Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kraśniku ZDJĘCIA

SM
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kraśniku
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kraśniku SM
Odsłonięciem tabliczki z nazwą Ronda Żołnierzy Wyklętych, mszą świętą, przemarszem szlakiem miejsc pamięci związanych z podziemiem niepodległościowym - tak Kraśnik uczcił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody 1 marca w Kraśniku rozpoczęły się odsłonięciem tabliczki z nazwą Ronda Żołnierzy Wyklętych w starej dzielnicy miasta. Nazwę ustanowili radni podczas październikowej sesji. W sobotę Jarosław Cybulak z kraśnickiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie odczytał uzasadnienie uchwały.

Następnie przemaszerowano do Kościoła Rektoralnego Świętego Ducha, gdzie odprawiono mszę świętą. Zwieńczeniem obchodów był odwiedzenie miejsc pamięci związanych z podziemiem niepodległościowym.

Dodatkowo w ramach obchodów na starym rynku zorganizowano wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w 2011r. Żołnierze Wyklęci stanowili antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który stawiał opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR i toczył walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

1 marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" (polska cywilno-wojskowa organizacja antykomunistyczna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto