Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli. Przybyły tłumy. Było słodko, smacznie i ciekawie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

mk
Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli.
Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli. Mariusz Kapała / GL
Niedzielne (22 lipca) święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli stało się nie tylko okazją do spróbowania słodkiego płynnego złota, ale i do zabawy, nauki i poznania niezwykłych tajników sztuki pszczelarskiej. I jak zwykle chętnych do zwiedzania muzeum etnograficznego nie zabrakło!

Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli organizowane jest od lat. I co roku przyciąga tłumy mieszkańców nie tylko Zielonej Góry, ale i całego regionu. W dobie, kiedy pszczół ubywa, nauka o pszczelarstwie jest jeszcze ważniejsza! A z jakich atrakcji mogli skorzystać goście Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze Ochli?

- Wydarzenie nawiązujące do tradycyjnej kultury ludowej jest przede wszystkim prezentacją tradycji i teraźniejszości związanej z pszczelarstwem - zapowiadali jeszcze przed świętem jego organizatorzy. - Dodatkową atrakcją będzie pokazanie kultury łemkowskiej w formie koncertów, warsztatów plastycznych i seminarium popularno-naukowego.

Jak zwykle nie zabrakło sceny plenerowej, na której wystąpiły zespoły, prezentujące lokalny folklor. Na młodszych mieszkańców czekał konkurs pod hasłem: "Co wiem o miodzie i pszczołach?"

A w pięknych, tradycyjnych chatach? Pokazy! Odwirowywania miodu, krycia dachu strzechą, kowalstwa. Mieszkańcy mogli się też choć na chwilę przenieść w czasie, oglądając mielenie na żarnach, pokazy maglowania czy przędzenia na kołowrotku i wicia na wrzecionie.

Tradycyjnie też pszczelarze z Kolska zaprezentowali dawną metodę zbierania miodu, poprzez wchodzenie na drzewo przy wykorzystaniu kłody. Ale pszczoły to nie tylko miód, ale i wosk. Stąd nie zabrakło i tradycyjnego wyrobu świec z pszczelego wosku.

Głodni wiedzy mogli wysłuchać wykładów: o Łemkach na zachodzie, o antropologicznym podejściu do pszczelarstwa. Zaś wystąpienie Przemysława Karwowskiego z wykładem “Miodosytnia w staropolskiej piwniczce” połączone jest z otwarciem wystawy “Staropolska piwniczka.”

Tradycyjnie już nie zabrakło nie tylko jarmarków rękodzieła, ale i regionalnego jadła. By każdy mógł znaleźć na święcie coś dla siebie. To trwa w niedzielę w godz. 11.00-17.00. Wstęp 8zł/os. dzieci do 7 lat bezpłatnie.

Zobacz też: PODNIEBNA GMINA NOWE MIASTECZKO

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto