Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik maturzysty. Co studiować na Uniwersytecie Zielonogórskim? Wykaz kierunków, wymagania.

Redakcja MM
Redakcja MM
Studenci z regionu często wybieraja Uniwersytet Zielonogórski.
fot.: Archiwum GL
Studenci z regionu często wybieraja Uniwersytet Zielonogórski. fot.: Archiwum GL Ilustracja Redakcji MM
Jesteś maturzystą? Zobacz, co można studiować na UZ. Jakie kierunki? Jakie wymagania? Na Uniwersytecie Zielonogórskim od 28 czerwca br. trwa rekrutacja na studia. Do 10 lipca przyjmowane są dokumenty na studia stacjonarne, natomiast na pozostałe studia czas składania podań mija 18 września.

W celu rejestracji, kandydat wykonuje następujące czynności:
1) zakłada osobiste konto rejestracyjne, gdzie identyfikatorem konta („loginem") jest numer PESEL kandydata,2) dokonuje wyboru rodzaju studiów oraz kierunku/specjalności studiów,3) wypełnia i zatwierdza formularz internetowy zawierający niezbędne dane osobowe,4) wnosi opłatę rekrutacyjną, którą uiszcza się za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego na każdym kierunku/ specjalności, na który kandydat składa podanie.
Komplet wymaganych dokumentów, należy w odpowiednim terminie dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Sekcji Rekrutacji:
Pocztą na adres:SEKCJA REKRUTACJI UNIWERSYTETU ZIELONAOGÓRSKIEGOAL. WOJSKA POLSKIEGO 6965 - 762 ZIELONA GÓRA
Osobiście:PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK godz.: 8:00 - 14:00SOBOTA - 3, 10 LIPCA, 4, 11, 18 WRZEŚNIA godz.: 9:00 - 13:00POKÓJ - 101 R. I PIĘTROAL. WOJSKA POLSKIEGO 69, ZIELONA GÓRA
STUDIA STACJONARNE I STOPNIA:Wykaz dokumentów wymaganych od kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia (ubiegających się o przyjęcie w terminie do 10 lipca 2010 r.):
wydrukowany i podpisany formularz stanowiący podanie na studia, generowany w trakcie rejestracji internetowej,kserokopia: świadectwa dojrzałości, aneksu do świadectwa dojrzałości (w przypadku kandydatów z nową maturą, którzy podwyższali wynik egzaminu maturalnego lub zdawali egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych),dowód wniesionej opłaty rekrutacyjnej,koszulka foliowadodatkowe dokumenty:
1) w przypadku ukończenia szkoły średniej za granicą:jeżeli brak jest umowy międzynarodowej określającej zasady uznawania za równorzędne polskim świadectwom dojrzałości, świadectw maturalnych wydawanych za granicą, wymagane jest przedłożenie kopii zaświadczenia o nostryfikacji świadectwa maturalnego, wydanego przez właściwego kuratora oświaty, stwierdzającego równorzędność polskiemu świadectwu dojrzałości (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 kwietnia 2006 r. w sprawie nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą, Dz. U. z 2006r., nr 63, poz. 443), kopia poświadczenia świadectwa dojrzałości w formie legalizacji albo apostille, wydane przez właściwy organ Państwa z którego dokument pochodzi, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005r. nr 112, poz. 938 i 939), kopia tłumaczenia na język polski świadectwa oraz poświadczenia (wymienionego powyżej) jeśli zostało sporządzone w języku obcym,
2) w przypadku kandydatów będących laureatami albo finalistami olimpiad:kopia zaświadczenia wydanego przez komitet organizacyjny danej olimpiady.
WYKAZ KIERUNKÓW :
WYDZIAŁ ARTYSTYCZNY:
1) Architektura wnętrz:
* Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo. Kandydaci przyjmo­wani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za poszczególne etapy.
*Etap 1. „stara" i "nowa" matura:Część praktyczna (0-90pkt.), składa się z egzaminu obej­mującego:rysunek (0-30pkt.) - studium martwej natury,malarstwo (0-30pkt.) - studium martwej natury,kompozycję (0-30pkt.) - interpretacja rysunkowa i / lub malarska podanego tematu.
*Etap 2. :Część teoretyczna (0-10pkt.), obejmująca:„nowa" matura - konkurs świadectw - punkty do rankingu liczone będą zgodnie ze wzorem: R = 0,05hp + 0,05hr, , gdzie: hp - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie podstawowym, hr - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie rozszerzonym,
„stara" matura - rozmowa kwalifikacyjna, obejmuje wie­dzę z zakresu historii sztuki.Warunkiem dopuszczenia kandydata do Etapu 2 jest zdanie egzami­nu z umiejętności praktycznych. Egzamin z przedmiotów praktycz­nych uważa się za zdany, jeśli kandydat uzyskał łącznie z trzech sprawdzianów, co najmniej 30pkt. W przypadku osiągnięcia przez kandydatów jednakowej łącznej liczby punktów preferuje się osoby, które uzyskały wyższą sumę punktów ze sprawdzianów z umiejętno­ści praktycznych.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kierunek studiów: architektura wnętrz, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, grafika, malarstwo, ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęcie na studia, poza kierunkiem, na który chciałby być zakwalifikowana w pierwszej kolejności, dodatkowo drugi kierunek spośród wymienionych powyżej, na który chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany wg obowiązujących dla danego kierunku zasad i harmonogramu rekrutacji.
*Limit miejsc - 12
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.egzaminy: 14 - 16 lipca 2010r. ul. Wiśniowa 10 godz. 9:00ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Co zabrać ze sobą na egzamin:Na egzaminie praktycznym kandydat powinien być wyposażony w: brystol (4 sztuki) 100x70, klamry do zaczepienia brystolu na sztalugę, farby: tempery, oleje, akwarele, rysunek: węgiel, ołówek, kredki, pastele a także w dodatkowe arkusze brystolu (2-3 sztuki), nożyczki, nóż do papieru, klej roślinny i linijkę (dłudość ok.50 cm). Na egzaminie z rysunku i malarstwa obowiązywać będzie interpretacja podanego tematu.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent kierunku architektury wnętrz dzięki posiadanym kwalifikacjom projektowo-artystycznym, pracując indywidualnie lub w zespole, odpowiedzialnie kształtuje otoczenie współczesnego człowieka. Dzięki zdobytej wiedzy, nabytym umiejętnościom artystycznym oraz znajomości sztuki potrafi, w połączeniu z dbałością o środowisko naturalne, ukształtować przestrzeń zgodnie z estetycznymi i użytkowymi standardami współczesnego życia. Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 ESOKJ.
2) EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK MUZYCZNYCH:
*Rodzaj studiów: Studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się w oparciu o wynik egzaminu wstępnego, przeprowadzonego dwuetapowo.
*Etap 1. „stara" i "nowa" matura:Część praktyczna polegająca na badaniu predyspozycji muzycznych kandydata (0-80pkt.), w tym:ustny sprawdzian słuchowy (0-20pkt.),gra na instrumencie (0-20pkt.),śpiew (0-20pkt.),sprawność manualna (0-20pkt.).Warunkiem przejścia do Etapu 2 jest uzyskanie, co najmniej 20 pkt. za Etap 1.
*Etap 2. :Część teoretyczna (0-20 pkt), obejmująca:„nowa" matura - konkurs świadectw - punkty do rankingu wyliczone będą we­dług wzoru: R = 0,10hp + 0,10hr , gdzie: hp - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii muzyki na poziomie podstawowym, hr - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii muzyki na poziomie rozszerzonym,
„stara" matura - rozmowa kwalifikacyjna z zakresu historii muzyki.Kandydaci przyjmowani są na studia według kolejności na liście ran­kingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów. W przypadku kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia wymagane jest orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do studiowania na w/w kierunku, zawierające formułę: "badanie foniatryczne oraz audiogram pozwalają na podjęcie studiów na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej".
*Limit miejsc - 10
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.egzaminy: 14 lipca 2010r. ul. Energetyków 2, sala nr 8, godz. 9:00ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Specjalność:nauczycielska
*Co zabrać ze sobą na egzamin:Instrument, imiennie podpisaną kartkę z wykazem utworów (imię i nazwisko kompozytora, tytuł utworu) do wykonania na egzaminie z instrumentu (Etap 1); imiennie podpisaną kartkę z wykazem utworów (imię i nazwisko kompozytora, tytuł utworu) do wykonania na egzaminie z predyspozycji głosowych (Etap 2).
*Sylwetka absolwenta:Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata (6 semestrów) i prowadzą do tytułu licencjata sztuki. Absolwent posiada wiedzę teoretyczną oraz umiejętności wykwalifikowanego muzyka i nauczyciela w zakresie edukacji muzycznej. Absolwent jest zatem przygotowany do: prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie edukacji muzycznej na poziomie przedszkolnym i szkolnym (podstawowym, gimnazjalnym); prowadzenia zajęć umuzykalniających w placówkach pozaszkolnych; prowadzenia amatorskich zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych; animacji i upowszechniania kultury muzycznej w społeczeństwie. Absolwent posiada kwalifikacje pedagogiczne zgodne z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
3) EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo. Kandydaci przyjmo­wani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za poszczególne etapy.
*Etap 1. „stara" i "nowa" matura:Część praktyczna (0-90pkt.), składa się z egzaminu obej­mującego:rysunek (0-30pkt.) - studium martwej natury,malarstwo (0-30pkt.) - studium martwej natury,kompozycję (0-30pkt.) - interpretacja rysunkowa i / lub malarska podanego tematu.
*Etap 2. „nowa" matura:Część teoretyczna(0-10pkt.), obejmująca:„nowa" matura - konkurs świadectw - punkty do rankingu liczone będą zgodnie ze wzorem:       R = 0,05hp + 0,05hr, , gdzie: hp - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie podstawowym, hr - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie rozszerzonym,
„stara" matura - rozmowa kwalifikacyjna, obejmuje wie­dzę z zakresu historii sztuki.
Warunkiem dopuszczenia kandydata do Etapu 2 jest zdanie egzami­nu z umiejętności praktycznych. Egzamin z przedmiotów praktycz­nych uważa się za zdany, jeśli kandydat uzyskał łącznie z trzech sprawdzianów, co najmniej 30pkt. W przypadku osiągnięcia przez kandydatów jednakowej łącznej liczby punktów preferuje się osoby, które uzyskały wyższą sumę punktów ze sprawdzianów z umiejętno­ści praktycznych.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kierunek studiów: architektura wnętrz, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, grafika, malarstwo, ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęcie na studia, poza kierunkiem, na który chciałby być zakwalifikowana w pierwszej kolejności, dodatkowo drugi kierunek spośród wymienionych powyżej, na który chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany wg obowiązujących dla danego kierunku zasad i harmonogramu rekrutacji.
*Limit miejsc - 16
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.egzaminy: 14 - 16 lipca 2010r. ul. Wiśniowa 10 godz. 9:00ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.*Specjalności: nauczycielska; multimedia w edukacji artystycznej.
*Co zabrać ze sobą na egzamin:Na egzaminie praktycznym kandydat powinien być wyposażony w: brystol (4 sztuki) 100x70, klamry do zaczepienia brystolu na sztalugę, farby: tempery, oleje, akwarele, rysunek: węgiel, ołówek, kredki, pastele. Na egzaminie z rysunku i malarstwa obowiązywać będzie interpretacja podanego tematu.
*Sylwetka absolwenta:Studia stanowią połączenie ogólno humanistycznej wiedzy o współczesnej kulturze z praktyką własnej twórczości plastycznej (malarstwo, grafika warsztatowa, rysunek, projektowanie graficzne, fotografia, rzeźba). Absolwent posiada wiedzę oraz umiejętności wykwalifikowanego plastyka-twórcy oraz uczestnika i animatora kultury współczesnej, Potrafi realizować i upowszechniać różnorodne postaci przekazów wizualnych i medialnych dla celów artystycznych, edukacyjnych i użytkowych. Absolwent posiada poznawcze oraz praktyczne umiejętności funkcjonowania na rynku sztuki Jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w: ośrodkach i instytucjach kultury, sztuki i edukacji pozaszkolnej (muzeach, galeriach, domach kultury, ogniskach plastycznych itp.) oraz w ośrodkach promocyjnych i reklamowych. Wybór i ukończenie przedmiotów bloku kształcenia nauczycielskiego umożliwia podjęcie pracy w charakterze: nauczyciela plastyki w szkołach podstawowych i gimnazjach. Absolwent studiów I stopnia jest przygotowany do kontynuacji nauki na dwuletnich studiach drugiego stopnia oraz uzupełnienia kształcenia nauczycielskiego umożliwiającego podjecie pracy szkołach ponadgimnazjalnych. Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 ESOKJ.
4) GRAFIKA:*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo. Kandydaci przyjmo­wani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za poszczególne etapy.
*Etap 1. „stara" i "nowa" matura:Część praktyczna (0-90pkt.), składa się z egzaminu obej­mującego:rysunek (0-30pkt.) - studium martwej natury,malarstwo (0-30pkt.) - studium martwej natury,kompozycję (0-30pkt.) - interpretacja rysunkowa i / lub malarska podanego tematu.
*Etap 2.:Część teoretyczna (0-10pkt.), obejmująca:.„nowa" matura - konkurs świadectw - punkty do rankingu liczone będą zgodnie ze wzorem: R = 0,05hp + 0,05hr, , gdzie: hp - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie podstawowym, hr - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie rozszerzonym,
„stara" matura - rozmowa kwalifikacyjna, obejmuje wie­dzę z zakresu historii sztuki.Warunkiem dopuszczenia kandydata do Etapu 2 jest zdanie egzami­nu z umiejętności praktycznych. Egzamin z przedmiotów praktycz­nych uważa się za zdany, jeśli kandydat uzyskał łącznie z trzech sprawdzianów, co najmniej 30pkt. W przypadku osiągnięcia przez kandydatów jednakowej łącznej liczby punktów preferuje się osoby, które uzyskały wyższą sumę punktów ze sprawdzianów z umiejętno­ści praktycznych.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kierunek studiów: architektura wnętrz, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, grafika, malarstwo, ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęcie na studia, poza kierunkiem, na który chciałby być zakwalifikowana w pierwszej kolejności, dodatkowo drugi kierunek spośród wymienionych powyżej, na który chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany wg obowiązujących dla danego kierunku zasad i harmonogramu rekrutacji.
*Limit miejsc - 14
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.egzaminy: 14 - 16 lipca 2010r. ul. Wiśniowa 10 godz. 9:00ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Co zabrać ze sobą na egzamin:Na egzaminie praktycznym kandydat powinien być wyposażony w: brystol (4 sztuki) 100x70, klamry do zaczepienia brystolu na sztalugę, farby: tempery, oleje, akwarele, rysunek: węgiel, ołówek, kredki, pastele. Na egzaminie z rysunku i malarstwa obowiązywać będzie interpretacja podanego tematu.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent dzięki zdobytym umiejętnościom warsztatowym w zakresie tradycyjnych oraz współczesnych technik graficznych potrafi realizować się twórczo w obszarze sztuki oraz w dyscyplinach grafiki użytkowej: projektowej i wydawniczej. Osiągnięte wykształcenie humanistyczne i artystyczne umożliwia mu świadomie i odpowiedzialnie kształtować język współczesnej kultury wizualnej. Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 ESOKJ.
5) JAZZ I MUZYKA ESTRADOWA*Rodzaj studiów:studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie egzaminu, mającego na celu sprawdzenie umiejętności i wiedzy kandydata. Egzamin przeprowadzany jest dwuetapowo:
*Etap 1 „stara" i "nowa" matura:Składa się z egzaminu kierunkowo-praktycznego (0 - 80 pkt.). Jest on przeprowadzony w zależności od zainteresowań kandydata w jednej z trzech form realizacji a mianowicie:gra na instrumencie, śpiew, kompozycja i aranżacja. Warunkiem przejścia do Etapu 2 jest uzyskanie co najmniej 20 pkt. z Etapu 1.- gra na instrumencieczęść jazzowa – trzy różne stylistyczne standardy jazzowe (w tym blues) z improwizacją (0-60pkt.),egzamin ustny z kształcenia słuchu z zasadami muzyki (0-20pkt.).- śpiewczęść jazzowa - trzy standardy jazzowe, w tym blues (co najmniej jeden utwór w języku polskim) oraz recytacja tekstu: poezja lub proza (0-60pkt.),egzamin ustny z kształcenia słuchu z zasadami muzyki (0-20pkt.).- kompozycja i aranżacjaprzegląd, co najmniej trzech własnych prac kompozytorskich i/lub aranżacyjnych (0-40pkt.),egzamin z in­strumentu – trzy różne stylistycznie standardy jazzowe (w tym blues) z improwizacją (0-20pkt.),egzamin ustny z kształcenia słuchu z zasadami muzyki (0-20pkt.).
*Etap 2.:Składa się z części teoretycznej (0 - 20 pkt.)."nowa" matura - konkurs świadectw obejmujący wyniki uzy­skane z pisemnego egzaminu maturalnego z historii muzyki. Punkty do rankingu za konkurs świadectw wyliczone będą we­dług poniższego wzoru: R = 0,10hp + 0,10hr , gdzie: hp - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii muzyki na poziomie podstawowym, hr - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii muzyki na poziomie rozszerzonym,
„stara" matura - rozmowa kwalifikacyjna z zakresu: harmonii jazzowej i historii jazzu.Kandydaci przyjmowani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za poszczególne etapy. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z "nową" i "starą" maturą.
W przypadku kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia wymagane jest orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do studiowania na w/w kierunku, zawierające formułę: "badanie foniatryczne oraz audiogram pozwalają na podjęcie studiów na kierunku Jazz i muzyka estradowa".
Kandydat, który uzyskał pozytywny wynik z egzaminu praktycznego, lecz nie został zakwalifikowany do przyjęcia z powodu braku wolnych miejsc, może ubiegać się o przyjęcie na kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, w ramach wolnych miejsc. Ilość punktów uzyskana z egzaminu na kierunku Jazz i muzyka estradowa zostanie w takim przypadku zaliczona jako wynik egzaminu praktycznego na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.
*Limit miejsc - 8
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.egzaminy: 14 - 15 lipca 2010r. ul. Szafrana 8, Klub Jazzowy "U Ojca", godz. 9:00ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent jest przygotowany do prowadzenia samodzielnej pracy artystycznej jako solista, członek zespołów instrumentalnych i instrumentalno-wokalnych, jako kompozytor i aranżer muzyki jazzowej/rozrywkowej oraz jako instruktor zespołów estradowych. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia działalności w zakresie upowszechniania muzyki jazzowej i rozrywkowej. Absolwent nie posiada uprawnień do pracy w szkolnictwie. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
6) MALARSTWO:*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo. Kandydaci przyjmo­wani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za poszczególne etapy.
*Etap 1. „stara" i "nowa" matura:Część praktyczna (0-90pkt.), składa się z egzaminu obej­mującego:rysunek (0-30pkt.) - studium martwej natury,malarstwo (0-30pkt.) - studium martwej natury,kompozycję (0-30pkt.) - interpretacja rysunkowa i / lub malarska podanego tematu.
*Etap 2.:Część teoretyczna (0-10pkt.), obejmująca:„nowa" matura - konkurs świadectw - punkty do rankingu liczone będą zgodnie ze wzorem: R = 0,05hp + 0,05hr, , gdzie: hp - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie podstawowym, hr - uzyskany wynik z pisemnego egzaminu maturalnego z historii sztuki na poziomie rozszerzonym,
„stara" matura - rozmowa kwalifikacyjna, obejmuje wie­dzę z zakresu historii sztuki.Warunkiem dopuszczenia kandydata do Etapu 2 jest zdanie egzami­nu z umiejętności praktycznych. Egzamin z przedmiotów praktycz­nych uważa się za zdany, jeśli kandydat uzyskał łącznie z trzech sprawdzianów, co najmniej 30pkt. W przypadku osiągnięcia przez kandydatów jednakowej łącznej liczby punktów preferuje się osoby, które uzyskały wyższą sumę punktów ze sprawdzianów z umiejętno­ści praktycznych.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kierunek studiów: architektura wnętrz, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, grafika, malarstwo, ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęcie na studia, poza kierunkiem, na który chciałby być zakwalifikowana w pierwszej kolejności, dodatkowo drugi kierunek spośród wymienionych powyżej, na który chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany wg obowiązujących dla danego kierunku zasad i harmonogramu rekrutacji.
*Limit miejsc - 8
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.egzaminy: 14 - 16 lipca 2010r. ul. Wiśniowa 10 godz. 9:00ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Co zabrać ze sobą na egzamin:Na egzaminie praktycznym kandydat powinien być wyposażony w: brystol (4 sztuki) 100x70, klamry do zaczepienia brystolu na sztalugę, farby: tempery, oleje, akwarele, rysunek: węgiel, ołówek, kredki, pastele. Na egzaminie z rysunku i malarstwa obowiązywać będzie interpretacja podanego tematu.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent kierunku malarstwa to świadomy swej roli twórca sztuki, który dzięki posiadanej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu tradycyjnych i nowoczesnych form przekazu artystycznego, w sposób aktywny uczestniczy procesie kształtowania współczesnego oblicza kultury. Zdobyte umiejętności są środkiem do podejmowania wyzwań artystycznych wynikających z kreatywnej postawy wobec rzeczywistości i sztuki, wyrażanej językiem malarstwa. Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 ESOKJ. Absolwent studiów I stopnia jest przygotowany do kontynuacji nauki na studiach Idrugiego stopnia.
WYDZIAŁ EKONOMII I ZARZĄDZANIA:
1) BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE:
*Rodzaj studiów: 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyj­muje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za eg­zaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matu­ra) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,15p1 + 0,15p2 + 0,15o1 + 0,15o2 + 0,15d1 + 0,15d2 + 0,05m1 + 0,05m2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: geografia, historia, wiedza o społeczeństwie,m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka;przy interpretacji oznaczeń dla "starej matury":p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wy­branego,d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki;przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym,m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki, na poziomie podstawowym,m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent studiów, otrzymujący tytuł zawodowy licencjata, zostanie wyposażony w wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające na samodzielną (lub zespołową) pracę zawodową bezpośrednio po ukończeniu studiów. Absolwent uzyska specjalistyczną wiedzę dotyczącą pracy zawodowej w strukturach obronnych zarówno organizacji samorządowych jak i administracji państwowej. Zdobędzie umiejętności w zakresie rozpoznawania i diagnozowania zagrożeń oraz budowania programów bezpieczeństwa regionalnego. Zakres umiejętności absolwenta będzie dotyczył zarówno zdolności do reagowania w sytuacjach kryzysowych jak i dbanie o bezpieczeństwo w ramach profilaktyki zagrożeń w skali gminy i kraju. Proces kształcenia ukierunkowany jest na przygotowanie do pracy na stanowiskach wymagających gruntownej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, funkcjonowania systemu obronnego państwa, w tym roli i zadań sił zbrojnych w systemach bezpieczeństwa, narodowym i sojuszniczym. Kończąc studia na poziomie licencjackim absolwent jest w pełni przygotowany do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia w ramach kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oraz kierunkach pokrewnych.
2) EKONOMIA:* Rodzaj studiów: 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyj­muje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za eg­zaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matu­ra) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,15p1 + 0,15p2 + 0,15o1 + 0,15o2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent studiów, prowadzących do tytułu licencjata, jest przygotowany do wykonywania zawodu ekonomisty – jako specjalisty w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi lub materialnymi, przeprowadzającego w szczególności analizy dostępnych lub tworzonych informacji, wspierających podejmowanie racjonalnych decyzji, osadzonych w kanonach nauk ekonomicznych i społecznych. Program studiów umożliwia poznanie różnych aspektów działalności gospodarczej w sferze mikro- i makroekonomicznej. Daje absolwentowi umiejętność praktycznego wykorzystania metod i technik analizy ekonomicznej. Absolwent ma doskonałe przygotowanie zawodowe do samodzielnego podejmowania zadań gospodarczych i rozwiązywania problemów ekonomicznych. Tytuł zawodowy licencjata oznacza zdobycie wiedzy i umiejętności do podjęcia pracy w: przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych, bankach i instytucjach finansowych, towarzystwach zarządzania funduszami inwestycyjnymi, firmach konsultingowych, instytucjach publicznych (w tym również w organizacjach pozarządowych), jednostkach administracji centralnej i samorządowej, instytucjach zarządzania funduszami unijnymi. Kończąc studia na poziomie licencjackim absolwent jest w pełni przygotowany do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia, na tym samym lub podobnym kierunku.
3) ZARZĄDZANIE:*Rodzaj studiów:3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyj­muje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za eg­zaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matu­ra) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,15p1 + 0,15p2 + 0,15o1 + 0,15o2.
gdzie: m1, m2 - punkty z przedmiot matematyka,p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent studiów, otrzymujący tytuł zawodowy licencjata, posiada podstawową wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu, ekonomii oraz dyscyplin komplementarnych. Uzyskuje umiejętność wszechstronnej analizy zasobów wewnętrznych przedsiębiorstwa oraz jego otoczenia. Kluczową umiejętnością absolwenta jest przygotowanie do opracowania, wdrażania i kontroli programów operacyjnych strategii przedsiębiorstwa. Absolwent znajduje zatrudnienie na stanowiskach operacyjnych, analitycznych i menedżerów średniego szczebla zarządzania w przedsiębiorstwach, jednostkach administracji publicznej oraz instytucjach non-profit. Absolwent dysponuje niezbędną wiedzę do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki szerokiemu wykształceniu absolwent jest przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia w ramach kierunku Zarządzanie oraz kierunków pokrewnych.
WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI, INFORMATYKI I TELEKOMUNIKACJI:
1) AUTOMATYKA I ROBOTYKA:*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt..
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,15d1 + 0,15d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka i astronomia, informatyka, chemia;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważane są przedmioty o nazwach: fizyka, fizyka z astronomią.Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 75
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:Specjalność: automatyka przemysłowaAbsolwent jest przygotowany do projektowania i eksploatacji zautomatyzowanych układów napędowych w przedsiębiorstwach produkujących lub dostarczających sprzęt automatyki, projektujących lub eksploatujących przemysłowe układy automatyki, oraz konstruujących systemy pomiarowe na potrzeby automatyzacji i robotyzacji oraz automatyzacji badań eksperymentalnych.Specjalność: komputerowe systemy sterowania i diagnostykiAbsolwent jest przygotowany do projektowania i eksploatacji zautomatyzowanych systemów pomiarowych oraz monitorujących, wykorzystujących metody i techniki komputerowe; tworzenia i rozwijania specjalistycznego oprogramowania na potrzeby sterowania procesami produkcyjnymi i zarządzania oraz nadzoru nad eksploatacją komputerowych i klasycznych zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów przemysłowych.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent studiów inżynierskich otrzymuje przygotowanie do podjęcia pracy związanej z projektowaniem, uruchamianiem oraz eksploatacją nowoczesnych i klasycznych zakładów oraz systemów automatyki w zastosowaniach przemysłowych i pozaprzemysłowych. Posiada wiedzę specjalistyczną z zakresu sterowania procesów przemysłowych, komputerowych systemów automatyki, systemów diagnostyki, sztucznej inteligencji, budowy elementów i urządzeń automatyki, a także podstawową wiedzę w zakresie robotyki oraz algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych. Ponadto, program kształcenia obejmuje wiedzę interdyscyplinarną z zakresu: informatyki (m.in. projektowanie systemów informatycznych, tworzenie baz danych, przemysłowe sieci komputerowe, technika cyfrowa i oprogramowanie systemów komputerowych), elektroniki i mechaniki. W konsekwencji, absolwent może podjąć pracę zarówno w zakładach przemysłowych, jak i w ośrodkach badawczych związanych z przemysłem elektrotechnicznym, elektronicznym, chemicznym, maszynowym, przetwórstwa materiałów, spożywczym, oraz ochrony środowiska, a także w małych i średnich przedsiębiorstwach zatrudniających inżynierów z zakresu automatyki. Absolwent zna język obcy (do wyboru: angielski albo niemiecki) na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym w dziedzinie automatyki i robotyki. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
2) ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA:
*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt..;w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt..
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,15d1 + 0,15d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka i astronomia, informatyka, chemia;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:
w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony, w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny, za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważane są przedmioty o nazwach: fizyka, fizyka z astronomią.Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 105
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Specjalności:Specjalność: aparatura elektronicznaCelem studiów jest przygotowanie absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach, w których występuje konieczność projektowania, uruchamiania lub eksploatacji nowoczesnych urządzeń i systemów zarówno elektronicznych, jak i telekomunikacyjnych. Studia w szczególności przygotowują do pracy na stanowiskach wymagających umiejętności: projektowania, konstruowania i oprogramowania urządzeń i systemów elektronicznych realizowanych z zastosowaniem układów analogowych, cyfrowych i w technice mieszanej; projektowania i eksploatacji systemów do przetwarzania, przesyłania i przechowywania informacji audiowizualnych oraz narzędzi programowych technik multimedialnych; stosowania techniki mikroprocesorowej i technologii internetowych w aparaturze elektronicznej; posługiwania się nowoczesną aparaturą pomiarową; posługiwania się nowoczesnymi narzędziami programowymi do komputerowego wspomagania projektowania (CAD); projektowania systemów pomiarowo-sterujących.
Specjalność: elektronika przemysłowaUzyskana wiedza dotyczy problemów: budowy i eksploatacji układów elektronicznych i energoelektronicznych; technik sterowania procesami i urządzeniami elektrycznymi; kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) urządzeń elektrycznych; obsługi i programowania komputerów oraz pracy w sieciach informatycznych; zastosowania programów typu CAD do badań symulacyjnych i projektowania obwodów elektrycznych; komputerowej automatyki przemysłowej; programowania sterowników PLC; cyfrowej telewizji; podstaw elektroakustyki; elektronicznej aparatury medycznej. Po ukończeniu studiów absolwent: może pracować przy eksploatacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych; zna zasady budowy układów zasilania w telekomunikacji oraz filtrów zakłóceń elektromagnetycznych, a także racjonalne warunki ich stosowania; zna podstawy programowania mikroprocesorów i procesorów sygnałowych oraz podstawy metod cyfrowego przetwarzania sygnałów; zna zasady budowy układów cyfrowej telewizji, elektroakustyki oraz elektronicznej aparatury medycznej; zna warunki bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej oraz posiada wiedzę ekonomiczną dotyczącą racjonalnej gospodarki energią elektryczną.
Specjalność: teleinformatykaCelem studiów jest przygotowanie absolwentów do pracy u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, a także w różnego rodzaju firmach przy eksploatacji nowoczesnych urządzeń i systemów zarówno elektronicznych jak i telekomunikacyjnych. Studia w szczególności przygotowują do pracy na stanowiskach wymagających umiejętności: stosowania techniki mikroprocesorowej i cyfrowego przetwarzania sygnałów, a w szczególności procesorów sygnałowych i elektronicznych układów scalonych do realizacji poszczególnych bloków systemów telekomunikacyjnych; projektowania i eksploatacji systemów do przetwarzania i przechowywania informacji audiowizualnych oraz narzędzi programowych technik multimedialnych; stosowania technologii internetowych obejmujących w szczególności internetowe bazy danych, sieci komputerowe, usługi webowe; projektowanie i zarządzanie sieciami bezprzewodowymi; projektowanie i administrowanie systemów teleinformatycznych; projektowanie i administrowanie systemami bezpieczeństwa sieciowego; zarządzania usługami telekomunikacyjnymi.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent studiów inżynierskich I stopnia posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wdrażania i eksploatacji układów, urządzeń i systemów elektronicznych oraz systemów, sieci i usług telekomunikacyjnych. Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny oraz w przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych. Absolwent zna język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
3) ELEKTROTECHNIKA*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt..;w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt. .
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,15d1 + 0,15d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka i astronomia, informatyka, chemia;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważane są przedmioty o nazwach: fizyka, fizyka z astronomią.Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:Specjalność: cyfrowe systemy pomiaroweProgram specjalności opracowano z myślą o wykształceniu absolwenta przygotowanego do kreatywnej pracy w przemyśle, ośrodkach badawczo-rozwojowych, placówkach naukowych i wszędzie tam, gdzie występuje konieczność projektowania, uruchamiania lub użytkowania inteligentnych elementów rozproszonych systemów pomiarowo-sterujących oraz projektowania i użytkowania części sprzętowej oraz oprogramowania kompletnych systemów pomiarowych wykorzystywanych do wizualizacji i automatyzacji obiektów i procesów technologicznych. Specjalność ta w szczególności przygotowuje do pracy na stanowiskach wymagających umiejętności: projektowania, konstruowania i oprogramowania mikroprocesorowych przyrządów pomiarowych; posługiwania się nowoczesną aparaturą pomiarową; posługiwania się nowoczesnymi narzędziami programowymi do komputerowego wspomagania projektowania (CAD); stosowania techniki mikroprocesorowej i technologii internetowych w aparaturze elektronicznej; wykorzystania zaawansowanych technik pomiarowych; projektowania laboratoryjnych i przemysłowych komputerowych systemów pomiarowo-sterujących; analizy, projektowania i integracji rozproszonych sieci przemysłowych; projektowania systemów wizualizacji i systemów eksperckich.
Specjalność: elektroenergetyka i energoelektronikaW ramach studiów absolwent przygotowany jest do projektowania i eksploatacji urządzeń elektrycznych i energoelektronicznych oraz rozwiązywania problemów naukowo-technicznych w tych dziedzinach. W ramach specjalności uzyskuje się przygotowanie m.in. w zakresie: budowy, projektowania i eksploatacji układów elektronicznych i energoelektronicznych stosowanych m.in. do regulacji parametrów energii elektrycznej, w tym w układach napędowych, grzejnych itp.; umiejętności obsługi i programowania komputerów pracujących w systemach DOS, UNIX; programowania mikroprocesorów, w tym procesorów sygnałowych (DSP) oraz programowania sterowników PLC; pracy z programami zarządzania, nadzoru i rejestracji danych, w tym w systemach automatyki przemysłowej; umiejętności pracy w sieciach informatycznych. Po ukończeniu studiów absolwent posiada gruntowną wiedzę w zakresie: budowy, projektowania i eksploatacji układów napędowych o różnych mocach i do różnych zastosowań; budowy i sterowania przekształtników energoelektronicznych oraz filtrów zakłóceń elektromagnetycznych, a także racjonalnych warunków ich stosowania; bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej oraz posiada wiedzę ekonomiczną dotyczącą racjonalnej gospodarki i sterowania energią elektryczną.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku elektrotechnika otrzymuje tytuł inżyniera i jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej zarówno w zakładach przemysłowych zajmujących się wytwarzaniem, przesyłem i użytkowaniem energii elektrycznej, jak i innych. Jest również przygotowany do pracy w zakładach produkcyjnych lub montażowych, jednostkach projektowych i konstrukcyjnych oraz innych jednostkach związanych z budową i eksploatacją elektrowni, sieci przesyłowych, instalacji i stacji elektroenergetycznych, aparatury i systemów pomiarowo-sterujących. Specjalności Cyfrowych Systemów Pomiarowych oraz Elektroenergetyki iEnergoelektroniki opracowano z myślą o przygotowaniu: do pracy w przemyśle różnych branż i ośrodkach badawczych w zakresie: użytkowania aparatury pomiarowej, systemów pomiarowych, systemów pomiarowo-sterujących lub systemów diagnostycznych, w biurach konstrukcyjnych i projektowych, w których występuje konieczność projektowania lub oprogramowania elektronicznej aparatury pomiarowej, rozproszonych systemów pomiarowo-sterujących wykorzystywanych do automatyzacji obiektów i procesów technologicznych. Student przygotowany jest do pracy na stanowiskach wymagających umiejętności: tworzenia oprogramowania i uruchamiania urządzeń mikroprocesorowych; posługiwania się nowoczesną aparaturą pomiarową i wykorzystania podstawowych technik pomiarowych; posługiwania się nowoczesnymi narzędziami programowymi do komputerowego wspomagania projektowania (CAD); konfigurowania i eksploatacji sieci sensorowych; użytkowania i oprogramowania laboratoryjnych i przemysłowych komputerowych systemów pomiarowych; może pracować w energetyce zawodowej oraz jako energetyk przy eksploatacji urządzeń elektrycznych, jako konstruktor urządzeń elektronicznych i energoelektronicznych; zna topologie i metody sterowania przekształtników energoelektronicznych oraz urządzeń poprawiających jakość zasilania; zna metody projektowania i eksploatację układów napędowych; zna zasady programowania mikroprocesorów i procesorów sygnałowych oraz metody cyfrowego przetwarzania sygnałów; zna warunki bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej oraz posiada wiedzę ekonomiczną dotyczącą racjonalnej gospodarki energią elektryczną.do projektowania układów elektrycznych i energoelektronicznych oraz rozwiązywania problemów naukowo-technicznych (sterowania procesami wytwarzania, przesyłu i zasilania energią elektryczną; automatyki gwarantującej niezawodność dostaw i jakość parametrów energii elektrycznej; projektowania i eksploatacji układów elektronicznych i energoelektronicznych; kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń elektrycznych; zastosowania programów typu CAD do badań symulacyjnych i projektowania systemów i urządzeń elektrycznych; cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz programowania mikroprocesorów i procesorów sygnałowych; programowania sterowników PLC; pracy z programami zarządzania, nadzoru i rejestracji danych w systemach automatyki przemysłowej).
Po ukończeniu studiów absolwent:• może pracować w energetyce zawodowej oraz jako energetyk przy eksploatacji urządzeń elektrycznych, jako konstruktor urządzeń elektronicznych i energoelektronicznych;• zna topologie i metody sterowania przekształtników energoelektronicznych oraz urządzeń poprawiających jakość zasilania;• zna metody projektowania i eksploatację układów napędowych;• zna zasady programowania mikroprocesorów i procesorów sygnałowych oraz metody cyfrowego przetwarzania sygnałów;• zna warunki bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej oraz posiada wiedzę ekonomiczną dotyczącą racjonalnej gospodarki energią elektryczną.
4) INFORMATYKA*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,15d1 + 0,15d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka i astronomia, informatyka, chemia;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią.Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 150
*Kalendarz rekrutacji:przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:Specjalność: sieciowe systemy informatyczneProgram specjalności Sieciowe Systemy Informatyczne opracowano z myślą o wykształceniu absolwenta posiadającego możliwie wszechstronną wiedzę ogólną z zakresu technik tworzenia złożonych narzędzi informatycznych i administrowania sieciami komputerowymi oraz sieciami mobilnymi. W szczególności obejmuje on poznanie zasad projektowania systemów informatycznych zgodnie z najnowszymi trendami inżynierii oprogramowania. Pozwala zapoznać się z najważniejszymi zasadami i środowiskami programowania sekwencyjnego i rozproszonego. Mają możliwość zaznajomienia się z technikami grafiki komputerowej, tworzenia cyfrowej animacji i cyfrowej obróbki obrazów wizyjnych. Absolwent przygotowany jest do projektowania, instalowania i administrowania sieciami komputerowymi, jak również do tworzenia usług i administrowania w sieciach mobilnych. Nie obce są mu techniki zapewnienia bezpieczeństwa w systemach i sieciach komputerowych. Kończąc studia absolwent posiada wiedzę potrzebną do uczestniczenia w dużych projektach informatycznych oraz projektowania i eksploatacji dużych systemów informacyjnych. Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy wszędzie tam, gdzie są projektowane, produkowane, eksploatowane, bądź dystrybuowane narzędzia informatyczne, zarówno jednostanowiskowe jak i w s®odowiskach rozproszonych i mobilnych. Absolwenci umieją biegle stosować nowoczesne narzędzia konstruowania oprogramowania, łącząc możliwości oprogramowania i sprzętu elastycznie dobierając techniki rozwiązywania problemów informatycznych. Potrafią projektować i administrować sieci komputerowe i sieci mobilne.Potencjalne miejsca pracy dla absolwentów to przedsiębiorstwa i firmy, w których wytwarza się i rozwija oprogramowanie systemowe i aplikacyjne, przedsiębiorstwa i instytucje eksploatujące lokalne i rozległe sieci komputerowe, w tym sieci mobilne, instytucje, które zajmują się projektowaniem baz danych, informatyzacją zarządzania firmami lub informatyzacją biur i urzędów administracji, oraz firmy prowadzące doradztwo w zakresie projektowania systemów informatycznych i zintegrowanych systemów zarządzania przedsiębiorstwem.
Specjalność: przemysłowe systemy informatyczneProgram specjalności opraco wano z myślą o przygotowaniu absolwentówdo kreatywnej pracy w sferze wytwarzania (firmy państwowe i prywatne,elektrownie, kopalnie, itd.), placówkach naukowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, usługach (banki, szpitale, poczta, transport itp.) oraz administracji (biura i urzędy) i wszędzie tam, gdzie występuje konieczność projektowania, uruchamiania i użytkowania systemów komputerowych przeznaczonych do monitorowania i automatyzacji obiektów i procesów technologicznych. W szczególności specjalność Przemysłowe Systemy Informatyczne przygotowuje do pracy na stanowiskach: specjalisty informatyka, projektanta i integratora sieci przemysłowych i sieci komputerowych, projektanta i administratora przemysłowych systemów informatycznych. Absolwent tej specjalności uzyskuje niezbędne przygotowanie uczestnicząc w zajęciach audytoryjnych i laboratoryjnych zintegrowanych wokół następujących bloków tematycznych: zastosowanie technik mikroprocesorowych sprzętu komputerowego, obejmującego w szczególności: architekturę komputerów, układy i systemy mikroprocesorowe, oprogramowanie aparatury mikroprocesorowej, techniki cyfrowego przetwarzania sygnałów, elementy grafiki komputerowej, systemy komputerowego wspomagania projektowania, obejmującego w szczególności: nowoczesne pakiety projektowania inżynierskiego, pakiety cyfrowego przetwarzania sygnałów, pakiety projektowania systemów wizualizacji, pakiety projektowania szkieletowych systemów eksperckich, systemy informatyczne, obejmujące w szczególności: relacyjne, obiektowe i rozproszone bazy danych, projektowanie, budowę i obsługę systemów wizualizacji i systemów eksperckich, systemy czasu rzeczywistego, przetwarzanie w systemach rozproszonych, technologie internetowe.
*Sylwetka absolwenta:Absolwent studiów inżynierskich pierwszego stopnia posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz dodatkowo wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów informatycznych. Dobrze zna zasadybudowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Posiada umiejętność programowania komputerów i zna zasady inżynierii oprogramowaniaw stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Ma także podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji człowiek-komputer. Swoją wiedzę i umiejętności umie wykorzystać w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Absolwent studiów inżynierskich pierwszego stopnia zna język angielski na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu informatyki. Jest przygotowany do pracy w firmach informatycznych zajmujących się budową, wdrażaniem lub pielęgnacją narzędzi i systemów informatycznych oraz w innych firmach i organizacjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane oraz do podjęcia studiów drugiego stopnia.Program dydaktyczny specjalności Inżynieria Systemów Mikroinformatycznych opracowano pod kątem wykształcenia specjalisty z umiejętnościami rozwiązywania problemów projektowych w dziedzinie inżynierii systemów mikroinformatycznych, posługującego się nowoczesnymi narzędziami informatycznymi i wykorzystującego nowoczesną technikę komputerową.W ramach specjalności uzyskuje się przygotowanie w zakresie: podstaw informatyki teoretycznej, inżynierii oprogramowania, inżynierii komputerowej i elektroniki; zasad projektowania, budowy, zarządzania i pracy z nowoczesnymi systemami operacyjnymi; architektur i podstaw matematycznych współczesnych komputerów, w tym mikrokontrolerów i mikroprocesorowych systemów wbudowanych; algorytmów genetycznych i zaawansowanych technik algorytmicznych; programowania komputerów dla systemów operacyjnych (tradycyjnego i z wykorzystaniem technik multimedialnych); sieci komputerowych, w tym: zasad budowy, projektowania, obsługi oraz użytkowania sieci lokalnych i rozległych, sieci globalnej INTERNET, pracy z sieciowymi systemami komputerowymi; zastosowania technik informatycznych i sprzętu komputerowego do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwami i administracją; projektowania systemów zarządzania informacją i obsługi baz danych zarówno biurowych, jak i korporacyjnych; udostępniania, analizowania i wymiany informacji zgromadzonych w bazach danych poprzez sieć INTERNET; modelowania, symulacji i syntezy systemów cyfrowych z wykorzystaniem języków opisu sprzętu (HDL) oraz ich diagnostyki; bezpieczeństwa, ochrony danych elektronicznych (podpis elektroniczny, algorytmy szyfrujące, bezpieczeństwo kart elektronicznych) i podstaw kryptologii (zarówno kryptografii, jak i kryptoanalizy); programowania aplikacji biznesowych i mobilnych; projektowanie systemów internetowych oraz administrowania systemami informatycznymi i ich testowania.Absolwenci specjalności Inżynieria Systemów Mikroinformatycznych nabywają umiejętności i kompetencji w zakresie świadomego podejmowania i pełnienia ról w projekcie, praktycznego stosowania technologii IT w zadaniach projektowych, stosowania technik i narzędzi zarządzania projektem i realizacji zadań zespołowych.Absolwent specjalności Inżynieria Systemów Mikroinformatycznych może pracować na stanowiskach: informatyka, elektronika specjalizującego się w wykorzystaniu nowoczesnych środków informatycznych; projektanta oprogramowania i programisty; projektanta i administratora sieci komputerowych oraz systemów informatycznych; konstruktora systemów komputerowych i mikroprocesorowych.
WYDZIAŁ FIZYKI I ASTRONOMII:
1) ASTRONOMIA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt.; mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,05o1 + 0,05o2 + 0,20f1 + 0,20f2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
f1, f2 - punkty za przedmiot fizyka i astronomia (gdy go brak, punkty za przedmiot informatyka (i1, i2));
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
f1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z fizyki,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z fizyki,
i1, i2 - punkty za część ustną egzaminu maturalnego z informatyki,
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
f1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym,
i1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z informatyki na poziomie podstawowym,
i2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z informatyki na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 30
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Specjalność: astrofizyka komputerowa
*Sylwetka absolwenta:
Podczas nauki studenci będą poznawać w atrakcyjny sposób nowoczesne techniki informatyczne poprzez studiowanie procesów fizycznych zachodzących we Wszechświecie. W tym sensie proponowany program odbiega zasadniczo od typowych studiów astronomicznych. W programie przedmiotów specjalistycznych nacisk będzie położony na symulacje komputerowe procesów astrofizycznych (w tym generowanie danych syntetycznych) oraz analizę syntetycznych i obserwacyjnych danych cyfrowych. Najlepsi absolwenci będą mieli szansę podjęcia magisterskich studiów drugiego stopnia w zakresie astrofizyki komputerowej (lub na dowolnie innym ścisłym kierunku).oraz doktoranckich studiów trzeciego stopnia prowadzącym do uzyskania stopnia doktora. Jednak znakomita większość absolwentów będzie mogła znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach, w których masowo przetwarza się i analizuje dane cyfrowe (przemysł, telekomunikacja, bankowość, medycyna, itp.). Nasi absolwenci będą nie tylko swobodnie posługiwać się technikami komputerowymi, ale będą również posiadać umiejętności w zakresie programowania (w tym również systemowego), obsługi sieci komputerowych, a przede wszystkim przetwarzania oraz wszechstronnej analizy danych cyfrowych. Ogólna edukacja naukowa w dziedzinie fizyki, astronomii i astrofizyki, świadcząca o szerokich horyzontach myślowych oraz umiejętnościach niestandardowego podejścia do rozwiązywania różnych problemów, powinna być atutem na rynku pracy nowoczesnych technologii. Szczególnie wartościowe mogą być doświadczenia uzyskane przy obsłudze supernowoczesnej aparatury badawczej podczas praktyk astronomicznych i radioastronomicznych. Studenci będą mogli odbyć również krótkie praktyki informatyczne w firmach regionu lubuskiego. Mimo, że nasi absolwenci nie będą mieli oficjalnego wykształcenia w dziedzinie informatyki, ich umiejętności informatyczne na pewno okażą się atrakcyjne na rynku pracy. Ponadto studenci będą mogli na życzenie zaliczyć nadobowiązkowe przedmioty pedagogiczne, co pozwoli uzyskać uprawnienia do nauczania fizyki z astronomią oraz informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
2) FIZYKA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt.; mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,05o1 + 0,05o2 + 0,20f1 + 0,20f2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
f1, f2 - punkty za przedmiot fizyka i astronomia (gdy go brak, punkty za przedmiot informatyka (i1, i2));
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
f1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z fizyki,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z fizyki,
i1, i2 - punkty za część ustną egzaminu maturalnego z informatyki,
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
f1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym,
i1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z informatyki na poziomie podstawowym,
i2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z informatyki na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:
w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 30
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010r
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Specjalności: ekofizyka; fizyka komputerowa; fizyka ogólna; fizyka nauczycielska
WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY:
1) FILOLOGIA, FILOLOGIA ANGIELSKA*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów.
Dla kandydatów z klas dwujęzycznych, którzy zdawali na egzaminie maturalnym język angielski, liczba uzyskanych punktów jest liczona z wagą 1,2. Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów rekrutacyjnych wynosi wówczas łącznie 120.
Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,5o1 + 0,5o2
gdzie: o1, o2 - punkty za przedmiot język angielski;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka angielskiego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka angielskiego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z języka angielskiego do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja z języka angielskiego wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z języka angielskiego, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny z języka angielskiego.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka angielskiego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności: nauczycielska; translatoryka
*Sylwetka absolwenta:
W programie studiów znajdują się między innymi takie przedmioty jak: wiedza o krajach angielskiego obszaru językowego, literatura, kultura i historia krajów anglosaskich, nauka o języku i jego odmianach, językoznawstwo oraz metodyka nauczania języka angielskiego. Studentów obowiązuje ponadto lektorat wybranego języka (niemiecki, francuski). Wszystkie zajęcia kierunkowe prowadzone są w języku angielskim. Absolwenci specjalności nauczycielskiej uzyskują uprawnienia do nauczania języka angielskiego w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich.
2) FILOLOGIA, FILOLOGIA GERMAŃSKA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów.
Dla kandydatów z klas dwujęzycznych, którzy zdawali na egzaminie maturalnym język niemiecki, liczba uzyskanych punktów jest liczona z wagą 1,2. Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów rekrutacyjnych wynosi wówczas łącznie 120. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R= 0,5o1 + 0,5o2 gdzie: o1, o2 - punkty za przedmiot język niemiecki;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka niemieckiego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka niemieckiego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z języka niemieckiego do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja z języka niemieckiego wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z języka niemieckiego, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny z języka niemieckiego.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka niemieckiego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności: nauczycielska; translatoryka
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent specjalności filologia germańska reprezentuje wysoki poziom przygotowania ogólnohumanistycznego. Jest specjalistą w zakresie literatury, kultury oraz historii niemieckiego obszaru językowego, a także w zakresie znajomości języka niemieckiego. W ramach tej specjalności student może wybrać też zajęcia w zakresie językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa lub metodyki.
3) FILOLOGIA POLSKA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,5p1 + 0,5p2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z języka polskiego do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że: w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z języka polskiego, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny z języka polskiego.
*Limit miejsc - 90
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności: edytorska; nauczycielska
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego powinien posiadać wszelkie niezbędne wiadomości i umiejętności, w szczególności zaś:
- posiada wiedzę o procesie historyczno-literackim, wyróżniając okresy, prądy, kierunki literackie. Zna podstawowe prawa rządzące badaniem historycznoliterackim,
- zna podstawowe dzieła literatury polskiej, ich autorów, potrafi bezbłędnie umiejscowić zdarzenia w porządku synchronicznym i diachronicznym,
- posiada umiejętności analizy i interpretacji dzieła literackiego, a także zdolność zapisania poczynionych wniosków w różnych formach podawczych,
- zna kanoniczne dzieła literatury światowej, ich autorów, ma podstawowe informacje na temat procesów historycznoliterackich w innych krajach,
- śledzi na bieżąco literaturę polską, czasopiśmiennictwo, dyskusje kulturowe,
- zna podstawowe pojęcia teoretycznoliterackie i umie je zastosować w trakcie badania dzieła,
- rozumie procesy metodologiczne, ich sens, strukturę. Umie ocenić skuteczność poszczególnych metod i wagę określonych metodologii. Falsyfikuje sądy literackie, posługując się rozmaitymi metodologiami,
- zna elementarne pojęcia retoryczne, potrafi je wykorzystać w praktyce. Rozumie zasady erystyki,
- posiadł umiejętność posługiwania się poprawnym językiem polskim, stosuje w praktyce zasady kultury języka,
- zna podstawowe pojęcia gramatyczne, w świetle najnowszego stanu badań i typów gramatyk. Potrafi zanalizować komunikat posługując się profesjonalnymi określeniami językoznawczymi,
- posiadł podstawowe umiejętności w zakresie gramatyki historycznej języka polskiego,
- zna historię języka polskiego, umie określić jego miejsce i usytuowanie w systemie języków słowiańskich, indoeuropejskich, ogólnoświatowych,
- rozumie prawa językoznawcze oraz zasady rządzące systemami językowymi,
- posiada wiedzę o podstawowych prawach komunikacji społecznej,
- rozpoznaje i klasyfikuje odmiany języka polskiego, gwary, dialekty,
- zna przynajmniej jeden język obcy na poziomie umożliwiającym konwersację oraz korzystanie z literatury obcojęzycznej,
- w stopniu podstawowym opanował język łaciński,
- posiadł elementarną wiedzę w zakresie historii Polski, filozofii oraz historii sztuki,
- ponadto absolwent filologii polskiej UZ uzyskuje określoną wiedzę i nabywa określone umiejętności po ukończeniu obowiązkowej specjalizacji.
4) FILOLOGIA, FILOLOGIA ROMAŃSKA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów.
Dla kandydatów z klas dwujęzycznych, którzy zdawali na egzaminie maturalnym język francuski, liczba uzyskanych punktów jest liczona z wagą 1,2. Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów rekrutacyjnych wynosi wówczas łącznie 120. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,3o1 + 0,3o2 + 0,2d1 + 0,2d2
gdzie: o1, o2 - punkty za przedmiot język francuski,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: język obcy nowożytny (inny niż język francuski), język łaciński i kultura antyczna;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej "matury:
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka francuskiego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka francuskiego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka francuskiego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 40
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności: nauczycielska; translatoryka
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent tej specjalności uzyskuje tytuł licencjata, który pozwala mu kontynuować studia na poziomie magisterskim na wybranym uniwersytecie w Polsce lub we Francji, bez konieczności ubiegania się o wizę pobytową. Posiada on bardzo dobrą znajomość języka francuskiego wspartą wiedzą z zakresu językoznawstwa, gramatyki historii i cywilizacji oraz literatury francuskiego obszaru językowego. Absolwent posiada też dobrą znajomość dydaktyki języka francuskiego, zna psychologiczno – pedagogiczne podstawy nauczania i uczenia się języków obcych. W ramach zajęć warsztatowych studenci mogą wybierać wśród licznych propozycji takich jak: gazeta, francuski biznesu, film, kino francuskie, teatr, kabaret bądź Internet. Mogą też w ramach umowy o współpracy bilateralnej i programu SOCRATES/ERAZMUS wyjechać na staż do Francji, aby doskonalić język. Dobre przygotowanie pedagogiczne i metodyczne upoważnia absolwentów do nauczania języka francuskiego w grupach początkujących i zaawansowanych od przedszkola począwszy na szkole średniej skończywszy.
5) FILOLOGIA, FILOLOGIA ROSYJSKA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów.
Dla kandydatów z klas dwujęzycznych, którzy zdawali na egzaminie maturalnym język rosyjski, liczba uzyskanych punktów jest liczona z wagą 1,2. Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów rekrutacyjnych wynosi łącznie 120. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,3o1 + 0,3o2 + 0,2d1 + 0,2d2
gdzie: o1, o2 - punkty za przedmiot język rosyjski,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: język obcy nowożytny (inny niż język rosyjski), język łaciński i kultura antyczna;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka rosyjskiego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka rosyjskiego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności: nauczycielska; translatoryka biznesowa
*Sylwetka absolwenta:
Ukończenie studiów zapewnia absolwentom opanowanie języka rosyjskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się w codziennych kontaktach z nosicielami języka. Absolwent filologii rosyjskiej powinien być nie tylko specjalistą w zakresie języka rosyjskiego, ale również literatury rosyjskiej. Powinien posiadać wiedzę o współczesnym języku rosyjskim oraz jego historii, wiedzę o historii literatury rosyjskiej, wybitnych twórcach i ich dziełach oraz wiedzę o kulturze Rosji. Stąd większość przedmiotów podstawowych i kierunkowych, a także część zajęć fakultatywnych prowadzona jest w języku rosyjskim. Specjalizacja nauczycielska daje uprawnienia do nauczania języka rosyjskiego oraz drugiego przedmiotu – w ramach dodatkowej specjalności nauczycielskiej wybieranej z oferty zatwierdzonej przez dziekana. Specjalizacja translatoryczna daje podstawy do wykonywania w przyszłości zawodu tłumacza czy redaktora w wydawnictwach obsługujących edycję tekstów w języku rosyjskim. Specjalność „Język rosyjski w biznesie" została przygotowana dla studentów, którzy pragną po ukończeniu studiów pracować w przedsiębiorstwach i instytucjach utrzymujących kontakty z Rosją. Absolwenci filologii rosyjskiej mogą również ubiegać się o pracę w środkach masowego przekazu, urzędach administracji publicznej, instytucjach kulturalnych czy biurach turystycznych.
6) FILOZOFIA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,2fi1 + 0,2fi2 + 0,1p1 + 0,1p2 + 0,1o1 +0,1o2 + 0,1d1 +0,1d2
gdzie: fi1, fi2 - punkty za przedmiot filozofia,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
fi1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z filozofii,
fi2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z filozofii,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
fi1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z filozofii na poziomie podstawowym,
fi2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z filozofii na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią, jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia", za równoważny przedmiotowi informatyka uważany jest przedmiot o nazwie: elementy informatyki, podstawy informatyki, technologia informacyjna.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 75
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:filozofia ogólna;nauczycielska
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów filozoficznych na Uniwersytecie Zielonogórskim ma solidne przygotowanie w zakresie podstawowych dyscyplin filozoficznych: historii filozofii, ontologii, epistemologii, metodologii nauk, logiki, etyki, filozofii społecznej i estetyki. Poza tym absolwent ma pełne kwalifikacje nauczycielskie. Dodatkowo absolwent posiada zaawansowane i wyspecjalizowane akademicko umiejętności w zakresie co najmniej jednego języka obcego, które umożliwiają mu swobodną lekturę tekstów filozoficznych i uczestnictwo w wykładach wygłaszanych w tym języku. W zasadzie jego umiejętności językowe powinny być wystarczające do kontynuowania studiów za granicą. Wykształcenie absolwenta uzupełniają przedmioty dodatkowe – psychologia, socjologia i ewentualnie inne humanistyczne lub przyrodnicze, według jego wyboru, stosownie do specjalizacji filozoficznej – oraz specjalistyczne przedmioty filozoficzne. Instytut Filozofii UZ dysponuje szczególnie bogatą ofertą specjalizacyjną w zakresie logiki i filozofii nauki, ale oferuje również specjalizację w zakresie etyki, estetyki, filozofii kultury, filozofii społecznej i filozofii prawa oraz wybranych zagadnień historii filozofii. Zadaniem studiów jest przygotowanie studentów do późniejszej pracy w szkołach gimnazjalnych w charakterze nauczycieli filozofii lub do późniejszego podjęcia uzupełniających studiów magisterskich. W proponowanym programie szczególny nacisk położono na zagadnienia historii filozofii, logiki i metodologii, uwzględniono też problematykę filozofii społecznej i filozofii religii, estetykę, etykę, antropologię filozoficzną, ontologię, teorię poznania, psychologię oraz potrzebę nauczania praktycznych podstaw informatyki. Absolwent zaocznych licencjackich studiów filozoficznych zdobywa solidne wykształcenie w zakresie podstawowych dyscyplin filozoficznych wymienionych wyżej, uzyskując tym samym kwalifikacje do nauczania filozofii i etyki w gimnazjach.
7) HISTORIA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,5d1 + 0,5d2
gdzie: d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 90
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności: nauczycielska; zarządzanie dokumentacją i informacją
*Sylwetka absolwenta:
Absolwenci kierunku historia uzyskują wszechstronną wiedzę i umiejętności do wykonywania zawodu nauczyciela, są przygotowani do pracy w różnego rodzaju instytucjach i organizacjach samorządowych czy państwowych. Absolwent historii studiów pierwszego stopnia posiada wiedzę historyczną z zakresu dziejów regionu, Polski i powszechnych oraz umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji, selekcji pozyskanych informacji, oceny ich rzetelności i przydatności dla rozwiązania postawionego zadania, umiejętność dyskutowania na tematy naukowe i uzasadnienia własnego stanowiska. Studia historyczne przygotowały również gruntownie do prowadzenia własnych badań pod kierunkiem samodzielnych pracowników naukowych. Absolwent historii posiada umiejętności w zakresie: wyszukiwania informacji, przygotowywania raportów i komunikatów, posługiwania się językiem pisanym i mówionym oraz otwartości na inne kultury.
Specjalność: nauczycielska
Absolwent kierunku historia o głównej specjalizacji nauczycielskiej historia został przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela w ramach kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły. Nabył wiadomości i umiejętności praktyczne związane z pracą w szkole podstawowej i gimnazjum. Uzyskał on również ogólne, humanistyczne wykształcenie, a także specjalistyczne z zakresu dydaktyki historii, psychologii, pedagogiki, emisji głosu, szkolnej komunikacji interpersonalnej oraz odbył praktyki pedagogiczne. W oparciu o zdobyte wykształcenie posiada umiejętność skutecznego prowadzenia zajęć dydaktycznych i wspierania rozwoju intelektualnego ucznia. Absolwent uzyskał ponadto umiejętności praktyczne (sprawna obsługa komputera, znajomość łaciny oraz przynajmniej jednego nowożytnego języka obcego), które mogą być przydatne w pracy zawodowej. W zakresie specjalności dodatkowej posiada uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu.
Specjalność: zarządzanie dokumentacją i informacją
Absolwent kierunku historia o specjalności zarządzanie dokumentacją i informacją zdobył wiadomości i umiejętności praktyczne związane z obsługą kancelarii, zarządzaniem dokumentacją i informacją w archiwum. Uzyskał ogólne, humanistyczne wykształcenie, a także specjalistyczne z zakresu ustawodawstwa archiwalnego, teorii zarządzania i administracji, zarządzania dokumentacją oraz odbył praktykę zawodową. Absolwent uzyskał ponadto umiejętności praktyczne (sprawna obsługa komputera, znajomość łaciny oraz przynajmniej jednego nowożytnego języka obcego), które mogą być przydatne w pracy zawodowej w administracji państwowej, organach samorządowych, instytucjach prywatnych na stanowiskach związanych z obsługą kancelarii, prowadzeniem archiwów zakładowych, ośrodków dokumentacyjnych i informacyjnych oraz składnic akt.
8) INFORMACJA NAUKOWA I BIBLIOTEKOZNAWSTWO
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,5d1 + 0,5d2
gdzie: d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka i astronomia, historia, historia sztuki, informatyka, język angielsk, język łaciński i kultura antyczna, język polski, wiedza o społeczeństwie;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią, za równoważny przedmiotowi informatyka uważany jest przedmiot o nazwie: elementy informatyki, podstawy informatyki, technologia informacyjna.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:
Specjalność: edytorstwo informatyczne
Absolwent specjalności edytorstwo informatyczne jest przygotowany do profesjonalnego opracowania dokumentów tekstowych, w tym poprawnej edycji oraz składu. Jest zapoznany z najistotniejszymi zasadami korektorskimi, posiada warsztat edytora i wydawcy, umie rozpoznać i opisać różne kategorie druków. Orientuje się w edytorstwie przestrzennym, również pozaksiążkowym. Ponadto jest przygotowany do obsługi i konstruowania baz danych, tworzenia swoistych baz i systemów informatycznych (zintegrowanych oraz wewnętrznych). Potrafi stworzyć i profesjonalnej obsłużyć strony WWW, umie napisać i wdrożyć programy biblioteczne, zna zasady administrowania siecią informatyczną, potrafi modyfikować, w ramach uprawnień, istniejące systemy informacji. Zna również metody pracy z czytelnikami i użytkownikami informacji oraz kształcenia użytkowników. Umie promować działalność biblioteczną, informacyjną oraz z zakresu czytelnictwa. Zna prawo autorskie, biblioteczne i informacyjne oraz normy edytorskie. .
Specjalność: bibliotekarstwo edukacyjne
Kończąc tę specjalność absolwent uzupełnia posiadane wykształcenie pedagogiczne (jeśli jest już absolwentem właściwych studiów pierwszego stopnia) i może podjąć pracę w charakterze nauczyciela-bibliotekarza w placówkach szkolno-wychowawczych, uzyskuje również wiedzę i umiejętności pozwalające na twórcze włączanie się w proces dydaktyczny na poziomie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Umie promować działalność biblioteczną, informacyjną oraz z zakresu czytelnictwa. Ponadto zna prawo autorskie, biblioteczne i informacyjne.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów pierwszego stopnia w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa posiada ogólną wiedzę dotyczącą źródeł informacji, procesów informacyjnych oraz z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Zna metody i techniki stosowane w procesach informacyjno-bibliotecznych. Posiada umiejętności sprawnego wyszukiwania, selekcji i oceny jakości informacji oraz tworzenia i przetwarzania informacji (w tym bibliotecznych narzędzi informacji o zbiorach).
Jest przygotowany do pracy w różnych instytucjach działających w sferze komunikacji publicznej, kultury, edukacji, biznesu, nauki i administracji zajmujących się gromadzeniem, opracowaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem dokumentów i zbiorów informacji o dokumentach oraz systemami informacyjnymi. Jest również przygotowany do pracy w ośrodkach i centrach informacji, pracowniach bibliograficznych, wydawnictwach, archiwach i księgarniach. Zna język obcy (angielski) na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Wreszcie – jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia, przede wszystkim na kierunkach humanistycznych (zwłaszcza informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, filologia polska), a w przypadku ukończenia specjalności edytorstwo informatyczne – dzięki znaczącej obecności w jej programie ramowym przedmiotów ścisłych – na takich kierunkach, jak: informatyka, zarządzanie i marketing itd.
9) POLITOLOGIA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,5d1 + 0,5d2
gdzie: d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: filozofia, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalność: marketing polityczny
*Sylwetka absolwenta:
Absolwenci kierunku politologia otrzymują ogólne humanistyczne wykształcenie uniwersyteckie, gruntowną, usystematyzowaną wiedzę z zakresu podstawowych przedmiotów politologicznych oraz wiedzę teoretyczną i praktyczną w obszarze wybranej specjalności. Absolwenci politologii zdobywają umiejętności w zakresie analizowania i podejmowania decyzji w szeroko pojętym życiu publicznym (partie polityczne, administracja państwowa, organy samorządowe, organizacje gospodarcze i społeczne, instytucje i organizacje międzynarodowe).
WYDZIAŁ INŻYNIERII LĄDOWEJ I ŚRODOWISKA
1) ARCHITEKTURA I URBANISTYKA*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera architekta.
*Zasady rekrutacji:
Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo. Kandydaci przyjmowani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za egzamin praktyczny (0-60pkt.), oraz konkurs świadectw (0-40pkt.).
Konkurs świadectw obejmuje:
rysunek z natury (0 - 30 pkt.),
rysunek z wyobraźni (0 -30 pkt.).
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,07m1 + 0,07m2 + 0,04h1 + 0,04h2 + 0,05o1 + 0,05o2 + 0,04p1 + 0,04p2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
h1, h2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: historia, historia sztuki,
o1, o2- punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
p1, p2- punkty za przedmiot język polski;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
h1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z historii,
h2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z historii,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
h1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z historii albo historii sztuki na poziomie podstawowym,
h2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z historii albo historii sztuki na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 75
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
egzaminy: 13 lipca 2010 r. ul. Szafrana 1, godz. 9:00
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Co zabrać ze sobą na egzamin:
Na egzaminie praktycznym kandydat powinien być wyposażony w: brystol (4 sztuki) 100x70, klamry do zaczepienia brystolu na sztalugę, węgiel, ołówek.
*Sylwetka absolwenta:
Studia inżynierskie na Kierunek Architektura i Urbanistyka przygotowują specjalistów do projektowania i zarządzania w zakresie architektury i urbanistyki. W ramach rozszerzonego programu przedmiotów ścisłych i technicznych uczelni absolwenci są także przygotowani do kierowania robotami budowlanymi. Absolwenci Kierunku Architektura i Urbanistyka posiadają kwalifikacje do pracy w biurach i pracowniach projektowych, na stanowiskach architektów w terytorialnych jednostkach samorządowych. Są również uprawnieni do brania udziału w pracach samorządowych lokalnych i zawodowych izb architektonicznych, urbanistycznych i budowlanych. Po ukończeniu studiów otrzymują tytuł zawodowy inżynier architekt. Sylwetkę absolwenta determinują wyzwania dla zawodu architekta początku trzeciego tysiąclecia. Wynikają one z:
- potrzeb i zamówień inwestycyjnych charakterystycznych dla regionalnej gospodarki wolnorynkowej,
- powiązań między uniwersytetami technicznymi, przemysłem i władzami w sektorze budowlanym kraju i Europy,
- trendów w kształceniu wielostopniowym architektów,
- wymiany i profesjonalnej identyfikacji architektów w Europie,
- wysiłków zmierzonych do stosowania ładu przestrzennego w Europie zgodnie z potrzebami i charakterystyką poszczególnych regionów, zarówno pod względem urbanistycznym jak i architektonicznym,
- potrzeb kształtowanie przyrodniczego i kulturowego środowiska człowieka zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
2) BUDOWNICTWO:*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20m1 + 0,20m2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,15d1 + 0,15d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: fizyka i astronomia, chemia, informatyka;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią, za równoważny przedmiotowi informatyka uważany jest przedmiot o nazwie: elementy informatyki, podstawy informatyki, technologia informacyjna.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 180
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Na kierunku Budownictwo kształci się specjalistów, którzy wykorzystując nabytą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne posiadają podstawy do twórczej pracy w zakresie: projektowania, wykonawstwa i remontów obiektów budowlanych oraz konstrukcji inżynierskich, nadzorowania i zarządzania procesami budowlanymi. Inżynier, absolwent studiów inżynierskich na kierunku budownictwo, jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie realizacji obiektów budowlanych, tj. budynków wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowli inżynierskich i obiektów małej architektury oraz projektowania prostych konstrukcji budowlanych. Przygotowany jest również do wytwarzania wyrobów budowlanych i konstrukcyjnych elementów budowlanych. Program dydaktyczny dla całego kierunku studiów obejmuje zarówno przedmioty ogólne, jak i podstawowe przedmioty techniczne. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, laboratoriów oraz ćwiczeń audytoryjnych i projektowych. Student odbywa praktykę budowlaną i praktykę kierunkową. Absolwent posiada współczesną wiedzę z budownictwa oraz umiejętności do pełnienia funkcji technicznych w zakresie kierowania budową lub robotami budowlanymi, do wykonywania nadzoru autorskiego, inwestorskiego i budowlanego. W ramach studiów zawodowych nie przewiduje się specjalności. Seminarium dyplomowe oraz praca dyplomowa stanowi ukierunkowanie przygotowania absolwenta do przewidywanej pracy zawodowej. Absolwenci kierunku „budownictwo" są poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami zatrudnianymi w przedsiębiorstwach budowlanych (wykonawczych lub produkcyjnych), w biurach projektowych, spółdzielniach mieszkaniowych i instytucjach samorządowych, szkołach i jednostkach naukowo-badawczych, oraz w uczelniach wyższych. Ukończenie studiów I stopnia jest podstawą do ubiegania się na studia II stopnia celem uzyskania tytułu magistra inżyniera.
3) INŻYNIERIA ŚRODOWISKOWA
*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,10m1 + 0,10m2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,25d1 + 0,25d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, informatyka;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia", za równoważny przedmiotowi informatyka uważany jest przedmiot o nazwie: elementy informatyki, podstawy informatyki, technologia informacyjna.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 150
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów inżynierskich przygotowany jest do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie budowy i eksploatacji obiektów ochrony środowiska w tym: stacji uzdatniania wód, oczyszczalni ścieków, sieci i instalacji wodno-kanalizacyjnych , grzewczych i gazowych oraz zakładów unieszkodliwiania odpadów. Posiada szeroką wiedzę o technologiach i zarządzaniu w zakresie ochrony środowiska oraz umiejętność rozwiązywania problemów projektowych i konstrukcyjnych w dziedzinie inżynierii sanitarnej z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych. Zajęcia są prowadzone w formach wykładów, projektów, laboratoriów, ćwiczeń i seminariów dyplomowych.. Student odbywa w ramach studiów praktykę zawodową w wymiarze 240 godz. (160 godz. na II roku, 80 godz. na III roku) w zakładach przemysłowych oraz instytucjach administracji państwowej i samorządowej, związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Absolwenci posiadają znajomość przynajmniej jednego języka obcego oraz potrafią obsługiwać komputer i z nim współpracować. Ukończenie studiów I stopnia jest podstawą do ubiegania się na studiaII stopnia celem uzyskania tytułu magistra inżyniera.
WYDZIAŁ MATEMATYKI, INFORMATYKII EKONOMETRII
1) INFORMATYKA I EKONOMETRIA*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,25m1 + 0,25m2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,05o1 + 0,05o2 + 0,15d1 + 0,15d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: geografia, historia, informatyka;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny zdanego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.za równoważny przedmiotowi informatyka uważany jest przedmiot o nazwie: elementy informatyki, podstawy informatyki, technologia informacyjna.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r .
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:
Specjalność: statystyka i ekonometria
Absolwent posiada wiedzę w zakresie ekonomii i zarządzania oraz statystycznego formułowania problemów ekonomicznych, a także ich rozwiązywania i analizowania za pomocą technik komputerowych, posługiwania się komputerowymi pakietami statystycznymi w wyżej wymienionym zakresie. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w ośrodkach przetwarzania informacji ekonomicznej lub w ośrodkach zarządzania przedsiębiorstwem.
Specjalność: systemy informacyjne
Absolwent nabywa w czasie studiów umiejętności w zakresie opracowania strategii tworzenia systemu informacyjnego w przedsiębiorstwie, tworzenia we współpracy z innymi grupami zawodowymi systemów informacyjnych ukierunkowanych na potrzeby użytkownika, wykorzystania wiedzy ekonomicznej do rozwiązywania szerokiego zakresu problemów przedsiębiorstw i instytucji, projektowania i użytkowania baz danych oraz komputerowych systemów wspomagania decyzji, organizowania służb informatycznych i kierowania nimi w przedsiębiorstwach i instytucjach, a także samodzielnego doskonalenia warsztatu zawodowego. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w firmach komputerowych i ośrodkach informatycznych.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent posiada wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania i finansów, systemów informacyjnych oraz statystyki i ekonometrii. Kierunek kształci specjalistów w zakresie projektowania i wykorzystywania systemów informacyjnych w kierowaniu przedsiębiorstwem oraz stosowania metod i narzędzi matematycznych, statystycznych i ekonometrycznych do analizy procesów makroekonomicznych i mikroekonomicznych. Studia pierwszego stopnia przygotowują absolwenta do podjęcia studiów drugiego stopnia.
2) MATEMATYKA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,25m1 + 0,25m2 + 0,05p1 + 0,05p2 + 0,05o1 + 0,05o2 + 0,15d1 + 0,15d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, fizyka i astronomia, informatyka;
przy interpretacji oznaczeń dla „starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
przy interpretacji oznaczeń dla „nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny.za równoważny przedmiotowi informatyka uważany jest przedmiot o nazwie: elementy informatyki, podstawy informatyki, technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie: fizyka z astronomią, fizyka.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 90
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:
Specjalność: informatyka matematyczna
Absolwent posiada przygotowanie matematyczne i informatyczne pozwalające na pracę jako samodzielny informatyk, a także na współpracę interdyscyplinarną ze wszystkimi, którzy w swej działalności wykorzystują matematykę i informatykę. Student kończący specjalność informatyka matematyczna nabywa wiedzę potrzebną do konstrukcji i implementacji oprogramowania, projektowania, obsługi i administrowania bazami danych oraz statystycznego przetwarzania danych. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w firmach komputerowych i ośrodkach informatycznych.
Specjalność: matematyka z informatyką w ekonomii
Absolwent posiada gruntowne przygotowanie matematyczne i informatyczne oraz elementy wykształcenia ekonomicznego, pozwalające na udział w rozwiązywaniu problemów praktycznych i teoretycznych w ekonomii. Student kończący specjalność matematyka z informatyką w ekonomii jest przygotowany do przetwarzania i opracowywania danych, przygotowywania prognoz i analiz działalności ekonomicznej, konstruowania i implementacji oprogramowania wspomagającego działalność ekonomiczną, matematycznego modelowania zjawisk ekonomicznych, rozwiązywania problemów sterowania i optymalizacji działalności ekonomicznej. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w działach ekonomicznych, działach planowania i zarządzania firm produkcyjnych, handlowych i jednostek budżetowych oraz w firmach konsultingowych.
Specjalność: matematyka z informatyką w finansach i ubezpieczeniach
Absolwent otrzymuje w czasie studiów wykształcenie matematyczne i informatyczne, dzięki któremu może, wspólnie z ekonomistami, doradcami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi, przygotowywać strategie kapitałowe. Absolwent specjalności matematyka z informatyką w finansach i ubezpieczeniach posiada umiejętności w zakresie rachunku aktuarialnego, finansowej oceny projektów inwestycyjnych i statystycznego opracowywania danych. Potrafi stosować metody matematyczne na rynku kapitałowym i ubezpieczeniowym oraz wykorzystywać odpowiednie pakiety komputerowe do rozwiązywania powyższych zagadnień. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w firmach, w których istotną rolę odgrywają decyzje kapitałowe, a więc w bankach lub towarzystwach ubezpieczeniowych.
Specjalność: modelowanie matematyczne
Absolwent przygotowany jest do nawiązania współpracy interdyscyplinarnej z ekonomistami, inżynierami oraz przedstawicielami nauk społecznych. Nabywa wiedzę niezbędną do opracowania modeli matematycznych skutecznie rozwiązujących konkretne problemy, które mają swoje źródło w procesach przyrodniczych, technicznych, finansowych i społecznych. Potrafi korzystać z narzędzi informatycznych służących do rozwiązywania problemów z wyżej wymienionych dziedzin. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach przemysłowych, instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych oraz firmach konsultingowych.
Specjalność: nauczycielska - matematyka i informatyka
Absolwent posiada gruntowne wykształcenie matematyczne i informatyczne, wyposażony jest również w niezbędny zasób wiadomości z zakresu psychologii, pedagogiki, dydaktyki matematyki i dydaktyki informatyki. Absolwent specjalności nauczycielskiej – matematyka i informatyka jest przygotowany do realizacji dydaktycznych i wychowawczych zadań szkoły oraz potrafi wykorzystywać technologie informacyjne w praktyce szkolnej. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach zawodowych.
.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent posiada gruntowne wykształcenie matematyczne i informatyczne pozwalające na wykorzystanie zdobytej wiedzy w różnych dziedzinach w zależności od wybranej specjalności. Potrafi korzystać z modeli matematycznych niezbędnych w zastosowaniach matematyki oraz posługiwać się narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu teoretycznych i praktycznych problemów matematycznych. Studia pierwszego stopnia przygotowują absolwenta do podjęcia studiów drugiego stopnia.
WYDZIAŁ MECHANICZNY:
1) Edukacja techniczno- informatyczna:
*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,15m1 + 0,15m2 + 0,15f1 + 0,15f2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,10d1 + 0,10d2 .
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
f1,f 2 - punkty za przedmiot fizyka,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród; geografia, wiedza o społeczeństwie;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
f1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z fizyki,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z fizyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
f1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważane są przedmioty o nazwach: fizyka, fizyka z astronomią.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 90
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:inżynieria środowiska pracy i bhp; komputerowe wspomaganie procesów;
nauczycielska; praktyczna nauka zawodu; przetwórstwo drewna
*Sylwetka absolwenta:
Kształcenie w ramach interdyscyplinarnego techniczno-humanistycznego kierunku studiów pozwala na uzyskanie gruntownej wiedzy z dziedziny techniki oraz informatyki (zwłaszcza komputerowego wspomagania prac inżynierskich, naukowo-badawczych i procesu dydaktycznego) połączonej z kompleksowym przygotowaniem w zakresie pedagogiki, psychologii, socjologii i zarządzania zasobami ludzkimi, procesami produkcji i kształtowania środowiska pracy oraz w różnych gałęziach przemysłu, administracji gospodarczej oraz nauce. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie głównie jako nauczyciele w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych. Studia inżynierskie, zgodnie z obowiązującymi standardami nauczania prowadzone są w pracowniach i zasobnie wyposażonych laboratoriach przez wykwalifikowanych nauczycieli akademickich, we współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi. W ramach praktyk zawodowych oraz przygotowania prac dyplomowych, studenci mają możliwość uczestniczenia w prowadzonych badaniach naukowych także na rzecz gospodarki.
2) INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA
*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,15m1 + 0,15m2 + 0,15f1 + 0,15f2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,10d + 0,10d2 .
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
f1,f 2 - punkty za przedmiot fizyka i astronomia,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za przedmiot biologia;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
f1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z fizyki,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z fizyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z biologii,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z biologii;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
f1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi biologia uważane każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo "biologia", za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważane są przedmioty o nazwach: fizyka, fizyka z astronomią.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwenci kierunku Inżynieria Biomedyczna posiadają podstawową wiedzę z zakresu inżynierii biomedycznej, w tym w obszarze informatyki medycznej, elektroniki medycznej, biomechaniki inżynierskiej, inżynierii biomateriałów. Absolwenci posiadają umiejętności korzystania z nowoczesnej aparatury oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych opierających się na metodach, technikach i technologiach teleinformatycznych, informatycznych, elektronicznych i materiałowych. Absolwenci kierunku Inżynieria Biomedyczna będą przygotowani do:
udziału w wytwarzaniu i projektowaniu aparatury medycznej oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych,
udziału w pracach naukowo-badawczych związanych z inżynierią biomedyczną,
współpracy z lekarzami medycyny w zakresie integracji, eksploatacji, obsługi i konserwacji aparatury medycznej oraz obsługi systemów diagnostycznych i terapeutycznych.
Absolwenci kierunku Inżynieria Biomedyczna będą przygotowani do pracy w:
szpitalach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych i poradniach oraz innych jednostkach organizacyjnych lecznictwa,
jednostkach wytwórczych aparatury i urządzeń medycznych,
jednostkach obrotu handlowego i odbioru technicznego oraz akredytacyjnych i atestacyjnych aparatury i urządzeń medycznych,
jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych aparatury i urządzeń medycznych,
jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych,
administracji medycznej.
3) MECHANIKA I BUDOWA MASZYN*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,15m1 + 0,15m2 + 0,15f1 + 0,15f2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,10d1 + 0,10d2 .
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
f1,f 2 - punkty za przedmiot fizyka i astronomia,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, informatyka;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
f1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z fizyki,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z fizyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
f1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia e są przedmioty o nazwache fizyka, fizyka z astronomią.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010r.
*Specjalności:
Specjalność: automatyzacja i organizacja procesów produkcyjnych
Absolwenci tej specjalności zdobywają wykształcenie z zakresu automatyzacji i organizacji procesów produkcyjnych w połączeniu z nowoczesnymi technikami informatycznymi oraz elementami inżynierii jakości. W szczególności absolwenci przygotowani są do: projektowania, wdrażania i modernizacji zautomatyzowanych oraz elastycznych systemów produkcyjnych, transportowych i montażowych, modelowania, symulacji i wizualizacji zautomatyzowanych stanowisk oraz systemów wytwarzania, sterowania procesami produkcyjnymi, projektowania technicznych środków automatyzacji procesów produkcyjnych, wdrażania komputerowych technik CAx w zakresie automatyzacji projektowania i wytwarzania, programowania sterowników logicznych, rozwiązywania zadań logistycznych w nowoczesnym przedsiębiorstwie produkcyjnym, projektowania, wdrażania i zarządzania systemami zapewnienia jakości.
Specjalność: eksploatacja maszyn
Absolwenci tej specjalności posiadają umiejętności w zakresie: projektowania procesów technologicznych montażu i demontażu, diagnostyki i oceny stanu technicznego maszyn wykorzystywania systemów komputerowych w projektowaniu procesów eksploatacyjnych i technologii napraw, planowania i zarządzania procesami eksploatacyjnymi, fizycznych procesów zachodzących na etapie wytwarzania i eksploatacji, nowoczesnych metod w tribologii, utrzymania maszyn w stanie zdatności, organizowania eksploatacji i technologii napraw, transferu nowych technologii eksploatacji, zarządzania eksploatacją w dużych zakładach przemysłowych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach.
Specjalność: konstrukcja i eksploatacja pojazdów
Absolwenci tej specjalności posiadają umiejętności integralnego stosowania wiedzy technicznej, organizacyjnej oraz ekonomicznej, niezbędnej do wykonywania zawodu współczesnego inżyniera konstruktora-menedżera. Nabyte przez absolwenta umiejętności pozwalają: projektować i zarządzać realizacją projektów technicznych, efektywnie stosować systemy komputerowe w pracach konstrukcyjnych i projektowych (CAD/CAE) oraz w zarządzaniu (PDM), wykorzystywać w projektowanych urządzeniach nowoczesne materiały i proekologiczne technologie, planować i prowadzić samodzielnie eksperymenty na prototypach z wykorzystaniem nowoczesnych technik pomiarowych, stosować systemy informatyczne w zagadnieniach planowania i organizacji projektów i produkcji, zarządzać działalnością gospodarczą w skali małego i średniego przedsiębiorstwa, rozwijać innowacyjność i przedsiębiorczość w warunkach środowiska konkurencyjnego.
Specjalność: mechatronika
Absolwent tej specjalności posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, elektrotechniki, automatyki, optyki, hydrauliki, pneumatyki oraz technik informatycznych. Jest również przygotowany do projektowania oraz eksploatowania urządzeń elektromechanicznych, wyposażonych w mikrokomputerowe układy sterowania. Absolwent posiada wielokierunkową wiedzę fachową i znajduje zatrudnienie w ośrodkach zajmujących się projektowaniem, konstruowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń automatyki i mechatroniki, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się automatyzacją procesów wytwarzania.
Specjalność: technologia maszyn
Absolwenci tej specjalności posiadają umiejętności w zakresie: projektowania i zarządzania procesami technologicznymi, optymalizacji procesów technologicznych (również z punktu widzenia efektywnej organizacji produkcji), projektowania oprzyrządowania, opracowywania dokumentacji technologicznej i montażowej, transferu nowoczesnych technologii materiałowych oraz wytwarzania, doradztwa w zakresie projektowania procesów technologicznych przy opracowywaniu nowych produktów i wytycznych strategicznych kierunku rozwoju przedsiębiorstwa, nadzoru technologicznego nad produkcją, prowadzenia prac badawczych w zakresie udoskonalenia i rozwoju procesów technologicznych.
Specjalność: konstrukcja i eksploatacja pojazdów
Absolwenci tej specjalności są wykształceni w zakresie: budowy i eksploatacji nowoczesnych pojazdów, organizowania eksploatacji oraz technologii napraw pojazdów, utrzymania urządzeń w stanie zdatności wraz z elementami niezawodności, projektowania systemów sterowania jakością usług, handlu i dystrybucji, wykorzystywania systemów komputerowych w zagadnieniach konstrukcji, technologii pojazdów oraz zdobywania i przekazywania informacji, marketingu, handlu i dystrybucji pojazdów, podstaw rachunkowości, bankowości i ekonometrii, logistycznego zabezpieczenia działalności przedsiębiorstw, firm i zaplecza motoryzacyjnego, organizowania działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej.
*Sylwetka absolwenta:
W ramach procesu kształcenia szczególny nacisk kładzie się na zapoznanie studentów z budową maszyn, nowoczesnymi metodami komputerowo wspomaganego projektowania i wytwarzania, technologii procesów obróbki oraz eksploatacji maszyn. Podstawowa wiedza i umiejętności inżynierskie są wzbogacone o zagadnienia makro i mikroekonomii, organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem oraz techniki informatyczne. Nabyte przez absolwenta umiejętności pozwalają na samodzielne korzystanie z zasobów wiedzy inżynierskiej odpowiadającej aktualnym potrzebom nowoczesnego przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych.
Absolwent studiów pierwszego stopnia otrzymuje wiedzę i umiejętności wystarczające do natychmiastowego podjęcia pracy zawodowej. Dobre przygotowanie ogólne oraz inżynierskie umiejętności praktyczne pozwalają absolwentowi szybko przystosować się do indywidualnych warunków pracy w różnorodnych i zmieniających się środowiskach: zarówno w dużych zakładach przemysłowych jak też w małych i średnich przedsiębiorstwach. Absolwent posiada umiejętność sprawnego komunikowania się wewnątrz swojego środowiska zawodowego oraz z jego ekonomicznym i społecznym otoczeniem. Potrafi on kierować zespołowym rozwiązywaniem problemów technicznych.
4) TECHNOLOGIA DREWNA
*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,15m1 + 0,15m2 + 0,15f1 + 0,15f2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,10d1 + 0,10d2 .
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
f1,f 2 - punkty za przedmiot fizyka i astronomia,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, informatyka;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
f1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z fizyki,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z fizyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
f1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważane są przedmioty o nazwach: fizyka, fizyka z astronomią.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalność: mechaniczna technologia drewna
*Sylwetka absolwenta:
Kształcenie w ramach kierunku studiów pozwala na uzyskanie gruntownej wiedzy z dziedziny nauk o drewnie, mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drzewnych, chemicznego przetwórstwa surowców drzewnych, konstrukcji technologii mebli i wyrobów z drewna, użytkowania maszyn i narzędzi do obróbki drewna, urządzeń transportowych stosowanych przy obróbce drewna, obsługi aparatury diagnostycznej i pomiarowej oraz systemów projektowych wykorzystujących techniki informatyczne.
Absolwenci są przygotowani do udziału w projektowaniu i realizacji procesów technologicznych mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drzewnych, chemicznego przetwórstwa surowców drzewnych oraz konstrukcji technologii mebli i wyrobów z drewna, wykonywania prac wspomagających projektowanie maszyn do obróbki drewna i tworzyw drzewnych, nadzoru eksploatacji maszyn, doboru materiałów inżynierskich stosowanych na narzędzia do obróbki drewna i tworzyw drzewnych, pracy w zespole, koordynacji prac zespołu i oceny wyników pracy zespołu oraz sprawnego posługiwania się technikami komputerowymi. Zajęcia dydaktyczne, praktyki zawodowe, prace dyplomowe realizowane są w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami.
Absolwenci kierunku Technologia drewna są przygotowani do pracy w:
- przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego oraz w innych wykorzystujących drewno i wyroby jego przetwórstwa, a także zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i narzędzi do obróbki drewna i tworzyw drzewnych,
- jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych,
- jednostkach organizujących produkcję i automatyzację procesów technologicznych obróbki i przetwórstwa drewna oraz tworzyw drzewnych,
- jednostkach odbioru technicznego wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych,
- jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych,
- jednostkach badawczych i konsultingowych związanych z obróbką i przetwórstwem drewna i tworzyw drzewnych oraz technologia mebli i wyrobów z drewna,
- jednostkach gospodarczych i administracyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej w zakresie obróbki i przetwórstwa drewna i tworzyw drzewnych oraz technologii mebli i wyrobów z drewna.
5) ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI
*Rodzaj studiów: studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,15m1 + 0,15m2 + 0,15f1 + 0,15f2 + 0,10o1 + 0,10o2 + 0,10d1 + 0,10d2
gdzie: m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
f1,f 2 - punkty za przedmiot fizyka i astronomia,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, informatyka;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
f1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z fizyki,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z fizyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
f1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym,
f2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważanuważane sa przedmioty o nazwach: fizyka, fizyka z astronomią.
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Specjalności:
Specjalność: inżynieria jakości
Absolwent specjalności łączy inżynierską wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji maszyn z elementami wiedzy z dziedziny ekonomii i informatyki stosowanej; zna również i potrafi wdrażać systemy zapewniania jakości oraz nowoczesne techniki realizacji prac badawczo-rozwojowych (po studiach drugiego stopnia). Rosnąca na rynku konkurencja wśród przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych wymusza na nich konieczność legitymowania się certyfikatami jakości, a to wiąże się z koniecznością zatrudniania specjalistów z zakresu Inżynierii Jakości, których kształcą od lat uczelnie i wydziały o profilu ekonomicznym, przekazując im jednak przede wszystkim wiedzę z zakresu systemowych aspektów jakości. W odróżnieniu od nich nasz absolwent wyposażony jest dodatkowo w odpowiednią wiedzę inżynierską, co daje mu wyraźną przewagę.
Absolwent specjalności Inżynieria Jakości przygotowany jest do twórczej i kreatywnej pracy w dziedzinie:
- projektowania, wdrażania i prowadzenia systemowego zarządzania jakością w oparciu o normy ISO 9000:2000, z uwzględnieniem zapisów norm ISO 14000 i PN-N 18000,
- realizacji audytów wewnętrznych,
- nadzorowania procedur pozyskiwania i utrzymania certyfikatów jakości,
- stosowania statystycznych technik kontroli i sterowania procesów produkcyjnych,
- stosowania technicznych środków kontroli jakości materiałów i wyrobów oraz procesów technologicznych,
- identyfikacji wad wyrobów i analizy przyczyn ich powstawania,
- wdrażania komercyjnych-informatycznych systemów wspomagających zarządzanie jakością.
Poszukiwani na rynku europejskim absolwenci specjalności Inżynieria Jakości znajdują zatrudnienie na stanowisku: menedżera ds. jakości, pełnomocnika dyrektora ds. systemu zarządzania jakością, audytora wewnętrznego, specjalisty w zakresie zapewniania jakości, specjalisty ds. zarządzania projektami i procesami. Wiedza inżynierska z zakresu budowy maszyn wsparta gruntownym przygotowaniem informatycznym, ekonomicznym i menedżerskim gwarantuje zatrudnienie absolwentów zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.
Specjalność: zarządzanie logistyczne
Absolwenci tej specjalności zdobywają wykształcenie z zakresu zarządzania logistycznego i inżynierii produkcji, przy czym szczególny nacisk położony jest na zdobycie umiejętności w korzystaniu z informatycznych narzędzi wspomagających zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie i sterowanie produkcją, projektowanie wyrobów oraz inżynierię kosztów. Do tych narzędzi można zaliczyć:
- zintegrowane systemy informatyczne klasy ERP wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem – SAP i Rekord. ERP,
- informatyczne systemy wspomagania zarządzania przedsięwzięciami – MS Projekt,
- komputerowe wspomaganie prac inżynierskich – techniki CAx,
- systemy do modelowania i symulacji oraz reinżynierii procesów produkcyjnych,
- systemy zarządzania zasobami ludzkimi i relacjami z klientami CRM,
- internetowe systemy obsługi procesów logistycznych i sprzedaży.
Aby przygotować absolwentów tej specjalności do pracy w przedsiębiorstwach o charakterze międzynarodowym, w trakcie przebiegu studiów realizowane są międzynarodowe projekty z udziałem studentów i profesorów uczelni zagranicznych. Absolwent specjalności Zarządzanie logistyczne przygotowany jest do profesjonalnej i twórczej realizacji zadań w zakresie:
- projektowania i organizacji systemów logistyki produkcji, zaopatrzenia i dystrybucji,
- projektowania i implementacji systemów do identyfikacji przepływu produkcji w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne,
- wdrażania zintegrowanych systemów zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym,
- projektowania i organizacji systemów magazynowych i centrów logistycznych,
- organizacji i zarządzania złożonymi systemami transportu wewnętrznego, zewnętrznego oraz intermodalnego,
- reinżynierii procesów produkcyjnych, biznesowych i logistycznych w przedsiębiorstwie produkcyjnym,
- budowy strategii przedsiębiorstwa produkcyjnego (po studiach drugiego stopnia),
- budowy modeli kalkulacyjnych i inżynierii kosztów dla potrzeb przedsiębiorstwa produkcyjnego (po studiach drugiego stopnia),
- budowy modeli prognozowania dla potrzeb obszarów funkcjonalnych przedsiębiorstwa związanych ze sprzedażą wyrobów oraz zaopatrzeniem w materiały (po studiach drugiego stopnia).
Wyraźnie sprofilowane wykształcenie techniczne z gruntownym przygotowaniem informatycznym, ekonomicznym i menedżerskim gwarantuje zatrudnienie absolwentów w każdym dużym, średnim czy małym zakładzie pracy, zajmującym się produkcją przemysłową, handlem, usługami lub środowiskiem naturalnym i to zarówno w obszarach związanych z pracami inżynierskimi, jak i ekonomią, zarządzaniem lub marketingiem tych zakładów.
Specjalność: zarządzanie produkcja i usługami
Absolwenci specjalności zdobywają wykształcenie z zakresu nowoczesnych metod zarządzania produkcją i usługami na bazie wiadomości z podstaw mechaniki, budowy maszyn oraz ekonomii. Duży nacisk w procesie dydaktycznym kładzie się na opanowanie technik informatycznych i zastosowanie systemów komputerowych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W kształceniu uwzględnia się również zarządzanie produkcją przez jakość, co jest zgodne z wymogami europejskiego rynku pracy. Absolwenci otrzymują solidne podstawy wiedzy z zakresu:
- komputerowego wspomagania prac inżynierskich,
- metod projektowania i konstrukcji maszyn oraz procesów wytwarzania,
- systemów doradczych w projektowaniu inżynierskim,
- zarządzania procesami produkcyjnymi,
- planowania, modelowania i optymalizacji procesów produkcyjnych,
- zarządzania innowacjami i projektami,
- kierowania zespołami zadaniowymi w przedsiębiorstwie,
- organizacji działalności usługowej,
- zastosowania systemów komputerowych w zarządzaniu przedsiębiorstwem i w produkcji,
- systemów informatycznych w zarządzaniu i wspomaganiu decyzji (po studiach drugiego stopnia),
- E-Biznesu – handlu elektronicznego,
- analizy ekonomicznej i wyceny przedsiębiorstw (po studiach drugiego stopnia),
- zarządzania kapitałem i inwestycjami (po studiach drugiego stopnia),
- restrukturyzacji procesów produkcyjnych i usługowych (po studiach drugiego stopnia),
- sztucznej inteligencji w inżynierii produkcji (po studiach drugiego stopnia),
- przedsiębiorczości.
*Sylwetka absolwenta:
Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji łączy wiedzę i umiejętności inżynierskie kierunków: mechanika i budowa maszyn oraz informatyka z podstawami wiedzy ekonomicznej oraz umiejętnościami z zakresu zarządzania i marketingu. Studia na kierunku zapewniają absolwentowi wiedzę niezbędną do projektowania i nadzoru technicznego procesów produkcyjnych, jak i wdrażania nowoczesnych metod ich zarządzania. W procesie kształcenia szczególny nacisk kładziony jest na umiejętność wykorzystania narzędzi informatycznych w: projektowaniu (CAD), wytwarzaniu (CAM), zapewnianiu jakości (CAQ), planowaniu i sterowaniu procesami produkcyjnymi (systemy MRP,ERP, OPT). Uzyskujący tytuł zawodowy inżyniera absolwent studiów I stopnia posiada zarówno umiejętność podejmowania decyzji menedżerskich, jak i rozwiązywania problemów technicznych z zakresu inżynierii produkcji. Absolwent przygotowany jest więc do pełnienia funkcji kierowniczych i nadzoru nad procesami i systemami produkcyjnymi, sprawnie posługując się nowoczesnymi metodami ukierunkowanymi na wzrost produktywności, podnoszenie jakości produktów oraz podnoszenie wydajności pracy. Szczególną cechą absolwenta jest umiejętność pracy w interdyscyplinarnym zespole. Uzyskujący tytuł zawodowy magistra inżyniera absolwent studiów drugiego stopnia posiada zaawansowaną wiedzę inżynierską z zakresu inżynierii mechanicznej oraz z zakresu organizacji i zarządzania. Przygotowany jest więc do twórczego działania w tych obszarach, w tym do: projektowania nowych procesów i systemów produkcyjnych oraz systemów ich zarządzania, prowadzenia i organizowania prac badawczo-rozwojowych i transferu technologii. Zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia istnieje możliwość kształcenia w ramach specjalności.
WYDZIAŁ NAUK BIOLOGICZNYCH:
1) BIOLOGIA*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20b1 +0,20b2 +0,15c1 +0,15c2 +0,05m1 +0,05m2 +0,05o1 +0,05o2 +0,05p1 +0,05p2
gdzie: b1, b2 - punkty za przedmiot biologia,
c1,c 2 - punkty za przedmiot chemia,
m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
b1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z biologii,
b2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z biologii,
c1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z chemii,
c2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z chemii,
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
b1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie podstawowym,
b2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym,
c1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z chemii na poziomie podstawowym,
c2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym,
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi biologia uważane każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo "biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 90
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia (licencjat) na kierunku Biologia uzyskuje podstawową wiedzę z zakresu botaniki, zoologii, ekologii, ochrony przyrody, fizjologii roślin i zwierząt, anatomii człowieka, genetyki, ewolucjonizmu, mikrobiologii, immunologii, chemii, biochemii, biologii komórki, fizyki, biofizyki. Szeroka podstawa nauk ścisłych, biegła znajomość podstawowych dyscyplin biologicznych i języków obcych, umiejętność posługiwania się komputerem dają podstawę do podjęcia pracy w różnych działach gospodarki krajowej i zagranicznej, w których konieczna jest znajomość zagadnień wiedzy biologicznej. Nabyta wiedza i umiejętności pozwala między innymi na pracę w szkołach (po ukończeniu kursu pedagogicznego), w laboratoriach, biurach projektowych (w zakresie planów ochrony przyrody i ocen oddziaływania na środowisko), w parkach narodowych oraz krajobrazowych, muzeach przyrodniczych, w Lasach Państwowych oraz administracji.
2) BIOTECHNOLOGIA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20b1 +0,20b2 +0,15c1 +0,15c2 +0,05m1 +0,05m2 +0,05o1 +0,05o2 +0,05p1 +0,05p2
gdzie: b1, b2 - punkty za przedmiot biologia,
c1,c 2 - punkty za przedmiot chemia,
m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
b1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z biologii,
b2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z biologii,
c1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z chemii,
c2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z chemii,
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
b1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie podstawowym,
b2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym,
c1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z chemii na poziomie podstawowym,
c2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym,
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi biologia uważane każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo "biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwenci kierunku biotechnologia posiadają szeroką wiedzę z zakresu nauk matematycznych, przyrodniczych, technicznych i humanistycznych. Mają opanowane podstawy nauk ścisłych takich jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka. Posiadają wiedzę z zakresu nauk biologicznych obejmującą m.in. biochemię, bioinformatykę, biologię komórki, genetykę, mikrobiologię i immunologię. wiedza ta może być wykorzystana w obszarze biotechnologii, biologii molekularnej, inżynierii bioprocesorowej, mikrobiologii przemysłowej, kultur tkankowych oraz metod biotechnologicznych w ochronie środowiska. Szerokie i wszechstronne wykształcenie o charakterze interdyscyplinarnym umożliwia absolwentom kierunku biotechnologia sprawną współpracę ze specjalistami innych dziedzin nauki. Absolwenci kierunku Biotechnologia są przygotowani do stosowania technik biotechnologicznych w różnych, możliwych obszarach ich działalności zawodowej takich jak: laboratoria badawcze, analityczne i diagnostyczne, pracy z materiałem biologicznym czy pracy w przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych.
3) OCHRONA ŚRODOWISKA*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20b1 +0,20b2 +0,15c1 +0,15c2 +0,05m1 +0,05m2 +0,05o1 +0,05o2 +0,05p1 +0,05p2
gdzie: b1, b2 - punkty za przedmiot biologia,
c1,c 2 - punkty za przedmiot chemia,
m1, m2 - punkty za przedmiot matematyka,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
p1, p2 - punkty za przedmiot język polski;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
b1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z biologii,
b2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z biologii,
c1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z chemii,
c2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z chemii,
m1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z matematyki,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z matematyki,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
b1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie podstawowym,
b2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym,
c1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z chemii na poziomie podstawowym,
c2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym,
m1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym,
m2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi biologia uważane każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo "biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 90
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent kierunku Ochrona środowiska jest przygotowany do programowania, organizowania oraz prowadzenia kontroli działalności w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. Przygotowany jest również do prowadzenia badań naukowych związanych z tą problematyką. Absolwent Ochrony środowiska posiada podstawową wiedzę z zakresu biologii, chemii, ekologii, fizyki, informatyki i matematyki, ogólną wiedzę przyrodniczą z obszaru biochemii, geologii i gleboznawstwa, hydrologii, meteorologii i klimatologii, mikrobiologii i toksykologii, a także wiedzę specjalistyczną z zakresu oddziaływania człowieka na środowisko, zagrożeń dla atmosfery, hydrosfery i pedosfery, ochrony przyrody, kontroli i kształtowania środowiska, gospodarowania wodą a także odpadami komunalnymi i pochodzącymi z działalności przemysłowej i rolniczej. Uzyskana w czasie studiów wiedza obejmuje również problematykę prawną i ekonomiczną ochrony środowiska. Absolwenci kierunku Ochrona środowiska są szczególnie predestynowani do pracy w: jednostkach administracji wszystkich szczebli, przemyśle, rolnictwie, jednostkach badawczych, uczelniach wyższych i szkołach oraz instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskowym.
WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU
1) PEDAGOGIKA
Na kierunku Pedagogika rekrutacja prowadzona jest bezpośrednio na specjalności:
ANIMACJA KULTURY
EDUKACJA MEDIALNA I INFORMATYCZNA
EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA I PRZEDSZKOLNA
OPIEKA I PROFILAKTYKA NIEDOSTOSOWANIA SPOŁECZNEGO
POMOC SPOŁECZNA I SOCJOTERAPIA
RESOCJALIZACJA Z PORADNICTWEM SPECJALISTYCZNYM
Specjalność: ANIMACJA KULTURY
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 100
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent specjalności będzie wyposażony dodatkowo w wiedzę i umiejętności w zakresie teorii kultury i animacji, pedagogiki czasu wolnego, filmu, teatru, tańca, kultury medialnej. Absolwent może zostać zatrudniony m.in. w instytucjach kultury (domy kultury, teatry, filharmonie itp.), administracji samorządowej i państwowej, lokalnych mediach (prasa, radio, telewizja), instytucjach oświatowych (np. do realizacji zajęć pozalekcyjnych), agencjach usługowych (fotograficznych, filmowych, koncertowych), agencjach reklamowych, prywatnych szkołach artystycznych i innych instytucjach edukacji artystycznej, w działach marketingu firm prywatnych i państwowych. Absolwent animacji kultury może prowadzić również samodzielną działalność artystyczną lub prywatną działalność gospodarczą.
Więcej informacji
Kandydat ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęciu na studia - poza specjalnością, na którą chce być przyjęty w pierwszej kolejności - dodatkowo drugą specjalność, na którą chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany według obowiązujących zasad i harmonogramu rekrutacji.
Specjalność: EDUKACJA MEDIALNA I INFORMATYCZNA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2 .
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent tej specjalności posiada wiedzę z zakresu mediów i technologii informacyjnych oraz potrafi praktycznie je wykorzystywać jako narzędzia pracy intelektualnej. Jest w pełni przygotowany do prowadzenia kształcenia informatycznego i medialnego w szkole. Potrafi też projektować, realizować i krytycznie oceniać przekazy multimedialne. Studia te przygotowują do świadomego odbioru i rozumienia komunikatów multimedialnych, do pojmowania i tworzenia spójnego obrazu mediów jako źródeł informacji. Absolwenci uzyskają kwalifikacje pedagogiczne do pracy nauczycielskiej w zakresie edukacji medialnej i informatycznej w szkole. Mogą też znaleźć zatrudnienie we wszelkiego rodzaju instytucjach kulturalno-oświatowych i edukacyjnych, przedsiębiorstwach i organizacjach samorządowych, mass mediach, wydawnictwach medialnych itp. Absolwenci studiów drugiego stopnia mają podstawy do pracy naukowo-badawczej w obszarze mediów i technologii informacyjnych, projektowania multimedialnych przekazów edukacyjnych.
Więcej informacji
Kandydat ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęciu na studia - poza specjalnością, na którą chce być przyjęty w pierwszej kolejności - dodatkowo drugą specjalność, na którą chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany według obowiązujących zasad i harmonogramu rekrutacji.
Specjalność: EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA I PRZEDSZKOLNA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na tą specjalność zobowiązany jest do złożenia dodatkowych dokumentów:
oświadczenie, iż na maturze z języka polskiego nie korzystał z preferencji przewidzianych dla osób z dysortografią i innymi podobnymi dysfunkcjami,
oświadczenie o umiejętności śpiewu i/lub gry na instrumencie muzycznym.
Kandydaci, którzy nie złożą takich dokumentów nie będą podlegali rekrutacji.
Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo. Kandydaci przyjmo­wani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za poszczególne etapy.
*Etap 1. :
Egzamin z poprawności mowy ("stara" i "nowa" matura), zakończony wynikiem:
"zdany egzamin" - oznacza, że kandydat nie posiada wady / wad wymowy i jest dopuszczony do Etapu 2,
"nie zdany egzamin" - oznacza, że kandydat posiada wady / wadę wymowy dyskwalifikującą do zawodu nauczyciela nauczania początkowego i nie jest dopuszczony do Etapu 2.
*Etap 2. konkurs świadectw.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2.
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 100
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
egzaminy: 14 lipca 2010 r. Al. Wojska Polskiego 69, sala nr 439, godz. 9:00
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent tej specjalności w toku kształcenia otrzymuje rzetelne przygotowanie do pracy nauczycielskiej w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Posiada wiedzę i umiejętności z zakresu metodyki prowadzenia zajęć przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Absolwent tej specjalności uzyskuje kwalifikacje nauczycielskie i może podjąć pracę w szkołach podstawowych w klasach I-III, w oddziałach zerowych oraz w przedszkolach. Studia pierwszego stopnia przygotowują także do analizy rzeczywistości pedagogicznej, w wybranym zakresie i są niezbędne do podjęcia studiów drugiego stopnia, w toku których student pogłębia wiedzę pedagogiczno-psychologiczną oraz przygotowuje się do prowadzenia badań naukowych. Sylwetkę absolwenta studiów drugiego stopnia charakteryzują trzy zakresy kompetencji nauczyciela:
Pogłębione rozumienie istoty człowieka i w ślad za tym roli edukacji w jego rozwoju i na tym podłożu szczegółowego rozumienia dziecka i uwarunkowań jego aktywności.
Znajomość zasad analizy rzeczywistości (aspekt metodologiczny), w jakiej funkcjonują uczniowie oraz ich stosowanie w badaniu, w doborze metod służących do eksploracji określonych sytuacji dziecka, uwarunkowań jego osiągnięć edukacyjnych.
Poznanie istotnych dla współczesnej edukacji strategii działania pedagogicznego oraz umiejętnego i elastycznego ich realizowania w praktyce. Wiąże się to z pogłębionym rozumieniem integracji jako głównej idei edukacji małego dziecka analizowanej na tle szerszego kontekstu i tendencji światowych.
Więcej informacji:
Kandydat ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęciu na studia - poza specjalnością, na którą chce być przyjęty w pierwszej kolejności - dodatkowo drugą specjalność, na którą chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany według obowiązujących zasad i harmonogramu rekrutacji.
Specjalność: OPIEKA I PROFILAKTYKA NIEDOSTOSOWANIA SPOŁECZNEGO
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:
w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danegoprzedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 100
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent tej specjalności jest wyposażony w wiedzę i umiejętności w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej w szeroko rozumianym środowisku społecznym oraz do pracy profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą. Łączenie wiedzy psychologicznej i pedagogicznej z aktywnością praktyczną, realizowaną w różnorodnych instytucjach opiekuńczo-wycho­wawczych i resocjalizacyjnych dla dzieci, oraz zajęciami warsztatowymi i terapeutycznymi wyposażą absolwenta w praktyczne umiejętności pracy z dziećmi zagrożonymi niedosto­sowaniem społecznym, niedostosowanymi oraz z dziećmi i młodzieżą o szczególnych po­trzebach edukacyjnych. Absolwent specjalności jest przygotowany do diagnozowania zaburzeń w podstawowym zakresie oraz podejmowania działalności terapeutycznej. Odznacza się wrażliwością społeczną, empatią i tolerancją. W efekcie kształcenia absolwent jest przygotowany do: pracy opiekuńczo-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą a także osobami starszymi; współpracy i wsparcia pedagogicznego rodziców (opiekunów); współpracy ze służbami wspierającymi dziecko i rodzinę oraz instytucjami opieki i wychowania w środowisku; pracy z jednostkami zagrożonymi niedostosowaniem społecznym i ich rodzinami (opiekunami); projektowania, realizowania szkolnej oraz środowiskowej działalności profilaktycznej.
Więcej informacji:
Kandydat ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęciu na studia - poza specjalnością, na którą chce być przyjęty w pierwszej kolejności - dodatkowo drugą specjalność, na którą chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany według obowiązujących zasad i harmonogramu rekrutacji.
Specjalność: POMOC SPOŁECZNA I SOCJOTERAPIA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 60
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent tej specjalności są przygotowani do samodzielnego diagnozowania i rozwiązywania teoretycznych i praktycznych problemów z obszaru pomocy społecznej. Uzyskują także podstawowe kompetencje w zakresie prowadzenia grup socjoterapeutycznych i edukacyjno - rozwojowych. W toku studiów pierwszego stopnia studenci mają do wyboru dwie ścieżki edukacyjne, w ramach których pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności. Są to: pomoc socjalna i terapia, oraz poradnictwo kariery. Absolwenci są przygotowywani do pracy w instytucjach pomocy społecznej, w instytucjach oświaty i wychowania, w poradniach oraz instytucjach prowadzących działalność profilaktyczną. Mogą podjąć pracę zawodową m. in. w charakterze: pracownika socjalnego, pedagoga szkolnego, kuratora sądowego, doradcy kariery w szkole, urzędzie pracy itp. Studia na tej specjalności przygotowują także do wykonywania nowego zawodu - asystenta rodzinnego.
Więcej informacji:
Kandydat ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęciu na studia - poza specjalnością, na którą chce być przyjęty w pierwszej kolejności - dodatkowo drugą specjalność, na którą chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany według obowiązujących zasad i harmonogramu rekrutacji.
Specjalność: RESOCJALIZACJA Z PORADNICTWEM SPECJALISTYCZNYM
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,
za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 180
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent tej specjalności poza wiedzą ogólno-pedagogiczną uzyskuje także podstawy do projektowania lokalnych i szkolnych strategii profilaktycznych oraz umiejętności wdrażania ich. Absolwent tej specjalności uzyskuje przygotowanie do pracy resocjalizacyjnej w środowisku otwartym i instytucjach jak np.: sądy (kuratorzy sądowi), kuratorskie ośrodki pracy z młodzieżą, policyjne izby dziecka, ośrodki resocjalizacji i terapii uzależnionych, ośrodki socjoterapii, zakłady poprawcze oraz zakłady karne, schroniska dla nieletnich.
Więcej informacji:
Kandydat ma prawo wskazać w jednym podaniu o przyjęciu na studia - poza specjalnością, na którą chce być przyjęty w pierwszej kolejności - dodatkowo drugą specjalność, na którą chciałby być zakwalifikowany (w ramach wolnych miejsc) i może być kwalifikowany według obowiązujących zasad i harmonogramu rekrutacji.
PIELĘGNIARSTWO
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata pielęgniarstwa.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 75
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpinia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów zawodowych na kierunku Pielęgniarstwo otrzymuje tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa. Absolwent przygotowany jest do samodzielnego pełnienia roli zawodowej posługując się wiedzą z zakresu przedmiotów ogólnych, podstawowych i kierunkowych, a przede wszystkim do świadczenia opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią przez :
- rozpoznawanie potrzeb zdrowotnych jednostki, grupy lub zbiorowości oraz określenie zasobów niezbędnych i dostępnych do ich zaspokojenia,
- planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej, z uwzględnieniem metody procesu pielęgnowania i priorytetów opieki,
- wykonywanie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- pomoc jednostce, rodzinie w osiąganiu zdrowia i niezależności w chorobie lub niepełnosprawności przez zapewnienie udziału we wszystkich formach opieki i samoopieki,
- przestrzeganie zasad etyki zawodowej,
- współpracę z profesjonalistami dla zapewnienia całościowej opieki jednostce i rodzinie,
- organizowanie i podtrzymywanie bezpiecznego środowiska opieki i pracy,
- dokumentowanie wszystkich etapów procesu pielęgnowania i wykorzystywanie tych informacji do oceny świadczonej opieki.
Promocji i edukacji zdrowotnej przez:
- ocenę indywidualnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do zachowania i przywracania zdrowia,
- wspieranie jednostki, rodziny i grup społecznych w prowadzeniu zdrowego stylu życia,
- uczenie jednostki, rodziny, grupy społecznej zachowania i przywracania zdrowia,
- uczestniczenie w zdrowotnych kampaniach edukacyjnych.
Działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej przez:
- współpracę z jednostką, rodziną i innymi uczestnikami zespołu w planowaniu i realizowaniu usług zdrowotnych,
- współpracę z innymi uczestnikami zespołu na rzecz zachowania bezpiecznego środowiska opieki i pracy zespołowej,
- komunikowanie się z pacjentem, jego rodziną oraz z innymi uczestnikami zespołu.
Rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i badań naukowych przez:
- stosowanie w praktyce aktualnej wiedzy z zakresu nauk medycznych, społecznych, teorii pielęgniarstwa, regulacji prawnych zawodu i opieki zdrowotnej,
- wdrażanie uznanych wyników badań naukowych do opieki pielęgniarskiej i rozwoju zdrowia publicznego,
- uczestniczenie w badaniach naukowych w celu poszerzenia wiedzy pielęgniarskiej.
SOCJOLOGIA
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,20p1 + 0,20p2 + 0,15o1 + 0,15o2 +0,15d1 + 0,15d2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
o1, o2 - punkty za przedmiot język obcy nowożytny,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany ale inny niż język obcy nowożytny;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
o1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
o1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym,
o2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,
za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z języka obcego na podstawie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny celującej („stara" matura) lub maksymalnej liczby punktów („nowa" matura) z tego przedmiotu.
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
*Limit miejsc - 120
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Studenci Socjologii zdobywają wiedzę z zakresu szczegółowych subdyscyplin Socjologii, m.in. makro i mikrosocjologii, socjologii polityki, edukacji, pogranicza, kultury, metodologii i metod badań społecznych a także filozofii i psychologii społecznej.
Absolwenci socjologii mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w:
- instytucjach państwowych i przedsiębiorstwach prywatnych,
- w instytucjach administracji państwowej różnych szczebli,
- w instytucjach zajmujących się doradztwem i consultingiem,
- w ośrodkach badań opinii społecznej,
- jako specjaliści w zakresie marketingu, zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi, public relations, pomocy społecznej, profilaktyki, resocjalizacji itp.
WYCHOWANIE FIZYCZNE
*Rodzaj studiów: studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
*Zasady rekrutacji:
Postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo.
Kandydaci przyjmo­wani są na studia według kolejności na liście rankingowej sporządzonej na podstawie uzyskanej sumy punktów za poszczególne etapy.
*Etap 1 „stara i nowa matura":
Egzamin praktyczny (0-70pkt.), obej­muje:
sprawdzian z dyscypliny sportowej (0-35 pkt.), kandydat wybiera jedną spośród:
gimnastyka,
pływanie,
lekkoatletyka;
sprawdzian z gry zespołowej (0 - 35 pkt.), kandydat wybiera jedną spośród:
piłka siatkowa,
piłka ręczna,
piłka nożna,
koszykówka .
Ocenie podlega technika wykonania poszczególnych elementów ćwiczeń, konkurencji i gier. Warunkiem przejścia do Etapu 2 jest uzyskanie z egzaminu praktycznego za sprawdzian z dyscypliny sportowej co najmniej 7 pkt. i za sprawdzian z gry zespołowej co najmniej 7pkt.
*Etap 2 „stara" i "nowa" matura:
Konkurs świadectw (0-35pkt.). Oceny uzyskane na egzaminie dojrzałości („starej" maturze) przelicza się na punkty według następujących zasad:
w skali 6-stop.: cel.-90pkt., bdb.-75pkt., db.-60pkt., dst.-45pkt., mier., dop.-30pkt.;
w skali 4-stop.: bdb.-90pkt., db.-60pkt., dst.-30pkt.
W przypadku „nowej" matury do postępowania kwalifikacyjnego przyjmuje się liczbę punktów ze świadectwa dojrzałości uzyskaną za egzaminy maturalne. Liczba punktów do rankingu wyliczona będzie jako średnia ważona liczby punktów odpowiadających wynikom egzaminu maturalnego („nowa" matura) lub egzaminu dojrzałości („stara" matura) z określonych dla kierunku przedmiotów. Punkty rankingowe wyliczane będą według poniższego wzoru:
R = 0,10p1 + 0,10p2 + 0,05d1 + 0,05d2
gdzie: p1, p2 - punkty za przedmiot język polski,
d1, d2 - punkty za jeden przedmiot wybrany;
przy interpretacji oznaczeń dla "starej" matury:
p1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z języka polskiego,
d1 - punkty za część ustną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu dojrzałości z przedmiotu wybranego;
przy interpretacji oznaczeń dla "nowej" matury:
p1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
p2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym,
d1 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie podstawowym,
d2 - punkty za część pisemną egzaminu maturalnego z przedmiotu wybranego na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli na świadectwie dojrzałości nie ma punktów lub ocen z odpowiedniego egzaminu z określonego przedmiotu do rankingu przyjmuje się liczbę punktów zero, z tym że:
w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości („nowa" matura) podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony,
w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości („stara" matura) nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny,
za równoważny przedmiotowi informatyka uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna; za równoważny przedmiotowi fizyka i astronomia uważany jest przedmiot o nazwie fizyka, fizyka z astronomią; jako przedmiot biologia rozumie się każdy przedmiot zawierający w swojej nazwie słowo „biologia".
Gdy na świadectwie dojrzałości są wyniki odpowiednich egzaminów z kilku alternatywnie branych pod uwagę przedmiotów, przyjmuje się wyniki z jednego przedmiotu, dającego największą liczbę punktów w rekrutacji.
Na studia zostaną przyjęci w ramach limitu miejsc kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę punktów i spełnili wszystkie wymagania rekrutacyjne. Wspólna lista rankingowa utworzona będzie dla kandydatów z „nową" i „starą" maturą.
*Limit miejsc - 90
*Kalendarz rekrutacji:
przyjmowanie dokumentów: 28 czerwca - 10 lipca 2010 r.
egzamin: 14 lipiec 2010 r. godz. 9:00 ul. Prosta - Hala Sportowa
ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia: do 21 lipca 2010 r.
ostateczny termin odsyłania potwierdzeń przez zakwalifikowanych: 13 sierpnia 2010 r.
ogłoszenie list osób przyjętych na studia: do 24 sierpnia 2010 r.
*Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów zawodowych na kierunku Wychowanie fizyczne otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. Celem kształcenia na tym kierunku jest wyposażenie studentów w niezbędną wiedzę biologiczną i społeczną oraz umiejętności pozwalające na zdobycie kwalifikacji zawodowych jako nauczyciel wychowania fizycznego. Kwalifikacje te mają w założeniu zapewnić racjonalne działanie środkami fizycznymi na rozwój fizyczny, motoryczny i zdrowotny oraz środkami pedagogicznymi na rozwój psychiczny i społeczny, a także kształtowanie właściwej postawy do kultury fizycznej dzieci i młodzieży. Miejscem zatrudnienia absolwenta mogą być szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, placówki wychowania pozaszkolnego, organizacje sportowe i placówki kultury fizycznej.
Źródło informacji: http://www.uz.zgora.pl

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poradnik maturzysty. Co studiować na Uniwersytecie Zielonogórskim? Wykaz kierunków, wymagania. - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto