Makowiec zawijany na drożdżowym cieścieAutorka: Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliska (gmina Siedlisko)

Makowiec zawijany na drożdżowym cieście Autorka: Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliska (gmina Siedlisko) (© Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior – Lokalna Grupa Działania, ul. Cmentarna 3, 67-112 Siedlisko tel. 68 414 53 91 tel./fax: 68 388 34 09 e-mail: biuro@klj.org..pl strona internetowa: www.klj.org.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już w czasach prasłowiańskich znane były właściwości narkotyczne maku i stanowiły symbol snu i łączności z innym światem. Potrawy z makiem goszczą na stołach wigilijnych, ale zawijane makowce często są także tradycyjnym wypiekiem na Wielkanoc.

MAKOWIEC ZAWIJANY NA DROŻDŻOWYM CIEŚCIE
TRADYCYJNE CIASTO

Autorka: Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliska (gmina Siedlisko)

Składniki na ciasto drożdżowe na 3 strucle:
3 szklanki mąki pszennej
180 ml letniego mleka
150 g masła roztopionego i schłodzonego
6 żółtek (białka odłożyć do masy makowej)
45 g świeżych drożdży
6 łyżek cukru
1,5 łyżki oleju
1,5 łyżki spirytusu
cukier waniliowy, sól

Składniki na masę makową:
500 g maku
250 g cukru
1 łyżka miodu
1 łyżka masła
Rodzynki, posiekane orzechy włoskie, olejek migdałowy

Wykonanie:
Ciasto drożdżowe:
Drożdże rozpuścić z cukrem oraz mlekiem i odstawić na 15 minut. Dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto, dodając na koniec rozpuszczony tłuszcz. Odstawić do wyrośnięcia.

Masa makowa:
Mak zaparzyć w 500 ml wrzącej wody, odstawić do wystygnięcia. Trzykrotnie zemleć. Dodać pozostałe składniki, na końcu delikatnie wymieszać z ubitym białkiem.

Ciasto podzielić na trzy części, rozwałkować prostokątne placki, nałożyć masę makową, zawinąć w posmarowany olejem pergamin w formę tuby. Piec w temperaturze 180-190 °C przez około 30 – 40 minut.

Ciekawostki
Już w czasach prasłowiańskich znane były właściwości narkotyczne maku i stanowiły symbol snu i łączności z innym światem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
--- Wyróżnienie Burmistrza Wschowy Konkursie na Produkt Lokalny Krainy Lasów i Jezior w kategorii „Produkty spożywcze” w 2011 r.


Zobacz koniecznie: Lubuskie kulinaria

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!