Rewolucje w zielonogórskim MZK

Rewolucje w zielonogórskim MZK (© Mariusz Kapała)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bilet normalny za 3 zł., tak, jak proponowało MZK. Za to bilety elektroniczne tańsze - po 2,60 zł, a za przejazd jednego przystanku zapłacimy zamiast 14 groszy tylko cztery grosze. Wszystko to już za kilka miesięcy, w marcu 2012 r.

Propozycje przedstawione przez MZK po rozmowach z radnymi z komisji gospodarki zostały nieznacznie zmienione przez prezydenta Janusza Kubickiego, a potem także przez radnych. Obniżono opłaty za bilet mobilny (bez limitu przejazdów) ze 100 do 90 zł (ulgowy z 50 do 45 zł). Cena jednorazowego biletu papierowego wzrośnie z 2,40 zł do 3 zł. – Kupują je osoby, korzystające sporadycznie z usług MZK lub przyjezdni. Nie chcemy do nich dokładać – tłumaczył prezydent Kubicki.
Bilety elektroniczne będą tańsze, niż zakładano. Prezydent zaproponował podwyżkę o 8 proc. Podstawowy bilet zdrożeje z 2 zł 40 gr na 2 zł 60 gr. Radni zmniejszyli też opłatę za przejechanie jednego przystanku z zakładanych 14. groszy na 4 grosze. Ceny zatem będą następujące:- do 2 przystanków – 1 zł (dla wszystkich),- od 3 do 8 przystanków – 2 zł 60 gr (ulgowy 1 zł 30 gr),- powyżej 8 przystanków – po 4 gr za każdy kolejny przystanek (nie więcej niż 3 zł). Ulgowy – 2 gr.
Bilet elektroniczny to ostatni etap unijnego projektu unowocześnienia MZK (po nowych autobusach i niedawno zamontowanych nowych tablicach świetlnych). Wejdzie w życie w marcu 2012. MZK ma już przygotowaną serwerownię, niebawem zamontuje odpowiednie urządzenia. E-bilet kupimy w czterech punktach sprzedaży (na UZ i w mieście). Opłata będzie zależała od liczby przejechanych przystanków. To nowość, której domagali się mieszkańcy, a także wójtowie okolicznych gmin. Tym bardziej że tylko połowa korzystających z usług MZK porusza się w odległości powyżej sześciu przystanków.
Zobacz rozkład jazdy zielonogórskiego MZK
E-bilet ułatwi życie. Czytnik pokaże wszystko, także to, czy bilet okresowy skończył już swoją ważność albo czy zabrakło pieniędzy w elektronicznej portmonetce, którą trzeba doładować. Pomoże także tym, którzy zmuszeni są do przesiadek. Umożliwi np. 15-minutową podróż dwoma autobusami. Opłata byłaby więc tańsza, bo nie trzeba byłoby kupować dwóch osobnych papierowych biletów.- Jak ktoś zgubi e-bilet, będzie można się zgłosić i otrzymać duplikat. A na skradzioną czy znalezioną kartę druga osoba już nie pojedzie, bo ta funkcja zostanie automatycznie zablokowana – mówi dyrektor MZK Barbara Langner i dodaje: - E-bilet da nam możliwość wprowadzenia promocji. By zachęcić pasażerów do przemieszczania się z nami, za dwa przystanki zapłacić będzie trzeba np. 1 zł, a dziś wydać musi każdy – 2,40 zł.Przy okazji - skończy się problem osób, korzystających z ulg lub jeżdżących komunikacją miejską za darmo. Do tej pory oprócz biletu zniżkowego musiały mieć przy sobie dokumenty, uprawniające do ulgi lub darmowych przejazdów. Po zmianie wystarczy elektroniczna karta. Studentom wystarczy legitymacja studencka. Na niej bowiem będzie można wprowadzić e-bilet jednorazowy czy okresowy. Z funkcją tzw. elektronicznej portmonetki. To ona pobierze z dwóch automatów ustawionych na uczelni określoną kwotę. A z kolei czytnik umieszczony w autobusie wyciągnie z niej tyle, ile zapłacimy za pokonanie dwóch czy sześciu przystanków.
- Nie mogę się doczekać e-biletu. Teraz w zapchanych ósemkach trudno mi przepychać się do kasownika. Przyznaję, że z tego powodu czasem jadę na gapę – mówi Karolina, studentka czwartego roku pedagogiki. – Poza tym muszę pamiętać, by mieć w portfelu drobne na bilet w kasowniku, który często wyrzuca pieniądze z powrotem. To dodatkowy stres.
- A ja tam nie wyznaję się na tych wszystkich nowościach. Za stara już jestem do tych e-maili i cudów techniki. Tak samo z biletem. Wolę mieć papier w ręce. Już samo kupowanie w kasowniku dużo nerwów mnie kosztuje – martwi się emerytka Anastazja Palczyńska.
Dyrektor Langner zapewnia, że i o takich osobach pomyślano. Dlatego tradycyjne bilety papierowe nie zostaną zlikwidowane. Klient będzie miał wybór.
Tadeusz Draszczyński przyznaje, że codziennie dojeżdża do pracy trzy przystanki. Jak nie pada, stara się tę trasę pokonać pieszo. Bo po prostu podróż z MZK drogo go kosztuje.- Ale jeśli miałbym zapłacić 1 czy 1,50 zł, pewnie za każdym razem wsiadałbym do autobusu – przyznaje zielonogórzanin.
* * *
Cieszę się, że oszczędziliśmy tych, którzy najczęściej korzystają z komunikacji miejskiej - stwierdził prezydent Kubicki.- Nikt z nas nie chce podwyżek. Ale nie możemy tej dyskusji prowadzić w oderwaniu od warunków ekonomicznych MZK - podkreślił radny Andrzej Brachmański.
Przypomnijmy - od kwietnia do dziś cena oleju napędowego na litrze wzrosła o 32 groszy.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!