Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Przez spore zmiany w centrum Zielonej Góry od 12 marca autobusy w mieście pojadą objazdami

Natalia Dyjas
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Od dzisiaj, 12 marca, w związku z budową centrum przesiadkowego przy ul. Bema zamknięty zostanie przejazd przez rondo im. Henryka Maćkowiaka. Pasażerowie MZK muszą uzbroić się w cierpliwość.

W centrum Zielonej Góry szykują się spore zmiany. By usprawnić, komunikację budowane jest centrum przesiadkowe w okolicy ul. Bema i Dworcowej. W ramach tej modernizacji trzeba będzie między innymi wyburzyć obecnie znajdujący się tutaj budynek Miejskiego Zakładu Komunikacji, przesunąć rondo i wybudować drugie. Czasowo z ruchu będą wyłączone konkretne fragmenty ulicy Dworcowej czy Bema.

- W związku z powyższym autobusy MZK będą jeździły objazdami - wyjaśnia Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji.

I tak: autobusy linii nr 0, 4, 8, 19, 20, 23, 55, 80, N1, N2, N3 i N5 od skrzyżowania ulicy Wyspiańskiego i Staszica pojadą ulicami: Wyspiańskiego i Chrobrego do Ronda Kaziowa przy ulicy Bohaterów Westerplatte.

Objazdy czekają też na pasażerów linii nr 6, 11, 25, 26 i 37. Autobusy od ronda Dmowskiego ulicą Chrobrego dojadą do ronda Kaziowa przy ulicy Bohaterów Westerplatte.

Inaczej pojadą też autobusy linii nr 5, 17, 21, 30 i 44. Od Ronda Bandurskiego (po zjeździe z wiaduktu przy ulicy Sulechowskiej) będą one jeździć przez ulicę Wyspiańskiego i Chrobrego. Dojadą do ronda Kaziowa przy ulicy Bohaterów Westerplatte.
Autobusy linii nr 1 od Ronda Bandurskiego (po zjeździe z wiaduktu przy ulicy Sulechowskiej) pojadą ulicami Wyspiańskiego i Chrobrego.

Zmieni się też trasa autobusów, które kończą trasę na pętli przy Dworcu PKP (linie nr 12 i 27 oraz wybrane kursy linii nr 1, 4, 5, 19, 21, 23, 25, 26, 30, 44, N1, N3 i N4). Te będą dojeżdżały do Ronda Kaziowa przy ulicy Bohaterów Westerplatte. W przeciwnym kierunku autobusy pojadą tymi samymi ulicami w odwrotnej kolejności.

Warto również dodać, że na czas objazdu z obsługi będą wyłączone przystanki: „Dworzec PKP” przy ulicy Bema, w kierunku osiedla Śląskiego (obecnie ten przystanek ma numer 279).

Wyłączony z ruchu będzie też przystanek „Dworzec PKP” przy ulicy Sulecho¬wskiej, w kierunku ronda PCK (nr przystanku 400). Nie skorzystamy też z przystanku „Staszica”, w kierunku osiedla Śląskiego - nr przystanku 280 oraz przystanek „Staszica” w kierunku rondo PCK (nr przystanku 281).

Na czas objazdów, związanych z budową centrum przesiadkowego zostaną też uruchomione przystanki zastępcze: „Rondo Bandurskiego” przy ul. Wyspiańskiego kierunek Rondo PCK (nr przystanku 171), „Rondo Bandurskiego” przy ul. Wyspiańskiego kierunek Os. Śląskie (nr przystanku 194), „Dworzec PKP” przy ul. Bohaterów Westerplatte po zjeździe z Ronda Kaziowa w kierunku Ronda PCK, „Dworzec PKP” przy ul. Bohaterów Westerplatte przed wjazdem na Rondo Kaziowa w kierunku ulicy Wyspiańskiego. Ważna informacja dla pasażerów: na liniach nr 1, 6, 11, 25, 26 i 37 zostaną wprowadzone korekty w rozkładach jazdy. Zmiany będą wyróżnione kolorem żółtym.

Ze względu na objazdy zmienią się też nieco kursy linii nr 26. Te, realizowane dotychczas o godz. 14.41 i 15.41 z przystanku Dworzec PKP w kierunku PKP Nowy Kisielin będą rozpoczynały się o 14.43 i 15.43 z przystanku Chrobrego.

Jedną ze zmian, związanych z prawdziwą rewolucją w komunikacji miejskiej są też nowe autobusy. Po ulicach jeżdżą już pojazdy marki Mercedes Conecto (oprócz nich miasto zyska też autobusy elektryczne).

- Ostatnio jechałam takim nowym autobusem i sporo osób miało kłopot, jak wejść czy wyjść z pojazdu - zadzwoniła do nas Czytelniczka, pani Regina, która mieszka na ul. Ptasiej.

Warto więc podkreślić, że przy wsiadaniu i wysiadaniu z takich pojazdów należy wcisnąć przycisk, by móc otworzyć drzwi. Odpowiednie komunikaty i rysunki, jak to zrobić, umieszczone są na drzwiach takich autobusów. Zaś same przyciski stop znajdują się na uchwytach, znajdujących się blisko wyjść.

Co stanie się ze starymi autobusami, zastąpionymi przez mercedesy?

- Chęć odsprzedania wycofywanych z eksploatacji pojazdów ogłosiliśmy na stronie MZK i wszystkie stare autobusy znalazły nabywców - informuje Barbara Langner. - Jeden z nich otrzyma „drugie życie” - będzie woził pasażerów po płycie lotniska w Babimoście.

Zobacz też: Moscow City Ballet w Zielonej Górze

POLECAMY RÓWNIEŻ

TOP 20 atrakcji w Lubuskiem według portalu TripAdvisor.

TOP 10 restauracji w Lubuskiem według portalu TripAdvisor

Najlepsze pizzerie w Lubuskiem? Turyści z całej Polski już wybrali

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto