18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Kurs Mistrzowski Oboistów i koncerty kameralne za nami!

Irena Pawliczak
Sobotni koncert kameralny rozpoczęło Trio stroikowe Filharmonii Gorzowskiej, w składzie:
Eike Schafer - obój
Waldemar Żarów - klarnet
Natsuki Mastuno - fagot.
Sobotni koncert kameralny rozpoczęło Trio stroikowe Filharmonii Gorzowskiej, w składzie: Eike Schafer - obój Waldemar Żarów - klarnet Natsuki Mastuno - fagot. Irena Pawliczak
27-30 kwietnia w Zielonej Górze odbywał się Międzynarodowy Kurs Mistrzowski Oboistów. Udanym podsumowaniem były piękne koncerty kameralne - w Hotelu Ruben i w Filharmonii Zielonogórskiej.

Sobotni Koncert Kameralny rozpoczęło Trio stroikowe Filharmonii Gorzowskiej, w składzie:
Eike Schafer - obój
Waldemar Żarów - klarnet
Natsuki Mastuno - fagot,
które zagrało kompozycje różnych kompozytorów, m.in. W.A. Mozarta Divertimento No.4 in B-dur.

W drugiej części sobotniego koncertu wystąpił Duet Fletowy Flute o'clock, który jest ewenementem na polskim rynku muzycznym, a istnieje już ok. 10 lat, w składzie:
Ewa Liebchen - flet i Rafał Jędrzejewski - flet.

Wykorzystują oni pełne instrumentarium od fletu basowego, przez altowy aż po flet piccolo, które wykorzystują na przemian i dzięki temu prezentują szeroką paletę barw, efektów i brzmień, które wybiegają daleko poza klasyczne brzmienie tego instrumentu.

Mnie najbardziej zaskoczyły dźwięki imitujące szepty, a więc lekkie dmuchnięcia bez wyzwalania pełnego dźwięku instrumentu. Tak sobie dwa flety między sobą czasem szeptały, czasem śpiewały jak ptaki w lesie, to znowu lekko się droczyły ze sobą, a czasem były tym lasem cichnącym i do snu się układającym.

Niedzielny, II koncert kameralny,
zapowiadał się również interesująco i taki właśnie był.
Hotel Ruben, jako gospodarz jak zwykle zadbał o to, aby słuchacze czuli się komfortowo, przygotowując scenę dla artystów i widownię w gustownie zaaranżowanej hotelowej restauracji i częstując nas przy wejściu szampanem.

Przywitało słuchaczy Trio stroikowe Filharmonii Zielonogórskiej, w składzie:

- Michał Mogiła - obój (Dyrektor artystyczny International Oboe Masterclasses in Zielona Gora. Od 2008 oboista solista Filharmonii Lubuskie Porozumienie Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda),
- Alicja Kieruzalska - fagot (gościnnie),
- Jarosław Podsiadlik - klarnet

Trio wykonało Wariacje na temat "La ci darem la mano" L.v. Beethovena.

Drugą część koncertu wypełnił wirtuozerski duet smyczkowy Wojciech Wieczorek (skrzypce) i Krzysztof Tymendorf (altówka), który po mistrzowsku zaprezentował utwory kilku kompozytorów na skrzypce i altówkę, m. in. F. Fuchs - Duety op. 60, czy J. Halvorsen/G., F. Handel - Passacaglia i Sarabanda.

Z wielką przyjemnością słuchało się tych wykonań. Obydwaj muzycy są już wybitnościami w swoim kręgu muzycznym, z niezmiernie bogatym dorobkiem.

Wojciech Wieczorek (skrzypce) obecnie pracuje jako zastępca koncertmistrza w Landestheater Detmold oraz jako docent najstarszej na świecie młodzieżowej orkiestry RIAS.
Krzysztof Tymendorf (altówka), potomek wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833) jest obecnie na V roku w klasie altówki Prof. Ireny Albrecht oraz A. Błażeja Maliszewskiego w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Doskonalił swoje umiejętności m. in. w Wiedniu, koncertował i brał udział w rozmaitych festiwalach w wielu krajach Europy. Współpracuje z kilkoma orkiestrami filharmonicznymi.
Mimo młodego wieku grał już pod batutą największych dyrygentów, jak np. Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała Pierre Boulez jak i z wieloma solistami, nagrywał dla wielu rozgłośni radiowych, telewizyjnych a także na planie filmowym podczas zdjęć do najnowszego filmu Agnieszki Holland pt. "W ciemności".
Raz delikatnie i subtelnie, raz energicznie i z rozmachem ;)

Zwieńczeniem tego pięknego wieczoru był utwór W. A. Mozarta - Kwartet obojowy F dur KV 370 w wykonaniu kwartetu mieszanego w składzie:
- Christoph Hartmann - obój (Berliner Philharmoniker),
- Wojciech Wieczorek - skrzypce,
- Krzysztof Tymendorf - altówka,
- Bartosz Koziak - wiolonczela.

Wszyscy mimo młodego wieku są wybitnymi muzykami. O Bartoszu Koziaku, wiolonczeliście można przeczytać na jego stronie www.bartoszkoziak.com, o Krzysztofie Tymendorfie i Wojciechu Wieczorku już wspominałam.

Jeśli zaś chodzi o Christopha Hartmanna - oboistę z Berliner Philharmoniker, to prawdziwy "człowiek orkiestra"!
Z przyjemnością muzykuje, biega (m.in. w maratonach), jeździ na rowerze, naucza na Akademii Herberta von Karajana, jest solistą, prowadzi kursy mistrzowskie.
Jego drugą pasją jest sport, jak już wspomniałam bierze udział w biegach maratońskich, jest współwłaścicielem sklepu rowerowego i nawet rozwinął swoją własną markę rowerów: "Pasculli" (od nazwiska włoskiego wirtuoza gry na oboju, którego manuskrypty Christoph odkrył i przyczynił się do tego, że nie zostaną one zapomniane.

Jest on także twórcą małych ekskluzywnych, letnich festiwali w jego rodzinnym mieście Landsbergeru, które odbywają się już od 1999 roku. W 2008 roku wydał swój solowy album "Bella Napoli".

Mieliśmy przyjemność przeżyć dwa czarujące weekendowe wieczory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto