 8 Maja. Takie zmiany ogłosił pod koniec ubiegłego roku wojewoda lubuski - Władysław Dajczak.

Po ogłoszeniu tej decyzji część mieszkańców miała sporo wątpliwości. Do redakcji „GL” zgłosiła się m.in. pani Mira, która otwarcie wyraziła swój sprzeciw: - Sama mieszkam przy ul. II Armii. Może wystarczyłoby przemianować nazwę na ul. Żołnierzy II Armii? W końcu ci młodzi ludzie też walczyli o wolność naszego kraju.

Warto pamiętać, że II Armia Wojska Polskiego była związkiem operacyjnym zorganizowanym przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym RP w lipcu i sierpniu 1944 roku. Wedle oceny IPN gloryfikację II Armii, bezprawnie stworzonej przez Sowietów, należy odróżnić od upamiętnienia losu żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach znaleźli się w szeregach tego związku operacyjnego. Władze sowieckie uniemożliwiły im dostęp do jednostek Wojska Polskiego, podległych władzom RP, nie pozwalając na ich odtworzenie i działania na zajętych przez ZSRS ziemiach Polski. Z tego powodu IPN sugerował samorządom zmiany na przykładzie z ul. II AWP na Żołnierzy II AWP.

Mieszkańcy ul. II Armii - Ofiar Komunizmu postanowili pójść tą drogą. W tej sprawie już w grudniu została zorganizowana zbiórka podpisów, która następnie trafiła do rady miasta. Od początku proponowano kompromis, aby ulicę przemianować po prostu na Żołnierzy II Armii. Takie rozwiązanie było m.in. możliwe w Warszawie. Starania mieszkańców poparli m.in. członkowie Partii Razem oraz Inicjatywy Polskiej, którzy argumentowali, iż należy pamiętać o wszystkich, którzy walczyli za Polskę.

Władze miasta w styczniu zwróciły się z wnioskiem do wojewody o zmianę nazwy na ul. Żołnierzy II Armii. Oficjalna procedura została rozpoczęta. Czas mijał, a mieszkańcy ulicy nie otrzymali żadnej konkretnej decyzji.

- Sprawa miała być załatwiona, a nic się w tej kwestii nie dzieje. Ostatnio mój syn był w urzędzie miasta. Okazało się, że nazwa ulicy, jaka widnieje w komputerach, to wciąż Ofiar Komunizmu. Kiedy niedawno otrzymałem przesyłkę z poczty, to również przekreślono II Armii, a dopisano nową - skarży się Jan Urbaniak, mieszkaniec. - Mam nadzieję, że w końcu uda się rozwiązać problem po naszej myśli.

Z pytaniem o wniosek w sprawie zmiany decyzji dotyczącej ul. II Armii - Ofiar Komunizmu zwróciliśmy się do urzędu wojewódzkiego. - Z nowej regulacji ustawowej wynika, że rada miasta może dokonać zmiany nazwy ul. Ofiar Komunizmu nadanej zarządzeniem zastępczym wojewody po uprzednim uzyskaniu zgody IPN - twierdzi Małgorzata Nowak, z biura prasowego urzędu wojewódzkiego. - Prezydent Zielonej Góry zwrócił się o wyrażenie zgody na zmianę nazwy ul. Ofiar Komunizmu na nazwę ul. Żołnierzy II Armii. Obecnie wojewoda oczekuje na oficjalne stanowisko IPN, co do zgodności zaproponowanej nowej nazwy z ustawą.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto