Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stopa - lustro zdrowia. Czy wiesz, co to jest podologia?

Jolanta Paczkowska
Malwina Kunisz opowiada o ortezach
Malwina Kunisz opowiada o ortezach Jolanta Paczkowska
Stopy prowadzą nas przez całe życie i są cennym źródłem informacji o zdrowiu człowieka. Stanowią bardzo złożony układ, będący w stanie znosić ogromne obciążenia. Dzięki temu możliwe jest nie tylko przemieszczanie się, rozumiane jako podstawowy element codziennego życia, ale również uprawianie wyczynowych sportów. Ich prawidłowe funkcjonowanie istotnie wpływa na jakość życia i warunkuje sprawność.

W Polsce podologia jest jeszcze mało znana. Jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego.

Rozmawiam z Malwiną Kunisz, kosmetologiem, specjalistą podologiem, prowadzącą w Nowej Soli Gabinet Podologiczno-Kosmetyczny.
Jak często występują problemy ze stopami?
Według najnowszych badań 80% naszego społeczeństwa ma różnej natury problemy ze stopami (zaczynając od schorzeń ortopedycznych, na grzybicach i wrastających paznokciach kończąc), co skutkuje najczęściej dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem i złym samopoczuciem oraz uniemożliwia sprawne funkcjonowanie.

Jakie problemy dotykają stóp i czym się objawiają?

Istniej wiele problemów dotyczących stóp. Większość z nich ma wyraźną przyczynę. Może nią być grzybica, cukrzyca, wrastanie paznokcia itd. Jednak wiele osób bez wyraźnej przyczyny odczuwa dolegliwości związane z układem ruchu. Bardzo często pojawia się ból stóp, stawów kolanowych, bóle bioder, stawu krzyżowo-biodrowego oraz kręgosłupa. Rozwojowi dysfunkcji sprzyjają przebyte urazy oraz przeciążenia stawów skokowych i kolan. Twarde, płaskie podłoże, siedzący, mało aktywy tryb życia, nadwaga należą również do istotnych przyczyn tych zaburzeń.

Co może pomóc w takich problemach?
Na tego typu dolegliwości polecam indywidualne ortezy/wkładki termoplastyczne. Materiały, które stosuję, dają wrażenie stąpania po piaszczystej plaży, dobrze amortyzują wstrząsy i izolują od twardego i płaskiego podłoża, które negatywnie wpływa na kończyny, a w konsekwencji cały układ ruchu człowieka. W efekcie stopa zyskuje pełne i równomierne podparcie całej powierzchni podeszwowej, co zwiększa komfort chodzenia i wpływa korzystnie na wszystkie elementy układu ruchu. Dodatkowo ortezy ograniczają nadmierną ruchomość kości piętowej, co jest konsekwencją przebytych w przeszłości urazów, a nawet mikrourazów oraz korygują osie biomechaniczne całego ciała, wady chodu i wady postawy, a przez to niwelują bóle kręgosłupa, barków, bioder i kolan. Ortezy zmniejszają również oznaki przeciążenia na skórze i działają profilaktycznie przeciw modzelom, nagniotkom i innym ogniskom hiperkeratozy.

Kto może korzystać z indywidualnych ortez?
Komfort jaki zapewniają sprawia, że chętnie korzystają z nich ludzie cierpiący z powodu różnych dolegliwości oraz ludzie zdrowi np. podczas wykonywania pracy w pozycji wymuszonej oraz sportowcy, u których orteza nie tylko chroni przed urazami, ale również zwiększa stabilność, a po przebytej kontuzji pozwala maksymalnie szybko powrócić do formy.

Na czym polega przewaga indywidualnych ortez nad wkładkami dostępnymi w ogólnej sprzedaży?
Orteza jest formowana dla konkretnego pacjenta i uwzględnia jego dysfunkcje, dolegliwości i charakterystyczną budowę stopy, co zapewnia maksymalne dopasowanie, a przez to optymalną amortyzację, stabilizację i niweluje dolegliwości bólowe. Wkładki dostępne w sklepach są wykonywane szablonowo i nie uwzględniają indywidualnych potrzeb i budowy stopy pacjenta, co sprawia, że są nieefektywne i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Gdzie udać się po pomoc?
Dolegliwościami stóp zajmuje się specjalista podolog. Podczas wizyty przeprowadza najpierw dokładny wywiad oraz badanie statyczne i dynamiczne stóp, co jest istotnym elementem diagnozowania pacjenta. Następnie przeprowadza zabieg podologiczny, którego celem jest (w zależności od potrzeby) usunięcie modzeli, nagniotków, korekta wrastających paznokci, rekonstrukcja płytki. Podologia jest dziedziną interdyscyplinarną, dlatego w swojej pracy współpracuję z lekarzami dermatologami, chirurgami, diabetologami, flebologami i ortopedami. Zajmuję się dodatkowo zindywidualizowanym modelowaniem ortez/wkładek. Technika, którą się posługuję, została opatentowana w Nowej Zelandii i Polsce. Każdego dnia niesie pomoc wielu pacjentom na całym świecie. Właściwa i systematyczna pielęgnacja to jeden z elementów profilaktyki zdrowotnej. Stan stóp istotnie wpływa na kondycję i samopoczucie człowieka, dlatego należy je traktować ze szczególną troską.

Więcej TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto