cekon
Koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra znów przegrali w lidze VTB.
Koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra znów przegrali w lidze VTB. Mariusz Kapała / GL
Koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra ponieśli kolejną klęskę w rozgrywkach ligi VTB. Tym razem zielonogórzan rozgromił (109:78) Zenit Sankt Petersburg. Stelmet przegrał już 15 mecz w lidze VTB. Bilans jest fatalny, bo po stronie sukcesów są tylko cztery wygrane spotkania.

Zielonogórzanie pierwszą połowę oddali rywalom jakby bez wiary w sukces. W ich grze brakowało energii, szczególnie w obronie, z którą Rosjanie radzili sobie zbyt łatwo. Dobitnie świadczy o tym aż 55 punktów po stronie gości. Zenit w tej części spotkania miał dwóch bohaterów - Jalena Reynoldsa i Marko Simonovicia. Amerykanin rewelacyjnie „wszedł” w mecz. Najskuteczniejszy gracz Zenitu w rozgrywkach VTB (średnia 18 punktów na mecz) potrzebował kilku minut, by zaprezentować swoje wysokie umiejętności. „Wieża” z USA (208 cm wzrostu) świetnie przenikała w zielonogórską obronę. Reynolds potrzebował tylko 11 minut, by zdobyć 13 punktów i zebrać pięć piłek pod koszami. Z kolei Marko Simonović „dziurawił” kosz gospodarzy rzutami z dystansu. Serb w końcówce drugiej kwarty popisał się serią celnych rzutów za trzy punkty, dzięki czemu goście osiągnęli ponad 20 punktów przewagi. Do przerwy Stelmet tracił do rywala już 22 „oczka”.

Po zmianie stron przewaga zespołu z Rosji szybko wzrosła do 26 punktów (59:33). Zielonogórzanom „przypomniał się” Jalen Reynolds, którego trener przyjezdnych wyraźnie oszczędzał w drugiej kwarcie. Amerykanin znów zebrał kilka piłek, dorzucił cztery punkty, po czym szkoleniowiec Zenitu ponownie zalecił mu odpoczynek na ławce rezerwowych. Rosjanie najwyraźniej starali się jak najmniejszym nakładem sił dotrwać do zwycięskiego końca. Bo przewaga 29 punktów w 28. min w zasadzie dała odpowiedź na pytanie, która drużyna sięgnie po sukces. Wyraźnie rozluźnieni goście w końcówce trzeciej kwarty nie byli już tak czujni w obronie jak wcześniej, stąd zielonogórzanie dostali szansę na podratowanie wyniku. Po trafieniach m.in. Przemysława Zamojskiego miejscowi odrobili część strat i tuż przed końcem trzeciej kwarty przegrywali 58:78.

W ostatniej części spotkania Rosjanie znów zagrali na poważnie. Wciąż dominowali pod koszami, pod względem zebranych piłek w drugiej połowie utrzymywali wysoką przewagę (na koniec meczu wyszedł wynik: 40:28). W czwartej kwarcie przyjezdni poprawili jeszcze - i tak dobrą już - skuteczność. To sprawiło, że z minuty na minutę odjeżdżali Stelmetowi. Prowadzenie Zenitu 93:62 w 36. min dobitnie oznaczało, że zielonogórzanie nie unikną klęski.

- W czwartek graliśmy w Szczecinie, nie mieliśmy więc wiele czasu na regenerację sił – mówił Igor Jovović, trener Stelmetu. – Naszej drużynie brakowało energii, a zespoły na takim poziomie, jak Zenit potrafią to wykorzystać. Goście kontrolowali mecz od początku, przez całe 40 minut.

- Nigdy nie jestem całkowicie zadowolony ze wszystkiego – stwierdził Joan Plaza, szkoleniowiec Zenitu, oceniając grę swojej ekipy. – Musieliśmy być czujni przez cały mecz, bo znam zawodników z Zielonej Góry i wiem, że gdybyśmy dali im więcej swobody, to mogliby być dla nas dużo groźniejsi.

STELMET ENEA BC ZIELONA GÓRA - ZENIT SANKT PETERSBURG 78:109
KWARTY: 14:24, 19:31, 25:25, 20:29.
STELMET ENEA BC: Planinić 10, Sokołowski 8 (2), Hosley 7 (1), Justice 6, Starks 4 oraz Zamojski 15 (3), Humphrey 14, Mokros 7 (1), Hrycaniuk 2, Koszarek 4, DeVoe 1, Mąkowski 0.
ZENIT: Reynolds 21, Miler-McIntyre 10 (1), Scrubb 11 (3), Puszkow 8, Truszkin 6 (2) oraz Simonović 21 (4), Armand 14 (4), Woronow 6, Usoltcew 5 (1), Mekel 4, Desiatnikow 3, Bałaszkow 0.