Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowery miejskie są dewastowane - alarmują Czytelnicy: "Zero kultury". "To nieuniknione" - odpowiada firma Nextbike [ZDJĘCIA]

rik
Wiele rowerów miejskich jest niszczona przez wandali - alarmują nasi Czytelnicy. Czy wśród mieszkańców są tacy, którzy nie potrafią z szacunkiem obchodzić się z jednośladami, które od niedawna można wypożyczać w Zielonej Górze?

"Większość rowerów jest zepsuta - przebite opony, zerwane łańcuchy, brak pedałów, niedziałające lampki itd." - możemy przeczytać na profilu Hejted Zielona Góra. Nawet jeśli dewastacja nie dotyczy większości rowerów firmy Nextbike, to rzeczywiście, widok bicykli, które są uszkodzone nie należy do rzadkości. Przebicie dętki, to najczęstszy widok, ale można zobaczyć również powyginane metalowe części, urwane pedały, czy zniszczone ławki w rowerach cargo. Do tego typu dewastacji potrzeba nie lada siły i trudno mówić tu o przypadkowym uszkodzeniu. To zdecydowanie celowe ataki mające po prostu na celu zniszczenie jednośladów. Rowery są też często odstawione byle jak, poprzewracane jeden na drugim, z niezapiętym zabezpieczeniem. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych na profilu Hejted na Facebooku widać jak rowerowy tandem dosiadają dwie dorosłe kobiety i dziecko, mimo, że w przednim kole nie ma powietrza.

Pod wpisem na profilu rozgorzała dyskusja i krytyka poczynań wandali. Wypowiedziało się pod nim 147 internautów. Wpis został udostępniony niemal przez 400 z nich.

"Przecież było to do przewidzenia... Zero kultury... I nie wiem czy to się kiedyś zmieni..." - napisał Artur. Według Daniela: "Nie dość że rowerów nie idzie używać, bo połowa jest uszkodzona, to jeszcze nawet jak są sprawne nie idzie ich wypożyczyć (...) Mamy 36 stacji i tyle problemów w Warszawie jest ich ponad 400 i takich problemów nie spotkałem".

Z kolei Marta zauważa: "To samo tyczy się rowerów z koszem dla dzieci, dziś niby dwa dostępne rano i oba popsute, bardzo dużo widzę młodych ludzi w nich jeżdżących skaczących dla zabawy, a potem jeśli rodzina chce skorzystać faktycznie z tych rowerów to nie da rady bo popsute. Szkoda". Andżelika dodaje: "Brak słów. Nie szanują nic. A później narzekają że nic nie ma. Osoby które niszczą powinny słono zapłacić za szkody".

Problem wandalizmu rowerów miejskich został zauważony przez stowarzyszenie Rowerem do przodu. W ubiegłym tygodniu, przed rozpoczęciem Winobrania, Robert Górski - szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu rozmawiał z komendantem miejskim policji Jarosławem Tchorowskim o problemie użytkowników Zielonogórskiego Roweru Miejskiego, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym i niejednokrotnie niszczą rowery wykonując karkołomne ewolucje. Komendant Tchorowski rozkazał policjantom patrolującym Zieloną Górę zwrócić uwagę na ten problem. Pierwszego wieczora zatrzymano 3 pijanych użytkowników miejskich rowerów. Z informacji uzyskanych od Rzecznika Prasowego KMP - podinsp. Małgorzaty Barskiej wynika, że do tej pory policjanci powstrzymali od dalszej jazdy 6 rowerzystów, którzy wcześniej pili alkohol i wsiedli na miejskie rowery - czytamy na Facebooku stowarzyszenia.

Rowerem do przodu ma też prośbę: "Jeżeli widzicie pijanych rowerzystów korzystających z Zielonogórskiego Roweru Miejskiego, to dzwońcie na numer alarmowy 112. Jeżeli to możliwe, to warto podać numer boczny miejskiego roweru prowadzonego przez pijanego użytkownika".

"Średnio ponad 200 wypożyczeń każdego roweru"

Czy niektórzy mieszkańcy nie potrafią dbać o wypożyczane rowery? Czy firma, która zajmuje się ich serwisem jest świadoma postępowania wandali. Z tym pytaniem zwróciliśmy się Nextbike'a.

- Rzeczywiście, usterki pojawiają się. To nieuniknione biorąc pod uwagę popularność systemu - mamy ponad 80 tysięcy wypożyczeń, czyli już średnio ponad 200 wypożyczeń każdego roweru (nawiasem mówiąc to doskonały wynik) - informuje Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska S.A.

Dodaje, że rolą serwisu "jest to, aby usterek było jak najmniej, oraz aby szybko usuwać pojawiające się". - Podczas każdej wizyty na stacji pracownik sprawdza stan techniczny wszystkich rowerów. Jeżeli jednak użytkownik zauważy usterkę, bardzo prosimy o zgłoszenie tego faktu dzwoniąc na infolinię, pisząc maila lub wybierając odpowiednią opcję w aplikacji. Dzięki temu szybciej będziemy wiedzieć o usterce i szybciej ją usuniemy - zapewnia.

Przypomnijmy, że w ramach systemu uruchomiono w Zielonej Górze 36 stacje. Do naszej dyspozycji jest 360 rowerów, w tym 10 rowerów cargo/ familijnych oraz 10 tandemów. Można je wypożyczać od marca do listopada. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne. Od 21 do 60 minut dopłacimy 2 zł. Natomiast każda kolejna rozpoczęta godzina kosztuje nas 4 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto