Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legnica: Basen przy ul. Stromej czeka remont?

Tomasz Woźniak
Kamila Mielniczuk na basenie uczy się ratownictwa wodnego
Kamila Mielniczuk na basenie uczy się ratownictwa wodnego Piotr Krzyżanowski
Powstał jako basen olimpijski tuż przed olimpiadą w Berlinie. Przez wiele lat był nazywany przez legniczan "kabewiakiem", a dziś to jedno z ich ulubionych miejsc wypoczynku.

Dziennie przychodzi na basen przy ul. Stromej kilkuset legniczan. Miejsca jest dość i to wśród rozłożystych drzew, gdyż basen znajduje się na obrzeżach parku w widłach Kaczawy i Młynówki. Można się tu cały dzień wylegiwać na trawie pod drzewkiem lub opalać na wybrukowanych placykach. Pod koniec lat 70. dobudowano kolejną nieckę o długości 50 m, brodzik dla dzieci i basen do nauki pływania. Dla najmłodszych bywalców jest też piaskownica do zabawy.

Obecnie basen główny ma wymiary 25 na 50 m i głębokość do trzech metrów, niecka do nauki pływania - 15 na 25 m i do 1,2 m głębokości oraz brodzik. Basen główny jest podzielony na strefy dla umiejących i nieumiejących pływać.

- To właściwie kompleks basenów - przyznaje Andrzej Gąska, dyrektor OSiR w Legnicy. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR, w tym nowe adeptki - Agnieszka Szajwaj i Kamila Mielniczuk. Uczą się swojego fachu pod okiem doświadczonych ratowników.

- Pływam od przedszkola i postanowiłam w wakacje zostać ratowniczką - przyznaje 15-letnia Kamila Mielniczuk. - Na basenie jest bardzo spokojnie i do tej pory nie interweniowałam. Kamila mimo młodego wieku jest doświadczoną pływaczką. Trenowała w klasie pływackiej przy Gimnazjum nr 2. Problemem basenu jest brak stacji uzdatniania wody. To powoduje, że wymiana wody w zbiorniku jest czasochłonna. Basen do tej pory nie został podłączony do sieci kanalizacyjnej i toaleta na terenie kompleksu nadal korzysta z szamba.

Te niedogodności znikną dopiero po 2015 roku. Wtedy to basen czeka gruntowna modernizacja. Zaplanowana jest między innymi wymiana niecki na stalową. Przebudowa będzie związana z budową drogi zbiorczej południowej, która będzie biec obok basenu. Kąpielisko w końcu zyska dogodny dojazd samochodem. Obecnie kierowcy muszą pokonać wyboistą dróżkę od ul. Stromej do bramy basenu. A na razie, we wrześniu rozpocznie się wymiana dachu na budynkach administracyjnych na terenie basenu.

Tani basen
Legnica nie ma darmowych wejść na baseny, ale i tak jest tanio. Bilet wstępu dla dorosłego kosztuje 6 zł, a ulgowy 3,5 zł. Te cenniki obowiązują zarówno na basenie przy ul. Stromej, Radosnej jak i na kąpielisku Kormoran, którym także administruje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy. Ceny są identyczne z ubiegłorocznymi stawkami biletów na baseny.

Na wakacje OSiR przygotował dla najmłodszych motywacyjną ofertę. Chcesz wejść na basen za darmo, to zgłoś się do rywalizacji sportowej na basenie. Skorzystało już z tej możliwości kilkadziesiąt młodych bywalców kąpieliska. A najlepsi zawodnicy dodatkowo dostali karnety na kolejne, darmowe pływanie.
Na basenie przy ul. Stromej rozegrano zawody pływackie w ramach Wakacyjnego Wieloboju Sportowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto