Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie mikołajkowy dzień z tańcem. Wystąpi Balet Dworski Cracovia Danza

ZOK
organizatorzy
Zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, starszych na mikołajkowy dzień z tańcem. Odwiedzi Nas Wspaniały Balet Dworski Cracovia Danza. Już w niedzielę 6 grudnia o godz. 16.00 w Hydro(za)gadce.

Barok to epoka kontrastów i różnorodności. Zarówno w muzyce, jak i w literaturze czy malarstwie podkreślano je wtedy na wszelkie możliwe sposoby. Program Baletu Dworskiego Cracovia Danza Kalejdoskop barokowy obrazuje właśnie różnorodność kultury XVII i XVIII wieku. Tancerze prezentują w nim rozmaitość stylów, technik i tematyki barokowych przedstawień tanecznych – od włoskiej komedii dell’arte, przez tańce francuskiego dworu po dawne tańce gorącej Hiszpanii.

Widowie wędrują z artystami na roztańczone ulice Wenecji, aby poczuć klimat tamtejszego karnawału – szalonego, kolorowego, pełnego niespodzianek i przebieranek. Wśród postaci, które można tam spotkać znajdują się dobrze znani z komedii dell’arte Arlekin czy Poliszynel, którzy dosłownie dwoją się, aby wzbudzić śmiech publiczności. Za sprawą masek i kostiumów nic nie jest tym, na co z początku wygląda – służący może przebrać się za pana i odwrotnie. Zaskoczyć może nawet prawdziwe oblicze pozornie młodej pięknej damy… Z weneckich ulic tancerze przenoszą się na francuski dwór królewski, który w okresie baroku świecił najjaśniejszym blaskiem. Francuska muzyka, moda i tańce obecne były wtedy na dworach całej Europy. Wielkim wielbicielem sztuki był król Ludwik XIV, lubujący się szczególnie w przedstawieniach baletowych. Nie tylko przyglądał się on popisom zawodowych tancerzy, lecz sam również chętnie brał w nich udział. W Kalejdoskopie barokowym znajduje się więc popisowy taniec samego Króla Słońce. Zupełnie inne tańce podziwiać można było na dworze hiszpańskim. A ten widzowie zobaczą oczami słynnego malarza Diego Velasqueza.
Muzykę taneczną w baroku pisali najwięksi kompozytorzy epoki, dlatego w programie znajdują się utwory m.in. Antonio Vivaldiego (La Folia), Arcangelo Corellego (wybór z sonat i concerti grossi) czy André Campry (fragmenty z opery-baletu Le Carnaval de Venise). Prezentowane choreografie zaś oparte są na dawnych traktatach, a niektóre z nich (Chaconne d’Arlequin) zostały wiernie odtworzone z archiwalnych zapisów.

Bilety:
15,00 zł,
10,00 zł (bilety ulgowe przysługują młodzieży szkolnej dorosłym posiadaczom karty ZGrana Rodzina, ZGrani 50 plus pod warunkiem przybycia na koncert w towarzystwie przynajmniej jednego dziecka widniejącego na karcie. Dziecko powinno posiadać swój bilet. Osoby korzystające z tej zniżki zobowiązane są okazać kartę ZGrana Rodzina przy wejściu na koncert. Organizator zastrzega sobie prawo do sprawdzenia tożsamości osoby posługującej się kartą.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto