Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuski Piknik Zdrowia za nami. Jak było? Zobaczcie! [ZDJĘCIA]

mk/staw
Agnieszka i Benon Gleniowie z Zielonej Góry. Lubuski Piknik  Zdrowia w Drzonkowie 17 czerwca 2018 roku
Agnieszka i Benon Gleniowie z Zielonej Góry. Lubuski Piknik Zdrowia w Drzonkowie 17 czerwca 2018 roku Mariusz Kapała / GL
17 czerwca w niedzielę od godziny 11.00 do 16.00 odbywał się IX Lubuski Piknik Zdrowia. Na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie zaprezentowały się regionalne szpitale, przychodnie, organizacje i instytucje związane z ochroną zdrowia i promocją zdrowego stylu życia. To była jedyna w roku okazja, by skorzystać z porady lekarskiej. Można było sobie zrobić darmowe badania, dowiedzieć się więcej o profilaktyce nowotworowej i zdrowym stylu życia.

Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Zorganizowano bieg na 5 km, marsz nordic walking, mecze piłkarskie "skrzatów", zmagania na dmuchanych zamkach oraz wiele innych konkurencji. Ośrodek w tym dniu przygotował także bezpłatnie pływalnie, strzelnice, przejażdżki bryczką, kucem, na lonży i zajęcia aqua fitness.

Lubuski Piknik Zdrowia to już tradycja. Prozdrowotne wydarzenie organizowane jest od dziewięciu lat. Z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem Lubuszan, a to najlepszy dowód na to, że działania zarządu województwa, które skupiają się w obszarze służby zdrowia przynoszą rezultaty. - Organizujemy różne akcje profilaktyczne, wspieramy Lubuszan w walce z nowotworami, dajemy możliwość szerokich konsultacji lekarskich i umożliwiamy dostęp do badań profilaktycznych. To skutkuje, ponieważ rośnie świadomość mieszkańców regionu. Chętniej uprawiamy sport, dzięki konsultacjom z dietetykami bardziej skupiamy się na zdrowym stylu życia, ale to tylko kilka działań. Kolejne związane są z ogromnym finansowym wsparciem inwestycji zaplanowanych w służbie zdrowia. Oddłużyliśmy lubuskie szpitale. Stworzyliśmy kierunek lekarski, aby zapewnić profesjonalną kadrę w naszych lecznicach. Teraz budujemy nowoczesne obiekty takie jak Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, doposażamy też szpitale na północy i południu. Piknik jest po to, aby pokazać Lubuszanom, że ochrona zdrowia w naszym regionie stoi na wysokim poziomie, oraz żeby ułatwić uczestnikom dostęp do podstawowych badań, bez wizyty w przychodni czy szpitalu – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podczas Lubuskiego Pikniku Zdrowia można było skorzystać z szeregu atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzania sportowe np. II Bieg o Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego, w którym wystartowało blisko 40 zawodników. Uwagę kibiców przyciągnął też turniej piłkarski, w którym rywalizowali najmłodsi piłkarze. Był też spacer z kijami oraz maraton na rowerach stacjonarnych. Medale i puchary dla zwycięzców biegu na dystansie 5 km wręczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, w towarzystwie Sławomira Kotylaka, dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL oraz Ewy Minge, ambasadorki województwa lubuskiego, która od lat angażuje się w pomoc pacjentom onkologicznym. - Aby mieszkańcy regionu byli zdrowi i mieli zaufanie do służby zdrowia potrzebne są zdrowe, a przede wszystkim mądre władze. My mamy to szczęście. Mamy gospodarza dla którego zdrowie jest priorytetem m.in. dlatego Lubuskie jest dobre do życia i tu zostałam - podkreśliła Ewa Minge, znana na całym świecie projektantka mody.

Pokazały się szpitale
Podczas pikniku swoją ofertę usług medycznych prezentowały niemal wszystkie lubskie szpitale. Przy stoisku Szpitala Uniwersyteckiego można było wykonać szereg profilaktycznych badań, od mniej skomplikowanych, jak pomiar ciśnienia tętniczego, po bardziej zaawansowane indywidualne konsultacje z lekarzami specjalistami. Szpital zbierał też głosy w budżecie obywatelskim na zakup onkoczepka, to sprzęt medyczny dzięki któremu pacjenci po chemioterapii nie tracą włosów. Z kolei stacje pogotowia ratunkowego prowadziły szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. - W teorii niby wszyscy wiemy jak skutecznie przeprowadzić resuscytację, a na miejscu przy naszym namiocie okazuje się, że nie każdy pamięta o dokładnej liczbie wdechów i uciśnięć– podkreślali ratownicy.
- Żeby ratownicy medyczni mogli szybko i bezpiecznie dojechać do chorych lub poszkodowanych w zdarzeniach drogowych potrzebna jest nowoczesna infrastruktura, cały czas pracujemy w tym zakresie - zaznaczył Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji. Dodał też, że w regionie każdego roku realizowane są inwestycje adresowane do osób z niepełnosprawnościami.
- Likwidujemy bariery architektonicznie i staramy się dostosowywać transport publiczny do szerokich potrzeb tych osób - zaznaczył.

Wyniki w biegu
W II Biegu o Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego wystartowało 37 biegaczy, wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Sportowcy, którzy wskoczyli na podium zostali nagrodzeni pucharami:

w kategorii kobiet:
1. Karolina Jurczak - Lucky Luki Leszno
2. Urszula Romejko - BBL Żagań
3. Aleksandra Chróściel - MKST ASTRA Nowa Sól

w kategorii mężczyzn:
1. Krzysztof Blacha - Trasy-Biegowe.pl Zielona Góra
2.Andrzej Gembara Zielona Góra
3. Patryk Zienkowski Jordanowo

Lubuski Piknik Zdrowia w Drzonkowie był transmitowany w sieciach kablowych: HTS Słubice, Świebodzin TV, Teletop, TV Lubuszan oraz TV Regionalnej. Wkrótce na lubuskie.pl oraz FB Lubuskie i w lokalnych telewizjach emitowany będzie reportaż z tego wydarzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Podziękowania kibiców Falubazu Zielona Góra po wygranym meczu ze Spartą Wrocław (51:39)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto