Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkice Waśkiewicza. Nowa książka o lubuskich literatach

Eugeniusz Kurzawa
Okładka publikacji
Okładka publikacji mat. prasowe
Rzecz składa się z obszernych szkiców napisanych przez nieżyjącego (od dwóch lat) . Poetę, krytyka, edytora, znawcę mechanizmów polskiego życia literackiego, zwłaszcza lat powojennych. Pozycja nosi tytuł „Lubuskie środowisko literackie. Szkice z lat 1963-2012”.

Waśkiewicz pojawił się na Ziemi Lubuskiej w 1946 r., jako pięcioletnie dziecko. Z matką, która zaczęła wówczas pracować jako nauczycielka, osiedlił się w Lubsku, potem przenieśli się do Starego Zagoru koło Dychowa, następnie do Kożuchowa i na końcu do Zielonej Góry. Tutaj Waśkiewicz zatrudnił się w bibliotece wojewódzkiej, zaczął też pisywać wiersze, recenzje, szkice. W 1964 r. podjął pracę w redakcji czasopisma społeczno-kulturalnego „Nadodrze”. Wydał kilkanaście zbiorów wierszy, książki krytycznoliterackie, liczne opracowania.

Gdy w 1979 r. wyprowadził się do Gdańska, okazało się, iż w minionym okresie był jednym z nielicznym krytyków zajmujących się życiem literackim regionu w okresie jego kształtowania się, czyli w latach 50., 60. i 70., a jedynym, który opisał je bardzo dokładnie, jak sam to określał, „od środka”. Był bowiem częścią tegoż środowiska. Ale nawet wówczas, gdy osiedlił się nad Bałtykiem nie zerwał kontaktów z ziemią swego dzieciństwa i młodości. Przyjeżdżał tu często, bywał jurorem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, w ostatnich latach pisywał o zielonogórskich poetach do pisma „Pro Libris”, uczestniczył w 40-leciu i 50-leciu oddziału Związku Literatów Polskich, do którego kiedyś należał.

Książka zawiera - zebrane przez Eugeniusza Kurzawę - wszystkie najważniejsze prace A.K. Waśkiewicza opowiadające o lubuskich literatach z osobna i syntetycznie, niemal naukowo, o całym środowisku pisarskim. To znakomite kompendium wiedzy dla studentów, badaczy, jak też ludzi kultury, którzy zapamiętali kształtowanie się lubuskiej kultury w tamtych latach. Rzecz niepowtarzalna.

Warto dodać, że dzieło nie miałoby szans druku, gdyby nie życzliwe wsparcie prezydenta Janusza Kubickiego.

Pozycję zredagował Eugeniusz Kurzawa, wstęp napisała prof. Małgorzata Mikołajczak

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto