Ilustracja

fot.Tiffany Szerpicki/sxc.hu (© Ilustracja Redakcji MM)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W rodzinach toczą się teraz dyskusje dalszej edukacji: które gimnazjum, a potem ogólniak, technikum, czy zawodówka? W czwartek w "GL” ranking szkół.

- Oj, głowa już mnie boli. Córka uparła się na ogólniak, a ja uważam, że dziś technikum ma większy sens - mówi Teresa Baczyńska, mama gimnazjalistki Igi. - Wiem, że to ona powinna zdecydować o przyszłości, ale czy ona wie, co robi? Młoda jest. Pomysłów ma sto na minutę.Iga nie zgadza się z mamą. Popytała starsze koleżanki, wie gdzie fajna atmosfera panuje. Tam chciałaby się dostać. Ale jak przekonać mamę?
Prezes lubuskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania podkreśla, że wyboru szkoły powinno dokonać się wspólnie. Nie zawsze bowiem młody człowiek weźmie pod uwagę wszystkie aspekty, które wziąć powinien. Dorosły może podpowiedzieć, pokierować. Byleby tylko nie chciał, by dziecko spełniło jego dawne ambicje. To musi być wspólny, przemyślany wybór. Jest jeszcze czas.Ogólniak czy technikum? W obu przypadkach trzeba zauważyć plusy i minusy. Zarówno w jednej, jak i drugiej szkole można zdać maturę, potem pójść na studia. W przypadku technikum ma się też od razu fach. Ale trzeba też zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Szkoła publiczna czy niepubliczna? Zdaniem kuratora oświaty Romana Sondeja, zarówno wśród jednych jak i drugich są lepsze jak i gorsze placówki. Niepubliczne wyróżnia mała liczebność klas.,,Gazeta Lubuska" chce pomóc młodym ludziom, i ich rodzicom, w podjęciu tej tak ważnej decyzji. Dlatego w czwartek opublikujemy raport o gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych z całego województwa. Znajdziecie w nim wyniki egzaminów gimnazjalnych, maturalnych. Dowiecie się, czy szkoły w ostatnich latach się rozwijają, czy przeciwnie. A także jak wypadają na tle innych. Te wskaźniki pozwolą spojrzeć na szkołę z pewnej perspektywy. Oczywiście, nie są to jedyne kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze placówki. Warto ją odwiedzić, poznać nauczycieli, uczniów, panującą w niej atmosferę. Obejrzeć bazę. Rozeznać się, jaką ofertą zajęć pozalekcyjnych kusi. Czy dogodny będzie dojazd do szkoły autobusem czy pociągiem?
- Im więcej postawimy sobie pytań i udzielimy na nie odpowiedzi, tym będziemy mieli większą pewność, że dokonujemy właściwego wyboru - podkreśla Mania.I tego właśnie życzymy wszystkim szóstoklasistom z podstawówek i trzecioklasistom z gimnazjów.
W czwartkowym (31 marca) papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" otrzymasz ranking gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Lubuskiem. W naszym informatorze poznasz najlepsze placówki.
* * *
 
Zobacz nas na facebooku: 
strona portalu Moje Miasto Zielona Góra
strona bezpłatnego tygodnika miejskiego MM Moje Miasto Zielona Góra

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!