Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają na drugie spotkanie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich 17 sierpnia br. godz. 18.00, Sala Dębowa Biblioteki Norwida.

Tym razem naszym gościem będzie Jacek Fedorowicz, satyryk, aktor, legenda polskiej telewizji, radia, kinematografii i kabaretu. Z Artystą porozmawiamy o książce Będąc kolegą kierownikiem, w której opisuje ponad pięćdziesięcioletnią przygodę z radiem.
Prowadzenie: Joanna Kapica-Curzytek

Jacek Fedorowicz – absolwent Wydziału Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Współzałożyciel studenckiego teatru Bim-Bom. W latach 50. i 60. autor oraz aktor w gdańskim radiu, rysownik-karykaturzysta prasy lokalnej i ogólnopolskiej, m.in. „Po Prostu”, „Dziennik Bałtycki”, „Szpilki”, współtwórca programów rozrywkowych Telewizji Polskiej Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe, Kariera, Runda. Dekadę później jeden z autorów magazynu satyrycznego Programu Trzeciego Polskiego Radia 60 minut na godzinę. Artysta estradowy w kabarecie Wagabunda, programie Popierajmy się, a później w indywidualnych wieczorach autorskich.

W latach 80. związany z „Solidarnością” i Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Współpracownik Radia „S” Regionu Mazowsze, satyryk w podziemiu. Autor rysunków, m.in. Sol.Solarium, Tatry w czerwcu, Visitez Varsovie czy Portret nieznanego mężczyzny z wąsem, II połowa XX wieku, komiksu historycznego Solidarność – 500 pierwszych dni, tekstów satyrycznych O cenzurze, O kulturze niezależnej, O teatrze studenckim lat pięćdziesiątych, O przyczynach pijaństwa, O propagandzie.

Na przełomie XX i XXI wieku prowadzący program Telewizji Polskiej Dziennik Telewizyjny (później SEJF). W latach 1999-2008 autor felietonów satyrycznych w „Gazecie Telewizyjnej”, następnie w dodatku kulturalnym „Gazety Wyborczej”. Obecnie felietonista polskiej edycji magazynu „Runner’s World”.

Wystąpił w filmach: Do widzenia, do jutra (1960), Lekarstwo na miłość (1965), Motodrama (1971), Orkiestra niewidzialnych instrumentów (2009). Wraz ze Stanisławem Bareją napisał scenariusze do produkcji: Poszukiwany, poszukiwana (1972), Nie ma róży bez ognia (1974).

Jest autorem wielu książek, m.in. Porady estradowca dla kolegów dramatycznych (1974), Krótka biografia człowieka ocenzurowanego (1985), Będąc kolegą kierownikiem (2015), Święte krowy na kółkach (2017).

Jacek Fedorowicz był gościem 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto