Cezary Konarski
Patryk Dudek, żużlowiec Stelmetu Falubazu Zielona Góra, zajął trzecie miejsce w turnieju Grand Prix Czech w Pradze.. Jarosław Pabijan
Po dziewięciu latach polski żużlowiec wygrał turniej Grand Prix Czech na praskiej Markecie. Nie był to jednak któryś z faworyzowanych lubuskich zawodników. Zwyciężył Janusz Kołodziej z Unii Leszno. Ale powody do radości mają też kibice Stelmetu Falubazu Zielona Góra, bo na trzecim stopniu podium stanął Patryk Dudek. Po raz drugi w tym sezonie. Dziewiąte miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, lider Truly.work Stali Gorzów.

- Jestem szczęśliwy, bo wciąż pozostaję na czele klasyfikacji generalnej – powiedział po zawodach potwornie zmęczony Patryk Dudek. – Prowadziłem z Bartkiem Zmarzlikiem, teraz jestem na czele z Leonem Madsenem. Jestem bardzo zadowolony, bo w każdym wyścigu musiałem walczyć o to, żeby dojechać do mety. Męczyłem się, tor sprawiał mi duże problemy.

Zielonogórzanin w turnieju zasadniczym wygrał jeden wyścig. Podobnie, jak Bartosz Zmarzlik. Los sprawił, że w ostatnim biegu przed półfinałami o tym, który z nich awansuje do dalszej fazy turnieju decydował wynik Patryka Dudka. Zawodnik Falubazu zajął drugie miejsce. Taka sytuacja sprawiła, że zielonogórzanin „wyrzucił” z półfinału kolegę z Gorzowa.

„Duzers” w półfinałowej gonitwie długo był trzeci. Dopisało mu jednak szczęście, bo jadącemu na drugim miejscu Rosjaninowi Emilowi Sajfutdinowowi przytrafił się defekt motocykla. Zielonogórzanina atakował jeszcze Fredrik Lindgren, ale przeszarżował i został z tyłu.

W finale, od początku prowadził Janusz Kołodziej. Wygrał i „odczarował” praską Marketę, na której Polak nie triumfował od 2010 roku. Zawodnik leszczyńskiej Unii jest drugim reprezentantem Polski - po Tomaszu Gollobie - który zwyciężył w Grand Prix Czech. - Nigdy bym nie powiedział, że w Pradze tak dobrze mi pójdzie – mówił Janusz Kołodziej. - Wiedziałem, jak szybki jest jadący tuż za mną Leon Madsen, dlatego musiałem być bardzo czujny. Jestem bardzo zmęczony, ale szczęśliwy. Nie mogę w to uwierzyć, to przecież mój pierwszy wygrany turniej Grand Prix.

Mocno niepocieszony był za to Bartosz Zmarzlik. Gorzowianinowi znów nie wiodło się na Markecie. Zaznaczył to na swoim facebookowym profilu „Przeklęta ta Praga, ale to wyłącznie moja wina” – napisał. Lider Stali, który spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w serwisie zmarzlik.com wyjaśnił przyczyny niepowodzenia: - O moim wyniku zdecydowały źle dobrane ustawienia i regulacja sprzętu. Będę chciał jak najszybciej zapomnieć o tych zawodach i powoli zacząć szykować się na kolejne Grand Prix w Hallstavik. Korzystałem w Pradze z dwóch motocykli, ale najważniejszy był set-up, w tym konkretnym przypadku odpowiednie dobranie zębatek. Moim zdaniem troszkę za mocno kropili nawierzchnię w Pradze. Zwłaszcza, że w pewnym momencie się rozpadało. Niestety my w tej kwestii nie mamy nic do powiedzenia. Potem jak pojechałem z drugiego pola swój ostatni wyścig, zaczęli je bronować. Na starcie była rozwalona ziemia, ale trudno, tak robią i nawet o zdanie nas zawodników nikt nie zapyta.

WYNIKI GRAND PRIX CZECH
1. Janusz Kołodziej (Polska) – 1. miejsce w finale 15 (3,3,2,0,1,3,3), 2. Leon Madsen (Dania) - 2. miejsce w finale 14 (3,1,2,2,1,3,2), 3. Patryk Dudek (Polska) - 3. miejsce w finale 12 (1,2,3,1,2,2,1), 4. Jason Doyle (Australia) - 4. miejsce w finale 12 (3,t,2,2,3,2,0), 5. Max Fricke (Australia) 13 (2,3,3,1,3,1), 6. Fredrik Lindgren (Szwecja) 12 (2,u,3,3,3,1), 7. Emil Sajfutdinow (Rosja) 11 (2,2,3,1,3,d), 8. Artiom Łaguta (Rosja) 9 (0,3,1,3,2,0), 9. Bartosz Zmarzlik (Polska) 8 (2,1,0,3,2), 10. Maciej Janowski (Polska) 7 (1,0,1,3,2), 11. Robert Lambert (Wielka Brytania) 6 (0,2,1,2,1), 12. Vaclav Milik (Czechy) 4 (3,1,0,0,0), 13. Martin Vaculik (Słowacja) 4 (0,2,2,0,0), 14. Matej Žagar (Słowenia) 4 (1,1,0,2,0), 15. Antonio Lindbäck (Szwecja) 4 (1,0,1,1,1), 16. Niels Kristian Iversen (Dania) 3 (0,3,0,0,0), 17. Zdenek Holub (Czechy) 0 (0).

KLASYFIKACJA GRAND PRIX
1-2. Patryk Dudek (Polska) i Leon Madsen (Dania) – po 40 pkt. 3. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 36, 4. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 32, 5. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 30, 6. Martin Vaculik (Słowacja) – 28, 7. Janusz Kołodziej (Polska) – 26, 8. Niels Kristian Iversen (Dania) – 24, 9. Jason Doyle (Australia) – 23, 10. Artiom Łaguta (Rosja) – 22, 11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 21, 12-13. Antonio Lindbäck (Szwecja) i Matej Žagar (Słowenia) – po 17, 14. Max Fricke (Australia) – 16, 15. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 15, 16. Maciej Janowski (Polska) – 11, 17. Bartosz Smektała (Polska) – 10, 18. Vaclav Milik (Czechy) – 4, 19. Matic Ivačič (Słowenia) – 2, 20-21. Nick Skorja (Słowenia) i Zdenek Holub – po 0.