Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kronikarz czasu. Znana i nieznana Zielona Góra w fotografii Zbigniewa Rajche

Muzeum Ziemi Lubuskiej
Tego nie można przegapić! Już 3 czerwca, w środę o godz. 17.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej i Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej Zbigniewa Rajche.

Spacerkiem po deptaku. Zobacz archiwalne zdjęcia Zbigniewa Rajche [CZĘŚĆ I]

Na ekspozycji pokazanych zostanie około 100 zdjęć dokumentujących zmiany, jakie zachodziły w krajobrazie miasta w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Fotografie wybrane zostały ze zbioru negatywów autorstwa Zbigniewa Rajche liczącego ponad 3000 klatek zdjęciowych.

Przygotowana wystawa jest swoistą podróżą w czasie, dzięki niej będzie można wrócić do widoków z lat dzieciństwa, młodości czy wieku dojrzałego. Zobaczyć obiekty, które już nie istnieją albo też takie, które zmieniły się wraz z przeobrażeniem krajobrazu. Na trasie wędrówek zobaczymy stare i nowe budynki, fontanny, parki a także główne ulice Zielonej Góry. Przypomnimy jak wyglądała al. Niepodległości gdy jeździły po niej autobusy, jak zmieniała się bryła Palmiarni a nawet kolejkę do dawnych Delikatesów. Na ekspozycji pojawią się również fotografie, gdzie dostrzec będzie można mieszkańców Winnego Grodu w codzienności, w modnych wtedy ubiorach czy jeżdżących ówczesnymi samochodami. Na chwilę zatrzymanych w kadrze.

Zbigniew Rajche, urodził się w 1929 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk, na Ukrainie). Jego rodzice byli nauczycielami wiejskimi na Suwalszczyźnie. Po wybuchu II wojny światowej ojciec został aresztowany przez Niemców (zm. w 1941 r. w obozie w Oranienburgu), matka wraz z dziećmi zamieszkała w Stanisławowie. Tam właśnie Zbigniew Rajche był świadkiem masowych mordów ludności żydowskiej, które miały miejsce na podmiejskim cmentarzu. Dramatyczne wspomnienia tamtych dni spisał później w pamięt-nikach, a w 2011 r. ukazały się one w książce Moja Canossa. Po wojnie, w ramach akcji repatriacyjnej, cała rodzina przesiedlona została do Polkowic. W 1948 r. Zbigniew Rajche rozpoczął służbę wojskową, podczas której ukończył podoficerską szkołę łączności i ożenił się. W latach pięćdziesiątych osiedlił się w Zielonej Górze, gdzie rozpoczął pracę w MSW jako technik telekomunikacji. Jednak znacznie ważniejsze, niż życie zawodowe były dla niego jego pasje. Pisał wspomnienia, uprawiał twórczość poetycką i fotografował. Temu ostatniemu hobby poświęcił się bez reszty. Pierwsze zdjęcia Zielonej Góry wykonał w latach pięćdziesiątych i od tego momentu stale dokumentował zmiany zachodzące w naszym mieście. Do dnia dzisiejszego możemy na rynku spotkać fotografującego Pana Zbigniewa. Obecnie posługuje się on aparatem cyfrowym, jednak zdjęcia udostępnione na wystawie pochodzą z bogatego archiwum zawierającego kilka tysięcy negatywów.

Wystawa będzie można zwiedzać do 31 VII br.
Kuratorki ekspozycji: dr Izabela Korniluk i Alicja Błażyńska

Zapraszamy na spotkanie z Autorem, zapraszamy na wspomnienia.

Wystawa została zrealizowana dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

Zielonogórska Palmiarnia na archiwalnych zdjęciach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto