Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne - Skansen w Ochli

red.
XVIII-wieczna wieża winiarska z Budachowa
XVIII-wieczna wieża winiarska z Budachowa Damian Danak
Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem skansenowskiej wsi w Ochli jest piętrowa wieża winiarska z Budachowa. XVIII-wiecznego zabytku nie mogło tu zabraknąć, wszak ziemia lubuska od wieków słynie z uprawy winorośli i produkcji wina.

Z wieży widać plantacje winogron, założone na najbardziej nasłonecznionym stoku niewielkiego wzniesienia. W sąsiedztwie jest piwniczka służąca do przechowywania wina. Na 13-hektarowym obszarze skansenu rosną też zboża i ziemniaki, zobaczyć możemy tutaj uprawy chmielu czy wikliny, a w zabudowie – przydomowe ogródki. Jak to na wsi. Zrekonstruowanej - od razu dodajmy. Drogi, pola, wody i lasy zachowały tutaj swój pierwotny charakter, zabytkowe budowle pochodzą zaś z blisko czterdziestu miejscowości.

W sektorze prezentującym dziedzictwo kulturowe północno-wschodniej części województwa lubuskiego (etnograficzna Wielkopolska) znajdziemy zagrodę z Krobielewa. Czworoboczna zabudowa stanowi przykład zamożnego gospodarstwa wiejskiego z początku XIX wieku. W jej skład wchodzą: chałupa, stajnia, obora, stodoła, spichlerz oraz studnia z żurawiem. Warto zwrócić uwagę na typową dla wielopokoleniowych budynków mieszkalnych tzw. wycugówkę, którą dożywotnio zajmowali dziadkowie. Ma też tutaj swoją izbę młoda dziewczyna. W środku stoi skrzynia wianna, a w oknie pelargonie – znak, że w na wydaniu jest panna z posagiem.

W Ochli zobaczymy najstarszy drewniany budynek mieszkalny w Polsce - datowaną na 1675 rok chałupę z Potrzebowa. W jej starszej części, charakteryzującej się konstrukcją zrębową, na centralnej belce stropowej widnieje znak ciesielski i historyczna data. A propos dawnych zawodów, każda szanująca się wieś musiała mieć kowala i kuźnię. Nie mogło jej też zabraknąć w ochlańskim skansenie. Przeniesiona z Kosieczyna pełni swoje funkcje do dziś. Z kolei w chałupie z Jurzyna podziwiać możemy kolorowe hafty, obecne na ubraniach, zasłonkach i tkaninach dekoracyjnych, a także misterne plecionki ze słomy i rogożyny. Ekspozycja prezentuje kulturę przesiedleńców z przedwojennego województwa tarnopolskiego (dzisiejsza Ukraina). Ciekawostką jest rekonstrukcja zagrody z Bukowiny, przenosząca nas do architektonicznego pejzażu Rumunii. Budynki stanęły tutaj dzięki staraniom Wspólnoty Bukowińskiej, kultywującej tradycje swoich przodków przybyłych po II wojnie światowej na ziemię lubuską.

Cenne zbiory muzeum zobaczymy także na terenie oddanej do użytku w 2011 roku zagrody kamiennej. Tworzą ją dwie obory ze wsi Długie i Chotków, stodoła z Siecieborzyc i dom mieszkalny z Długich. Zabudowania wyróżniają się ścianami wzniesionymi z ciosanego kamienia polnego, charakterystycznymi dla XIX-wiecznej architektury wiejskiej Dolnego Śląska.

Ponadto w skansenie:

program edukacyjny „Szkoła pod Strzechą” - warsztaty plastyczne, tradycyjne zajęcia w gospodarstwie wiejskim (przetwórstwo ziarna, wyrób masła w kierzynce, obróbka lnu, tradycje winiarskie w Lubuskiem, zielarstwo), wiejskie rzemiosło (spotkania z garncarzem i kowalem, malowanie na szkle);
karczma „Olchowy Gościniec” w zabytkowej chałupie z Boryszyna; dania kuchni regionalnych;
przejażdżki bryczką, którą ciągnie konik o wdzięcznym imieniu Lalka;
wędkowanie w stawie;
miejsce na ognisko z kołem grillowym, zadaszone ławki i stoły.

Kalendarz imprez w 2011 roku

3 kwietnia - "Kaziuki"
8 maja - "Targi Końskie"
15 maja - "Majówka"
od 29 maja do 4 czerwca - "Ginące zawody"
17 lipca - "Święto miodu, chleba i wina"
21 sierpnia - "Lubuskie smaki"
18 września - "Paździerze"
25 września - "Dożynki winiarskie"
9 października - "Żniwa kukurydziane po Bukowińsku"
11 grudnia - "Lubuskie kolędowanie"

Zobacz:**renesansowy kościół w Klępsku**

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, 66-006 Ochla, ul.Muzealna 5, tel. 68 321 15 91, 321 14 73, e-mail: [email protected]. Zwiedzanie: od maja do września - worek – niedziela, godz. 10.00–17.00; od października do kwietnia - worek – niedziela, godz. 10.00–15. 00. Bilety: normalny - 8 PLN, ulgowy - 5 PLN, spacerowy - 1 PLN (w poniedziałki wstęp bezpłatny - tylko obiekty z zewnątrz).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto