Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W planach zmiany: Parki pełne alejek i kwiatów, trasy rowerowe, siłownie pod chmurką...

Leszek Kalinowski
Piotr Mizerek często bywa w parku Tysiąclecia. - Przydałaby się tu nowa ścieżka zdrowia - mówi.
Piotr Mizerek często bywa w parku Tysiąclecia. - Przydałaby się tu nowa ścieżka zdrowia - mówi. Mariusz Kapała
Zielona Góra. Parki pełne alejek i kwiatów, trasy rowerowe, siłownie pod chmur-ką... za 100 mln zł. Tak ma się zmienić miasto w ciągu pięciu lat. 2.830 hektarów obejmie program Zielona Zielona Góra, nowy blask zyska 25 obszarów miejskiej zieleni.

W tym roku Zielona Góra, która od stycznia leży już nad Odrą, zyska nową przystań (pojawi się ich nad Odrą 10, m.in. w podkrośnieńskim Gostchorzu). Ale to nie wszystko - po raz pierwszy jest możliwość pozyskania unijnych pieniędzy na zieleń. Dotyczy to tylko miast, powyżej 100 tys. mieszkańców. Zielona Góra chce zrealizować kompleksowy projekt, dotyczący 25 obszarów (12 z dzielnicy Nowe Miasto, 13 - w tzw. starym mieście). To w sumie 2,8 tys. ha zieleni. Koszt inwestycji - 100 tys. zł, z czego 85 proc. pochodziłoby z ogólnopolskiego programu.

- Jesteśmy już po rozmowach w ministerstwie, a także z Lasami Państwowymi, które przekażą nam m.in. park w Zatoniu - mówi prezydent Janusz Kubicki.

Co się w projekcie znalazło?
Odrestaurowanie Lasku Nadodrzańskiego (680 ha), parku w Przylepie (1,5 ha), lasu w Krępie (1,6 ha), alei kasztanowej i cmentarza poniemieckiego w Janach, parku w Starym Kisielinie (1,5 ha), Nowym Kisielinie oraz tamtejszego cmentarza (13 ha), lasu w rejonie WOSiR w Drzonkowie aż do ul. Nowej na Jędrzychowie (243 ha), parku w Jeleniowie (1,7 ha), w Zatoniu (45 ha), w Kiełpinie (73 ha), w Ochli (2,7 ha), rezerwatu Zimna Woda (170 ha). Na terenie tzw. starego miasta wypięknieją: park Tysiąclecia (8,5 ha), Liliowy Las (81 ha), Dolina Gęśnika (11 ha), Wzgórza Piastowskie, w tym zagospodarowanie Górki Tatrzańskiej i okolic minizoo (770 ha), lasy przy MOSiR wraz z tzw. tańczącym borem (124 ha), Trasie Północnej (230 ha), Dłubni Wschodniej (135 ha), park Braniborski i okolice cmentarza komunalnego (95 ha), wokół osiedla Malarzy aż do Świdnicy (132 ha), lasy przy os. Zacisze i Leśne oraz dolina Złotej Łączy (55 ha), park Poetów (101 ha).

W tych miejscach mają być odtworzone dawne ścieżki spacerowe, będą nowe ławki, kosze, siłownie pod chmurką. Rosną tam cenne drzewa i krzewy, bo parki zakładane były jeszcze przed wojną. W ramach programu mają powstać dwa nowe szlaki piesze (4 km i 31 km), cztery rowerowe (w sumie 160 km) oraz nordic walking (w sumie 340 km).

Wcześniej mówiło się o rewitalizacji parków w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz ścieżek z ZiT-ów. Miasto tłumaczy, że pieniądze z ZiT-ów są pewne, ale jeśli jest okazja na większe fundusze i kompleksowy projekt, to najpierw trzeba tam składać wnioski o dofinansowanie. Szanse są bardzo duże...

******

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto