Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci jednoczą siły w walce z rakiem krwi!

mat.prasowe
Już w tę środę, 22 kwietnia, rusza po raz piąty ogólnopolska akcja pod hasłem Dwa Wymazy i Do Bazy. Przez dwa dni tj. od 22 do 23. społeczność akademicka na 130 uczelniach w 54 miastach zjednoczy się w walce z rakiem krwi. Liczy się każdy potencjalny Dawca dlatego studenci zapraszają wszystkich zainteresowanych rejestracją. - Nie ma znaczenia czy jesteś studentem czy biznesmenem, przyjdź do nas i zarejestruj się – zachęcają studenci.

To już 5. edycja tej spektakularnej inicjatywy, zorganizowanej przez studentów przy wsparciu Fundacji DKMS Polska. Każdego roku w inicjatywę Dwa Wymazy i Do Bazy angażują się tysiące młodych ludzi, a Studenccy Ambasadorzy, którzy organizują na swoich uczelniach akcje rejestracji, budzą szacunek i uznanie. I choć dla studentów udział w tym przedsięwzięciu jest wynikiem ich wewnętrznych przekonań i chęci niesienia pomocy, to przez pracodawców postrzegany jest jako wyraz społecznego zaangażowania oraz przejaw kreatywności.
W akcje angażują się studenci różnych uczelni i najróżniejszych wydziałów. Nie ma reguły, kto co studiuje, czy jak długo studiuje. Liczy się to, że warto pomagać innym, bo co dajesz powraca.

W najbliższej edycji szacuje się zaangażowanie 350 Studenckich Ambasadorów oraz tysiące wolontariuszy.
Jedną z ambasadorek jest od kilku edycji Aleksandra Kloc z Politechniki Łódzkiej. Ola wie najlepiej, jak wielką sprawą jest idea dawstwa, bo sama mając lat 17 stoczyła ciężka walkę z rakiem krwi. – Dla mnie ta idea, to coś co nie podlega dyskusji – tłumaczy swój udział Ola. – Bo choć przeszczep jest ryzykowny dla każdego biorcy i związany z bardzo ciężką walką i dużym ryzykiem, to prawda jest taka, że gdyby nie Dawca nie mielibyśmy najmniejszych szans na powrót do zdrowia i normalnego życia.

Akcję poparł Kamil Bednarek, który zachęca wszystkich słowami
- Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Zrób dwa wymazy i do bazy! Ja już się zarejestrowałem. A wy? Jesteście gotowi?

REJESTRACJA

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości
z nr PESEL.

PRZESZCZEPIENIE SZPIKU MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

• Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie
u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego (najczęściej w różnych postaciach ostrej białaczki).

• 25 proc. pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku znajduje dawcę wśród członków rodziny, ale 75 proc. chorych potrzebuje dawcy niespokrewnionego.

• Każdego roku 700 pacjentów w Polsce potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych krwi lub szpiku. 10 proc. pacjentów nie znajdzie bliźniaka genetycznego
i nie otrzyma przeszczepu.

FUNDACJA DKMS POLSKA

• Największa w Polsce baza niespokrewnionych potencjalnych Dawców szpiku – 678 375 zarejestrowanych osób, z których 33 081 zarejestrowało się tylko w 2015 r. (dane
z 03.04.2015).

• 1936 Dawców z bazy Fundacji DKMS Polska podzieliło się cząstką siebie, ofiarowując swoje komórki macierzyste pacjentom chorym na nowotwory krwi - 269 pobrań i przeszczepień szpiku odbyło się w 2015 r. (dane z 03.04.2015).

• Koszt rejestracji (250 zł) pokrywa Fundacja DKMS Polska. Jeśli jednak chciałbyś wesprzeć Fundację w finasowaniu rejestracji, możesz przekazać darowiznę na konto
o numerze: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie

**Zielona Góra - Akcja „DWA WYMAZY & DO BAZY”

Rejestracja potencjalnych dawców:**

- Uniwersytet Zielonogórski
Data: 22.04.2015-23.04.2015
Godziny: 9:00-18:00
Miejsce: Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii (budynek A-29, parter hol)
Adres: ul. Prof. Z. Szafrana 4a, Zielona Góra
Miejsce: Wydział Humanistyczny (budynek A-16, parter hol )
Adres: al. Wojska Polskiego 69, Zielona Góra
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. Norwida w Zielonej Górze
Data: 22.04.2015-23.04.2015
Godziny: 9:00-18:00
Miejsce: Parter, Hol Główny
Adres: al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto