Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa paradyska, czyli tak rodziło się nasze województwo. 13 marca 1998 r. została podpisana umowa paradyska. Zobacz jej treść

(decha)
Los naszego regionu spoczywał w rękach polityków, ale mieszkańcy opowiadali się za województwem lubuskim
Los naszego regionu spoczywał w rękach polityków, ale mieszkańcy opowiadali się za województwem lubuskim Tomasz Gawałkiewicz
13 marca 1998 roku parlamentarzyści z ówczesnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego wspólnie podpisali list do ówczesnego Prezesa Rady Ministrów prof. Jerzego Buzka w sprawie utworzenia województwa lubuskiego. Był to ich wkład w kształtowanie nowej ustawy o podziale administracyjnym kraju. Ze względu na miejsce sporządzenia i podpisania dokumentu, został ona nazwany „umową paradyską”.

Pomysł wspólnego województwa powstał w trakcie prac nad reformą administracyjną kraju. Przygotowywał ją prof. Michał Kulesza. Koncepcji podziału kraju było kilka. Jedna z nich mówiła o 25 województwach. Wówczas gorzowskie oraz zielonogórskie miały szansę dalej pozostać samodzielnymi województwami. Ta koncepcja jednak upadła. Rozważano też podział na 12 województw. - Przy takim podziale Gorzów znalazłby się w Zachodniopomorskiem, Zielona Góra w Dolnośląskiem, a przez środek dzisiejszego Lubuskiego wzdłuż autostrady szedłby korytarz Wielkopolskiego.

Zanim politycy z północnej i południowej części środkowego Nadodrza podpisali tzw. porozumienie paradyskie, 10 lutego 1998 r. w międzyrzeckim ratuszu doszło do spotkania przedstawicieli województw gorzowskiego i zielonogórskiego. To początek dyskusji o kształcie województwa lubuskiego. W spotkaniu uczestniczyło 17 reprezentantów regionu gorzowskiego i 14 z regionu zielonogórskiego oraz przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wszyscy zielonogórzanie opowiadali się za powołaniem Lubuskiego. Takiej jednomyślności nie było wśród gorzowian, których większość zabiegała o woj. gorzowskie.

13 marca 1998 roku parlamentarzyści z ówczesnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego wspólnie podpisali list do ówczesnego Prezesa Rady Ministrów prof. Jerzego Buzka w sprawie utworzenia województwa lubuskiego. Był to ich wkład w kształtowanie nowej ustawy o podziale administracyjnym kraju. Ze względu na miejsce sporządzenia i podpisania dokumentu, został ona nazwany „umową paradyską”.

Oto słynna umowa paradyska: „Na spotkaniu 13 marca 1998 r. w Gościkowie-Paradyżu (województwo zielonogórskie) parlamentarzyści województwa gorzowskiego i zielonogórskiego uzgodnili następujące stanowisko:
1. Dla polskiej racji stanu uważamy za konieczne utworzenie wspólnego województwa lubuskiego, w skład którego wejdą w całości obecne województwa: gorzowskie i zielonogórskie oraz proponowane tereny powiatów gorzowskiego i wschowskiego.

2. Uzgodniliśmy, iż dwa miasta – Gorzów i Zielona Góra powinny być stolicami województwa lubuskiego. Proponujemy, by siedzibą wojewody był Gorzów, a siedzibą sejmiku samorządowego - Zielona Góra.

Uzasadnienie dla utworzenia województwa lubuskiego przedstawiamy w załączniku, a szczegóły koncepcji chcielibyśmy przedstawić na wspólnym spotkaniu parlamentarzystów województwa gorzowskiego i zielonogórskiego z Panem Premierem, we wskazanym przez Pana Premiera terminie”. Umowę podpisali senatorowie: Jolanta Danielak, Elżbieta Płonka, Zdzisław Jarmużek, Zbyszko Piwoński oraz posłowie Ewa Freyberg, Andrzej Brach-mański, Andrzej Chrzanowski, Edward Daszkiewicz, Czesław Fiedorowicz, Maciej Jankowski, Tadeusz Jędrzejczak, Jan Kochanowski, Kazimierz Marcinkiewicz, Alfred Owoc, Maciej Rudnicki, Roman Rutkowski, Jerzy Wierchowicz, Józef Zych…

Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa paradyska, czyli tak rodziło się nasze województwo. 13 marca 1998 r. została podpisana umowa paradyska. Zobacz jej treść - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto