Wielu bezrobotnych jest zaskoczonych, kiedy dowiadują się, że zasiłku dla bezrobotnych nie otrzymają go od razu po zarejestrowaniu. Osoba, która z własnej woli rozwiąże umowę o pracę lub zostanie zwolniona dyscyplinarnie, pierwszy zasiłek otrzyma dopiero po kilku miesiącach od zarejestrowania się jako bezrobotny.

Z ustawy o promocji zatrudnienia wynika, że sposób rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę lub pracownika jest bardzo ważny do ustalenia, od kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych.

Po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania nabędą prawo do zasiłku te osoby, którym pracodawca wypowiedział umowę lub którzy rozwiązali ją za porozumieniem stron. Ale tylko takim, które było spowodowane upadłością, likwidacją pracodawcy, zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a także zmianą miejsca zamieszkania pracownika.

Ponadto prawo do zasiłku po 7 dniach od zarejestrowania ma także zatrudniony, który rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika.

W przypadku innego rozwiązania umowy pracownik musi czekać kilka miesięcy na pierwszy zasiłek. Po 90 dniach od rejestracji otrzyma zasiłek, jeśli to on wypowiedział umowę albo rozwiązał za porozumieniem (ale niespowodowanym wymienionymi wyżej przyczynami). Po 180 dniach otrzyma zasiłek, jeśli pracodawca rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia.


Zobaczcie też: Warzył piwo w garażu, teraz rusza na podbój rynku. Czy warszawski piwowar ma szansę na sukces?

Czytaj także

  Komentarze (18)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Marta (gość) (Ja)

  Jest możliwe, że przez 8 lat nie znalazł pracy, bo ja znam taką osobę, co nie pracuje już 10 lat tylko dlatego, że jest bardzo powolna i nie potrafi zachęcić pracodawcy do tego by ją przyjął. W dodatku może pracować tylko na siedząco, bo ma chore nogi. Jak się jej udało znaleźć pracę to ją szybko zwolnili bo zbyt wolno robiła.

  NormalnywnienormalnymKraju (gość)

  Cały system w Polsce jest chory !! Nasz organizm zwany POLSKĄ jest zainfekowany w całości !!

  abcd (gość)

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem .Czy jak sam zwolnię się z pracy zasiłek otrzymam dopiero po 90 dniach. I w dodatku będzie on skrócony o te 3 miesiące ?.

  wku.r.wiony (gość)

  po 30 latach pracy człowiek jest poniżany, musi prosić o żebraczy zasiłek. Pracodawca wymusza prace ponad siły, znęca się psychicznie i na koniec to od niego zależy czy będziesz miał co jeść. Róbcie tak dalej to co drugi będzie chodził do U.P z siekierą

  efas rumia

  A MY MAMY PIENIACZA SĄDOWEGO ANDRZEJA S. KTÓRY NIE ZBRUDZIŁ SOBIE ŻADNĄ PRACĄ RĄK TYLKO KORZYSTA z MOPS w Rumi i lata Sądach i Prokuraturach z paszkwilami tylko szkoda że za jego przegrane sprawy to płacimy My jako podatnicy jego jedyna praca to była nakazana przez SR. w Tczewie musiał odpracować 300-godz. w czynie społecznym ku pożytku dobra publicznego .

  nik (gość)

  Świnie. Jak ktoś narażony jest na mobbing w pracy i chce się z niej zwolnić dobrowolnie, nie będzie miał z czego żyć.
  Chamstwo w państwie.

  AresMars (gość) (łodzianin)

  Bo lepiej politykom i urzędnikom w du... pchać kasę zamiast szukać ludziom pracy. Urząd Pracy to paranoja na którą wszyscy płacą. Przychodzisz do urzędniczki i pierwsze pytanie"Czy szuka pan pracy na własną rękę". Odpowiedź"Szukam bo wy mi nie znajdziecie" Taka rozmowa jest co miesiąc. Więc pytam, na jaką cholerę sa Urzędy Pracy?

  mirek (gość)

  A dlaczego jeśli jestem zameldowany w Rzeszowie a przeniosłem się do Szczecina bo tam żona pracuje to nie mogę zarejestrować się w urzędzie w Szczecinie by np. Skorzystać z kursu dla bezrobotnych. Odmówiono mi bo jest idiotyczny przepis co potwierdzono mi też w biurze rzecznika praw obywatelskich. Idiotyczne przepisy w Polsce.

  OLA (gość)

  A beztrobotny, który po ukończeniu szkoły a zarejestrowany w Urzędzie Pracy od ośmiu lat do dnia dzisiejszego jako bezrobotny nie znalazł pracy, to takiej osobie nie należy sie zasiłek, a dla UKRAIŃCÓW i innych UCHODŹCÓW należą sie zasiłki. TO SKANDAL!!!!