Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, co się zmieni na MATURZE 2015 [matura informator]

AG
Matura 2015. Co się zmieni?
Matura 2015. Co się zmieni? Archiwum Polskapresse
Od 2015 roku matura będzie wyglądała inaczej. Sprawdź, co się zmieni na maturze.

Zobacz: MATURA Z POLSKIEGO 2015. Egzamin próbny z CKE [15 grudnia]

Matura 2015 ma sprawdzić umiejętność krytycznej analizy informacji, rozumowania i wnioskowania w zakresie zdobytej już wiedzy, a nie jak do tej pory odtwarzanie wiedzy encyklopedycznej. Dlatego, wprowadzono do niej kilka istotnych zmian.

Przedmioty obowiązkowe na MATURZE 2015

Część obowiązkową będzie stanowić egzamin pisemny i ustny z języka polskiego, egzamin pisemny i ustny z języka obcego nowożytnego oraz test z matematyki. Wszystkie przedmioty będą zdawane na jednym poziomie, który odpowiada obecnej podstawie kształcenia.

Matura 2015 na luzie:

Zadania na egzaminie maturalnym będą skupione na umiejętnościach złożonych oraz operowaniu wiedzą. Zdający zmierzy się z takimi poleceniami jak: uzasadnij, wyjaśnij, udowodnij. Uczniowie będą musieli posługiwać się myśleniem naukowym, gdyż na egzaminach zetkną się z zadaniami dotyczącymi doświadczeń, stawianiem hipotez i ich weryfikacją, wnioskowaniem i krytyczną analizą tekstu.

Egzamin pisemny zostanie przeprowadzony na podstawie ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zmieni się też sam sposób oceniania prac, nie będzie on już związany z kluczem odpowiedzi. Nauczyciele będą je sprawdzać w sposób holistyczny, czyli oceniający tok rozumowania ucznia.

Matura 2015: przedmioty dodatkowe

Podobnie jak dotychczas maturzyści będą wybierać przedmioty dodatkowe, z których chcą zdawać egzamin maturalny. Wśród nich znalazły się: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język polski, języki obce nowożytne, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości narodowych i etnicznych, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Każdy uczeń będzie miał obowiązek przystąpienia do chociaż jednego egzaminu z przedmiotów dodatkowych. Jednak nie będzie miał on progu zdawalności, tak jak do tej pory (30%). Wyniki matury będą prezentowane w skali procentowej i centrylowej, czyli pokazująca odsetek maturzystów w skali kraju, którzy mieli wynik identyczny lub niższy.

Matura 2015 na luzie:

W porównaniu do obecnej listy przedmiotów dodatkowych wykluczono jedynie wiedzę o tańcu, ponieważ zdawana była ona do tej pory przez najmniejszą liczbę osób. Matura 2015 ma określić stopień przygotowania uczniów liceum lub technikum do studiów.

Egzaminy ustne na maturze 2015

Zmienią się zasady egzaminu ustnego z języka polskiego. Maturzyści nie będą już przygotowywać prezentacji na wybrany przez siebie temat. Od roku 2015 uczeń będzie losował trzy pytania, dotyczące wiedzy zdobytej na lekcjach języka polskiego i na podstawie wylosowanego tekstu kultury (literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji). Komisja przeznaczyła 15 minut dla każdego maturzysty na przygotowanej wypowiedzi. Następnie przez dziesięć minut zdający będzie mówił o danym tekście, a przez kolejne pięć minut prowadził dyskusję z członkami komisji.

Matura 2015 na luzie:

Celem egzaminu będzie sprawdzenie umiejętności tworzenia wypowiedzi inspirowanej tekstem kultury. Matura ustna będzie oceniana pod względem warstwy merytorycznej, organizacji tekstu i poziomu sprawności komunikatu oraz poprawności językowej. Struktura egzaminu ustnego z języka obcego nie ulegnie zmianie.

Matura 2015: kiedy będą egzaminy? [daty]

Część ustna

4-29 maja: języki obce nowożytne, język łemkowski, język kaszubski
11-23 maja: język polski, języki mniejszości narodowych

Część pisemna
(pp - poziom podstawowy
pr - poziom rozszerzony)

4 maja:
godz. 9 - język polski (pp)
godz. 14 - wiedza o tańcu (pp, pr)

5 maja:
godz. 9 - matematyka (pp)
godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna (pp, pr)

6 maja:
godz. 9 - język angielski (pp)
godz. 14 -język angielski (pr)

7 maja:
godz. 9 - język polski (pr)
godz. 14 - biologia (pp, pr)

8 maja:
godz. 9 - matematyka (pr)
godz. 14 - wiedza o społeczeństwie (pp, pr)

11 maja:

godz. 9 - fizyka i astronomia (pp, pr)
godz. 14 - filozofia (pp, pr)

12 maja:
godz. 9 - język niemiecki (pp)
godz. 14 - język niemiecki (pr)

13 maja:
godz. 9 - geografia (pp, pr)
godz. 14 - historia muzyki (pp,pr)

14 maja:
godz. 9 - język rosyjski (pp)
godz. 14 - język rosyjski (pr)

15 maja:
godz. 9 - chemia (pp, pr)
godz. 14 - historia sztuki (pp, pr)

18 maja:
godz. 9 - język francuski (pp)
godz. 14 - język francuski (pr)

19 maja:
godz. 9 - informatyka (pp, pr)
godz. 14 - historia (pp, pr)

20 maja:
godz. 9 - język hiszpański (pp)
godz. 14 - język hiszpański (pp, pr)

21 maja:
godz. 9 - język włoski (pp)
godz. 14 - język włoski (pr)

22 maja:
godz. 9 - język mniejszości narodowych i etniczny (pp)
godz. 14 - język mniejszości narodowych i etniczny (pr)

Na rozwiązanie matury z przedmiotów obowiązkowych uczniowie mają 170 min na poziomie podstawowym i 180 min na poziomie rozszerzonym. Udzielenie odpowiedzi na pytania z przedmiotów dodatkowych (poziom rozszerzony) zajmie maturzystom 180 min. Wyjątkiem jest informatyka. Egzamin został podzielony na dwie części, pierwszą zdający rozwiążą w 60 min, drugą w 150 min.

Matura 2015: podsumowanie zmian

Podsumowując, najważniejsze zmiany, jakie zostaną wprowadzone w egzaminie maturalnym od roku 2015 to: obowiązkowe zdawanie przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, język obcy nowożytny, który będzie można zdawać jako obowiązkowy i dodatkowy, usta część egzaminu z języka polskiego nie będzie wymagała prezentacji, matura będzie oceniana w sposób holistyczny, a wyniki prezentowane w skali procentowej i centrylowej.

Matura 2015: szczegółowe informatory

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto