Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚDM 2016: Młodzi zielonogórzanie pojechali na spotkanie z papieżem Franciszkiem

Mariusz Kapała
O 4.53 w piątek, 29 lipca, wyruszył z Zielonej Góry do Krakowa specjalny pociąg na Światowe Dni Młodzieży. Młodzi z całego regionu pojechali na spotkanie z Ojcem Świętym. Na miejscu będą o 11.43.
O 4.53 w piątek, 29 lipca, wyruszył z Zielonej Góry do Krakowa specjalny pociąg na Światowe Dni Młodzieży. Młodzi z całego regionu pojechali na spotkanie z Ojcem Świętym. Na miejscu będą o 11.43. Mariusz Kapała
O 4.53 w piątek, 29 lipca, wyruszył z Zielonej Góry do Krakowa specjalny pociąg na Światowe Dni Młodzieży. Młodzi z całego regionu pojechali na spotkanie z Ojcem Świętym. Na miejscu będą o 11.43.

Na dwa ostatnie dni Światowych Dni Młodzieży wybiera się łącznie z naszej diecezji około tysiąca osób. Właśnie dziś, w czwartek 29 lipca, bladym świtem towarzyszyliśmy tym, którzy wsiadali do pociągu w Zielonej Górze.

Entuzjazm, uśmiechy i radość - wszystko to gościło na twarzach nie tylko młodych ludzi. Ale tych było najwięcej. Jak podkreślały Kamila i Magda, z którymi rozmawialiśmy, jadą do Krakowa po to, by skorzystać z okazji i spotkać się z papieżem Franciszkiem.

- Jesteśmy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i świętego Stanisława Kostki w Zielonej Górze. - Nasza grupa liczy 82 osoby, jedziemy na spotkanie z papieżem i młodzieżą, która tam już czeka - usłyszeliśmy od jednego z uczestników pielgrzymki.

Grupa spotkanych dziewczyn przyznała, że ciężko było wstać. - Poszłyśmy spać po północy, wstałyśmy po 3.00. Ale trzeba wytrwać - stwierdziły.

Najwięcej pielgrzymów było z Zielonej Góry, widzieliśmy też młodych z Lubska czy Jasienia. W gronie udających się na spotkanie z papieżem byli również szafarze.

Pociąg pod nazwą "Królestwo Boże" wyjechał z Kostrzyna w nocy z czwartku na piątek o godz. 2.30. W Zielonej Górze pojawił się punktualnie o 4.53.

Program Światowych Dni Młodzieży w Krakowie:

Piątek, 29 lipca:

  • 7.00 - msza święta prywatna w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
  • 9.30 – Wizyta w Auschwitz.
    W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Ojciec Święty uda się pieszo na teren byłego obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Ojciec Święty spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. Zmówi modlitwę w celi męczeństwa Ojca Kolbego.
  • 10.30 - Wizyta w obozie Birkenau.
    Ojciec Święty przejedzie samochodem od głównej bramy wejściowej obozu, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu. Zatrzyma się na cichą modlitwę przed pomnikiem. Spotka się z 25 „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”. Następnie wygłosi przemówienie.
  • 16.30 - przyjazd do Prokocimia.
    Wizyta w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. W holu nastąpi spotkanie z około 50 chorymi dziećmi z rodzicami. Potem przemówienie Ojca Świętego i prywatna wizyta w wybranych miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze, w towarzystwie dyrektora i rodziców. Na koniec modlitwa w kaplicy szpitalnej.
  • 18.00 - Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży na krakowskich Błoniach.
    Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ojciec Święty wygłosi krótkie przemówienie. Po kolacji Papież Franciszek ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Sobota, 30 lipca:

  • 8.30 - wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej.
    Obecne będą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta, którymi zakonnice się opiekują. Modlitwa w kaplicy przed grobem św. Faustyny.
  • 8.45 - przejazd papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia.
  • 9.00 - przejście przez Bramę Miłosierdzia.
  • 9.15 - Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży.
    Ojciec Święty wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek będzie trzecim - po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI - papieżem, który nawiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.
  • 10.30 - msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z Polski.
    W Sanktuarium znajdzie się około 2 tysięcy osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. 5 tysięcy osób będzie mogło uczestniczyć we Mszy św. na rozległym placu przed świątynią.
  • 13.00 - obiad z młodzieżą.
    Ojciec Święty zje obiad z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, z tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.
  • 19.00 - przyjazd na Campus Misericordiae i przejście przez Bramę Świętą z pięcioma przedstawicielami młodzieży.
  • 19.30 - czuwanie modlitewne z młodzieżą.

Niedziela, 31 lipca:

  • 8.45 - przyjazd na Campus Misericordiae.
    Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych oraz Domu Chleba – magazynu z żywnością dla potrzebujących. Przejazd wśród wiernych.
  • 10.00 - Msza Święta Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży.
    Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
  • 17.00 - przyjazd do Tauron Arena na spotkanie z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i Dobroczyńcami spotkania młodych całego świata.
  • 18.15 - przyjazd do Balic (część wojskowa).
    Ceremonia pożegnania Ojca Świętego.

Imprezy towarzyszące

Od 26 do 29 lipca działać będzie Centrum Powołaniowe, na stadionie Cracovii: od wtorku do piątku, w godzinach 9.00-17.00, a w środę dłużej, od 9.00 do 22.00. Około 130 organizacji katolickich, będzie prezentowało swoją działalność w formie stoisk.
Pielgrzymi będą mogli uczestniczyć również w tzw. akademiach, czyli w spotkaniach z osobami, które podzielą się doświadczeniem swojego powołania. Akademie będą otwarte we wtorek 9.00-15.00, środę 14.00-22.00 oraz w czwartek i piątek między 14.00 a 16.00.

Od 27 do 29 lipca, od godziny 9.00 do 12, odbywać się będą katechezy z biskupami oraz katecheza w drodze. Biskupi z całego świata wygłoszą katechezy w 33 językach, na terenie Krakowa i w pobliskich miejscowościach.

Od 26 do 29 lipca , pod hasłem Festiwal Młodych odbywać się będą: koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, czy teatralne.

Źródło: www.krakow2016.com

Przeczytaj też:Lato Muz Wszelakich 2016: Sprawdź, co dzieje się w mieście [PROGRAM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto