Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Origami, czyli niezwykłe zaproszenie na Dzień Otwarty szkoły: Sławomir Kozłowski po mistrzowsku składa skrzypka!

Redakcja
Sławomir Kozłowski - dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zielonej Górze – origami fascynuje się od dziecka.
Sławomir Kozłowski - dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zielonej Górze – origami fascynuje się od dziecka. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W sobotę, 23 marca 2019 r. - Dzień Otwarty Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze. Dyrektor placówki Sławomir Kozłowski zaprasza na wydarzenie w wyjątkowy sposób: - Będzie można złożyć sobie pianinko…

Wiosną 2018 roku, przy okazji Dnia Otwartego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Zielonej Górze, pisaliśmy o kolekcjonerskiej pasji dyrektora placówki: Sławomir Kozłowski zgromadził ponad 50 krawatów z muzycznymi motywami. I były one jedną z atrakcji Dnia Otwartego.

Okazuje się, że inną pasją absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu (w klasie kompozycji) jest origami. A bakcyla zielonogórzanin połknął już w dzieciństwie. - Origami to sztuka japońska składania z papieru, a pochodzi z czasów, kiedy papier wymyślono – mówi Sławomir Kozłowski, układając na szkolnej ławce dinozaura, nosorożca, kwiaty, smoka, feniksa, chrabąszcza, skorpiona i… mistrza Yodę z „Gwiezdnych Wojen”. Aż trudno uwierzyć, że został zrobiony z jednego kawałka papieru o dwóch kolorach!

- Osobiście bardzo cenię sobie origami, które ma związek z muzyką – tu dyr. Kozłowski, znany też dużym i małym melomanom jako gospodarz wydarzeń w Filharmonii Zielonogórskiej bierze do ręki papierowego muzyka, który gra na skrzypcach. To też z jednego kawałka papieru? Okazuje się, że tak! Sławomir Kozłowski na oczach reportera GL (uzbrojonego w kamerę) w ciągu ok. 6 minut wyczarowuje skrzypka (zobacz wideo!).

Skąd wiedza, jak to zrobić? Z książek, a tych zielonogórzanin ma cały stos. Szczególnie ceni wydawnictwo z lat 90. XX wieku, które kupił jeszcze za włoskie liry. – Połowę tej książki znam na pamięć – dodaje S. Kozłowski, który ma w kolekcji wydawnictwa w języku angielskim, ale też oczywiście po japońsku. Rysunki są w nich na tyle przejrzyste, że nawet bez opisu można wyczarować skomplikowane origami. – Origami to w końcu język znaków, język diagramów. To także dziś teoria matematyczna, bo można pewne rzeczy przeliczać, generować matematyczne zależności. Origami przechodzi do kosmosu: jak złożyć coś, żeby było małe, a potem żeby z tego można było rozłożyć dwumetrową płachtę na przykład solarną.

- Origami to sztuka cierpliwości, ale to również świetna zabawa – zachęca dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Podczas Dnia Otwartego OSM będzie można zobaczyć wystawę figurek origami, w tym małą orkiestrę.

Czytaj również: Sławomir Kozłowski muzycznych krawatów ma w kolekcji ponad 50. Kiedy je nosi?

Złóż sobie pianinko, czyli Dzień Otwarty
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia zaprasza w sobotę, 23 marca 2019 r., wszystkich chętnych do swojej siedziby przez ul. Dzikiej (były budynek Domu Harcerza) na Dzień Otwarty. To w tej placówce uczniowie realizują program kształcenia jak w szkole podstawowej (bezpłatnej!), ale też rozwijają muzyczny talent (m.in. uczą się gry na fortepianie, skrzypcach, flecie, perkusji, wiolonczeli, klarnecie, trąbce, harfie i gitarze). Rodzice ze swoimi sześcioletnimi dziećmi mogą zapoznawać się z ofertą placówki w godz. 11.00-14.00. Będą też mogli podziwiać prace origami, wykonane przez dyr. Kozłowskiego. – I sami złożyć pianinko z logo szkoły! – zachęca Sławomir Kozłowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto